Czym jest rumień dłoniowy? W jakich chorobach występuje zaczerwienienie dłoni?

Fot. Lolostock / Getty Images

Rumień dłoniowy to charakterystyczne zaczerwienienie wewnętrznej części dłoni. Najczęściej ten objaw kojarzony jest z chorobami wątroby. Może jednak wystąpić także u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycę i inne dermatozy. Niekiedy pojawia się bez uchwytnej przyczyny.

Rumień to określenie na zaczerwienienie skóry spowodowane miejscowym rozszerzeniem się powierzchownych naczyń krwionośnych. Objaw pojawia się po zadziałaniu czynnika wywołującego. Może nim być stres, silne emocje, ugryzienie owada, alergia, przegrzanie, niektóre leki lub poważna choroba. Najczęściej pojawia się rumień: na dłoniach, na twarzy, dekolcie i kończynach dolnych. Może mieć różny kształt i zasięg, jednak jego brzegi zawsze są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry.

Przyczyny pojawienia się rumienia dłoniowego

Rumień dłoniowy jest medycznym określeniem na zaczerwienienie wewnętrznej części dłoni. Jego przyczyną jest rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych wywołane przez różne czynniki, w tym choroby. Proces ten powoduje uwalnianie mediatorów zapalnych i zmianę zabarwienia skóry. Niekiedy zdarza się, że dłonie robią się czerwone bez żadnej istotnej przyczyny.

Rumień na dłoniach pojawia się na wewnętrznej stronie na kłębie i kłębiku, czyli w okolicy kciuka i małego palca, chociaż niekiedy może rozciągać się do czubków palców. Jest to zaczerwienienie skóry, które ma wyraźne granice. Zazwyczaj występuje jednocześnie na obu dłoniach i nie rozprzestrzenia się na inne okolice ciała. Nie towarzyszy mu obrzęk, świąd ani ból. Do przyczyn rumienia dłoni zalicza się:

Zaczerwienienie skóry rąk obserwuje się również po wysiłku, w ciepłej temperaturze lub pod wpływem stresu. Zdarza się, że rumień na wewnętrznej stronie dłoni występuje bez żadnej przyczyny. Określa się go wówczas jako idiopatyczny. Dolegliwość może pojawić się także u kobiet w ciąży. W każdym przypadku rumień dłoniowy powinien być skonsultowany z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Rumień dłoniowy w marskości wątroby

Rumień dłoni jest charakterystycznym objawem dla zwiększonego ciśnienia w żyle wrotnej, będącego powikłaniem marskości wątroby. Jest to choroba, w wyniku której dochodzi do stopniowego niszczenia miąższu wątroby. Hepatocyty, czyli komórki budujące narząd, są zastępowane przez tkankę łączną, co powoduje upośledzenie ich funkcji, zastój żółci w drogach żółciowych oraz nadciśnienie wrotne. Najczęstszą przyczyną schorzenia jest picie alkoholu oraz zapalenie wątroby typu B lub C.

Przez długi czas marskość wątroby przebiega bezobjawowo, a rumień dłoniowy jest jednym z pierwszych objawów wskazujących na proces patologiczny toczący się w wątrobie. Poza tym zwykle występuje osłabienie, utrata apetytu, nudności, spadek masy ciała, wodobrzusze, powiększenie śledziony, poszerzenie naczyń krwionośnych na skórze brzucha, żółtaczka i obrzęk ślinianek przyusznych. Pojawienie się rumienia na wewnętrznej stronie dłoni i którejkolwiek z powyższych dolegliwości jest wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej oraz analizy laboratoryjnej krwi (morfologii, enzymów wątrobowych, stężenia bilirubiny i obecności antygenów świadczących o wirusie zapalenia wątroby typu B lub C).

Rumień dłoniowy w ciąży

Rumień dłoniowy w ciąży obserwuje się u niewielu kobiet. Uznaje się, że objaw jest spowodowany zmianami hormonalnymi, które zachodzą w żeńskim organizmie po zapłodnieniu. Przede wszystkim znacznie wzrasta poziom estrogenów. Są one potrzebne do prawidłowego rozwoju ciąży. Jednak pod ich wpływem dochodzi także do rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Może to skutkować pojawieniem się rumienia na wewnętrznej stronie dłoni. Jest to objaw wymagający konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia chorób wątroby, które mogą być groźne dla rozwijającego się płodu i zdrowia ciężarnej.

Rumień dłoniowy i podeszwowy

Rumień dłoniowy i podeszwowy określa się inaczej jako zespół dłoniowo-podeszwowy lub erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa. Jest to zespół objawów występujący u osób leczonych chemioterapią. Charakteryzuje się obecnością rumienia na dłoniach i stopach. Objawowi temu towarzyszą: ból, zgrubienie i łuszczenie się skóry. Niekiedy zaczerwienienie obejmuje również kolana i łokcie.

Rumień dłoniowy i podeszwowy nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Może jednak znacząco wpłynąć na jakość życia pacjentów onkologicznych. Łagodzenie dolegliwości polega na stosowaniu kremów nawilżających i zmiękczających naskórek oraz łagodnych środków do pielęgnacji i unikaniu podrażnienia skóry.

Bibliografia:

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Choroby wewnętrzne. Kompendium 2009, Medycyna Praktyczna, Kraków 2009.
  2. K. Sobańska, Z. Synowiec, Zespół erytrodyzestezji dłoniowo-podeszwowej (PPE ang. palmoplantar erythrodysesthesia) w przebiegu leczenia sunitynibem – opis przypadku, Farmacja Współczesna 2015.
Data aktualizacji: 15.05.2019,
Opublikowano: 15.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej