Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Jan-Otto GettyImages

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Pułap tlenowy to kompleksowy wyznacznik sprawności systemu, który odpowiada za transport tlenu od pobrania powietrza atmosferycznego do wykorzystania go w tkankach mięśniowych. Maksymalny pobór tlenu może się zmniejszyć lub zwiększyć w wyniku zmian patologicznych w obrębie układu krążenia lub oddechowego, podejmowanego treningu, w zależności od płci i wieku.

Czytaj też:

Czym jest pułap tlenowy?

Pułap tlenowy symbolicznie przedstawiany jako VO2max uważa się za jeden z najbardziej znanych wskaźników wydolności fizycznej. To maksymalna ilość tlenu, jaką można pobrać z wdychanego powietrza podczas wysiłku fizycznego, który obejmuje dużą część masy mięśniowej. Wartość pułapu tlenowego określa wydolność tlenową, zwaną aerobową. Wyrażona może być w różnych jednostkach, w tym w:

  • litrze tlenu na minutę (l/min) lub mililitrach tlenu na minutę (ml/min),
  • mililitrach tlenu na kilogram masy ciała na minutę (ml/kg/min),
  • mililitrach tlenu na kilogram beztłuszczowej masy ciała na minutę (ml/kg/LBM/min),
  • mililitrach tlenu na kilogram aktywnej masy mięśniowej na minutę (ml/kg/m.m./min),
  • procentach (przy określaniu intensywności wysiłku).

Od czego zależy wielkość pułapu tlenowego?

Wielkość pułapu tlenowego determinowana jest licznymi czynnikami, w tym przede wszystkim:

  • sprawnością narządów i mechanizmów odpowiedzialnych za dostarczanie tlenu do tkanek,
  • skutecznością mechanizmów odpowiedzialnych za wykorzystanie tlenu w procesach energetycznych,
  • masą ciała,
  • uwarunkowaniami genetycznymi,
  • podejmowanym treningiem,
  • płcią – kobiety ze względu na mniejszą zawartość tkanki mięśniowej i masę ciała uzyskują niższe wartości VO2max w porównaniu z mężczyznami,
  • wiekiem – wartość VO2max osiąga maksymalny poziom w wieku dojrzewania, następnie ulega nieco zmniejszeniu by w wieku około 30 lat ustabilizować się, po osiągnięciu 40 lat zauważa się systematyczny jej spadek (po przekroczeniu wieku emerytalnego wynosi poniżej 60% wyjściowej wartości).

Jak obliczyć pułap tlenowy?

Pomiaru pułapu tlenowego dokonać można na kilka sposobów. Pierwszy opiera się na wartościach tętna maksymalnego (HRmax) i spoczynkowego (HRsp). Zastosowanie ma tu wzór: VO2max = 15 x (HRmax/HRsp). W kolejnym przypadku pułap tlenowy obliczyć można według wzoru Coopera, który przedstawia się następująco: VO2max = (dystans w metrach – 504,9) / 44,73.

Zanim jednak rozpocznie się rachowanie należy wykonać dwunastominutową próbę wysiłkową. Jeszcze innym sposobem jest pomiar VO2max przy uwzględnieniu masy ciała, wieku, tętna spoczynkowego (HRsp) według zasady: VO2max = 3.542+ (-0.014 x wiek) + (0.015 x waga [kg]) + (-0.011 x HRsp). Dla dwóch pierwszych metod wynik uzyskuje się w ml/kg/min, a dla trzeciej w l/min.

Za najbardziej profesjonalną metodę szacowania VO2max uważa się spiroergometryczny test wysiłkowy (z ang. cardiopulmonary exercise test, CPET). Badanie stanowi połączenie klasycznej próby wysiłkowej i pomiaru gazów w powietrzu oddechowym. Wykonywane jest z użyciem bieżni ruchomej lub cykloergometru.

Dzięki CPET oprócz VO2max można wyznaczyć również m.in.:

  • równoważnik wentylacyjny dwutlenku węgla,
  •  wentylacyjny próg beztlenowy,
  • współczynnik wymiany oddechowej,
  • stężenie dwutlenku węgla w powietrzu końcowowydechowym,
  • stężenie tlenu w powietrzu końcowowydechowym,
  • eliminacja dwutlenku węgla,
  • wentylacja,
  • powysiłkowy powrót częstości rytmu serca,
  • objętość oddechowa,
  • częstość oddechów,
  • puls tlenowy.

Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania CPET, w tym m.in.: świeży zawał serca, niestabilna dławica piersiowa, ostry zator tętnicy płucnej, niewyrównana niewydolność serca, niestabilne zaburzenia jego rytmu, ostre zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia, niepełnosprawność ruchowa i niewyrównana nadczynność tarczycy.

Pułap tlenowy – normy według płci

Oto, jak przedstawiają się normy pułapu tlenowego według płci. Pierwsza tabela odnosi się do kobiet, druga do mężczyzn. Wartości podano w ml/kg/min.

Pułap tlenowy dla kobiet

Wiek kobiety Źle
Przeciętnie Dobrze Bardzo dobrze
Wspaniale

20–29

30–39

40–49

50–59

60–69

70–79

<36

<34

<32

<25

<26

<24

36–39

34–36

32–34

25–28

26 28

24–26

40–43

37–40

35–38

29–30

29–31

27–29

44–49

41–45

39–44

31–34

32–35

30–35

>49

>45

>44

>34

>35

>35

Pułap tlenowy dla mężczyzn

Wiek mężczyzny Źle Przeciętnie Dobrze Bardzo dobrze
Wspaniale

20–29

30–39

40–49

50–59

60–69

70–79

<42

<41

<38

<35

<31

<28

42–45

41–43

38–41

35–37

31–34

28–30

46–50

44–47

42–45

38–42

35–38

31–35

51–55

48–53

46–52

43–49

39–45

36–41

>55

>53

>52

>49

>45

>41

Pułap tlenowy w wybranych dyscyplinach sportowych?

Duży poziom VO2max pozwala na realizowanie przez odpowiednio długi czas znacznej intensywności wysiłku bez ryzyka zaciągania tzw. długu tlenowego, który wiąże się z zakwaszeniem mięśni. Im więcej tlenu organizm jest w stanie przyswoić w trakcie wysiłku, tym więcej posiada energii. Niski VO2max wskazuje na słabą zdolność organizmu do znoszenia dużych obciążeń fizycznych. Przedstawiciele poszczególnych dyscyplin sportowych prezentują różną wartość pułapu tlenowego, co pokazuje poniższa tabela.

Czy bieganie w maseczce jest zdrowe? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

Bibliografia:

1. M. Kurpesa, K. Jerka, A. Bortkiewicz, Cardiopulmonary exercise testing – Its application in cardiology and occupational medicine, [w:] „Medycyna Pracy”, 2014, 65(5), s. 665–674.

2. S. Kozłowski, K. Nazar, Wprowadzenie do fizjologii klinicznej, PZWL, Warszawa 1999.

3. M. Fortuna, Podstawy kształtowania i kontroli zdolności wysiłkowej tlenowej i beztlenowej, Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 2008.

4. K. Smarż, T. Jaxa-Chamiec, A. Budaj, Metody oceny wydolności fizycznej pacjentów kardiologicznych – elektrokardiograficzny, spiroergometryczny i echokardiograficzny test wysiłkowy, [w:] „Postępy Nauk Medycznych”, 2015, XXVIII(11B), s. 79–83.

Data aktualizacji: 21.12.2020,
Opublikowano: 22.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej