Czym jest rumień fotochemiczny? Przyczyny pojawienia się na skórze

Fot. nycowl / Getty Images

Rumień fotochemiczny to odczyn na skórze, który występuje w odpowiedzi na działanie promieni nadfioletowych. Objawia się miejscowym zaczerwienieniem będącym wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych. Pojawia się zwykle po kilku godzinach od ekspozycji skóry na promieniowanie.

Promieniowanie nadfioletowe jest wykorzystywane w terapii niektórych chorób dermatologicznych (między innymi bielactwa i łuszczycy), krzywicy, osteoporozy, odleżyn oraz do łagodzenia dolegliwości w bólach mięśni. W leczeniu stosuje się naturalne promieniowanie, czyli kąpiele słoneczne lub sztuczne, które jest generowane przez specjalne lampy. Promieniowanie nadfioletowe wywołuje efekty fotochemiczne. Jednym z nich jest rumień fotochemiczny. Należy pamiętać, że dla organizmu człowieka szkodliwy może być zarówno niedostatek, jak i nadmiar promieniowania nadfioletowego.

Co to jest rumień fotochemiczny?

Rumień fotochemiczny jest zaczerwienieniem skóry, które powstaje w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Jego działanie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co objawia się jako miejscowy odczyn. Pierwsze symptomy pojawiają się po około 6 godzinach od ekspozycji i osiągają swoje maksimum w ciągu 24 godzin. Po tym czasie następuje faza ustępowania rumienia, która może trwać nawet kilka dni. W efekcie dochodzi do tworzenia się pigmentu w skórze.

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest jednym z typów promieniowania słonecznego. Ma postać niewidzialnej dla człowieka fali o długości, która mieści się w zakresie od 100 do 400 nm. Jego poszczególne zakresy mają różne właściwości i wpływ na ludzki organizm. Co ważne, żaden z nich nie wywołuje wrażenia cieplnego. Wyróżnia się 3 rodzaje promieniowania UV:

  • UVA – długość fali wynosi 315–400 nm; dociera ono do najgłębszych warstw skóry, jednak wykazuje najsłabsze działanie fotochemiczne i rzadko wywołuje rumień fotochemiczny, natomiast powoduje pigmentację skóry na skutek utleniania melaniny;
  • UVB – długość fali wynosi 280–315 nm; promienie wnikają jedynie w naskórek i wyzwalają produkcję witaminy D3, natomiast ich nadmiar prowadzi do powstania rumienia fotochemicznego i oparzeń skóry; ten rodzaj promieniowania powoduje syntezę związków rakotwórczych w skórze;
  • UVC – długość fali wynosi 100–280 nm; jest ono uważane za najbardziej szkodliwe, jednak jego większość jest pochłaniana przez ziemską atmosferę.

20% promieni nadfioletowych jest pochłaniane przez naskórek, 50% przez warstwy skóry, co wywołuje odczyny fotochemiczne, głównie rumień fotochemiczny. Pozostała część promieniowania ulega odbiciu.

Jak powstaje rumień fotochemiczny?

Mechanizm powstawania rumienia fotochemicznego składa się z dwóch etapów. Początkowo komórki naskórka pochłaniają energię promieniowania UV. W efekcie dochodzi do denaturacji ich białek. Następnie uszkodzone komórki zaczynają wydzielać substancje, które działają na naczynia krwionośne. Głównym z nich jest histamina. Przenika ona do warstwy skóry właściwej, gdzie powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych i zwiększenie ich przepuszczalności. Po kilku godzinach pojawia się rumień fotochemiczny, czyli charakterystyczne zaczerwienienie skóry w miejscach, które były wystawione na promieniowanie.

Polecamy: Zastosowanie promieniowania ultrafioletowego (UV) w kosmetologii – rodzaje promieniowania UV, fototerapia i zastosowanie promieniowania w lampach do paznokci

Jak łagodzić poparzenia słoneczne? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak łagodzić poparzenia słoneczne? Źródło: 36,6.

Co wpływa na intensywność rumienia fotochemicznego?

Rumień fotochemiczny może mieć różny poziom intensywności oraz czas trwania. Obie cechy zależą od:

  • czasu trwania promieniowania,
  • długości fali promieniowania UV,
  • źródła promieniowania,
  • intensywności promieniowania,
  • kąta padania fali na skórę,
  • okolicy ciała, która była wystawiona na promieniowanie,
  • odległości skóry od źródła promieniowania,
  • wrażliwości skóry,
  • grubości naskórka,
  • karnacji,
  • wieku (małe dzieci są bardziej narażone niż osoby dorosłe),
  • pory roku,
  • przyjmowanych leków.

Rumień fotochemiczny a oparzenia słoneczne

Na pierwszy rzut oka rumień fotochemiczny może przypominać oparzenie słoneczne. Podobnie jak ono objawia się zaczerwienieniem, a przy dużej dawce promieniowania może pojawić się podrażnienie skóry, ból, martwica, owrzodzenia i pęcherze surowicze. Różnica polega na tym, że rumień fotochemiczny pojawia się dopiero po kilku godzinach od ekspozycji na promienie UV, natomiast oparzenie można zaobserwować już w trakcie długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne.

Rumień fotochemiczny a opalenizna

W procesie powstawania rumienia fotochemicznego pod wpływem promieniowania UVA i UVB dochodzi do przekształcania się związków chemicznych zawartych w skórze, a w efekcie do utleniania melaniny i powstania brunatnego pigmentu. Kiedy rumień fotochemiczny ustępuje, w jego miejscu pozostaje ciemniejsze zabarwienie naskórka. Intensywność opalenizny zależy od nagromadzenia barwnika (melaniny) w skórze, długości fali promieniowania oraz wrażliwości osobniczej na jego działanie.

Bibliografia:

  1. T. Mika, Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
Data aktualizacji: 27.05.2019,
Opublikowano: 27.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej