Czym jest próba Trendelenburga i kiedy jest wykonywana?

Fot. zlikovec / Getty Images

Próba Trendelenburga jest dwuetapowa. Polega na ocenie stanu żył głębokich oraz wydolności zastawek w kończynach dolnych. Wykonywana jest głównie u osób starszych i w grupie podwyższonego ryzyka. 

Próbę Trendelenburga wykonuje się w dwóch etapach. W pierwszym oceniany jest stan żył głębokich w kończynach dolnych, natomiast w drugim – wydolność zastawek zlokalizowanych w żyłach głębokich w kończynach dolnych. Oba etapy wykonywane są w pozycji leżącej. Dzięki temu badaniu można zdiagnozować m.in. najczęściej występującą chorobę układu sercowo-naczyniowego, czyli żylaki.

Na czym polega wykonanie próby Trendelenburga?

Próba Trendelenburga jest badaniem oceniającym wydolność układu sercowo-naczyniowego w kończynach dolnych. Wykorzystywana jest podczas niej pozycja Trendelenburga (stąd nazwa badania), czyli pozycja, w której głowa znajduje się poniżej linii serca, natomiast kończyny dolne są uniesione powyżej tej linii.

I etap próby Trendelenburga

Osoba badana unosi kończyny dolne powyżej linii środkowej serca w pozycji leżącej, a następnie zakładana jest opaska uciskowa powyżej kolan. Lekarz obserwuje i ocenia wypełnianie się żył krwią poniżej kolan. Jeśli żyły wypełniają się zbyt szybko, oznacza to bez wątpienia, iż żyły głębokie są niewydolne. Prawidłowy wynik badania jest stwierdzany wtedy, gdy naczynia wypełnią się krwią – po 25–30 sekundach.

II etap próby Trendelenburga

Podobnie jak w pierwszym etapie, kończyny dolne są uniesione w pozycji leżącej. Gdy krew odpłynie z żył, zakładana jest opaska uciskowa powyżej kolana. W tym momencie zaleca się pacjentowi szybkie wstanie i ściągnięcie opaski. Jeśli w okolicy żyły odpiszczelowej bardzo szybko pojawią się żylaki, oznacza to, że zastawki pracują nieprawidłowo.

Przeprowadzenie próby Trendelenburga oprócz diagnozowania zaburzeń związanych z żyłami głębokimi kończyn dolnych jest bardzo przydatne w ocenienie stanu oraz zaawansowania żylaków kończyn dolnych.

Jak wygląda leczenie żylaków? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Kto częściej choruje na żylaki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czym są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych są najczęściej występującymi schorzeniami układu krwionośnego, głównie u kobiet. Żylaki stanowią poważny defekt kosmetyczny, który często jest bagatelizowany, gdyż większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z powagi tego schorzenia. Niekiedy oprócz nieestetycznego wyglądu żylakom towarzyszą dolegliwości bólowe. Nieleczone, mogą prowadzić do poważnych powikłań oraz rozprzestrzenić się na dalsze części ciała.

Żylaki są efektem przewlekłej niewydolności żylnej powstającej na skutek zastoju żylnego. Mogą przybierać różne formy:

  • balonowe uwypuklenia,
  • kłębki,
  • wrzeciona,
  • sznury.

Żylaki nie są niczym innym, jak poszerzeniem naczyń powierzchniowych, zlokalizowanych w kończynach dolnych. Występują zarówno nad, jak i pod kolanem. Każda forma żylaków jest wypełniona krwią. Ilość krwi w żylakach zmienia się w zależności od przybranej pozycji. Najwięcej krwi obserwujemy w długotrwałej pozycji stojącej, gdyż zgodnie z kierunkiem grawitacji krew opada w dół, natomiast najmniejsza ilość krwi jest w pozycji leżącej z nieco uniesionymi kończynami dolnymi. Wielkość oraz wygląd żylaków są przede wszystkich związane z zaawansowaniem choroby.

Wskazania medyczne do zbadania układu żylnego

Badanie układu żylnego należy wykonać m.in. w przypadku:

  • obrzęku kończyn dolnych,
  • malformacji naczyniowej,
  • przewlekłej niewydolności żylnej,
  • długich zabiegów chirurgicznych,
  • zakrzepicy żylnej głębokiej,
  • zakrzepicy żylnej powierzchniowej.

Żylaki kończyn dolnych: przyczyny

Czynniki wpływające na pojawienie się żylaków nóg to:

  • skłonność genetyczna do występowania żylaków,
  • brak aktywności fizycznej,
  • wysokotłuszczowa dieta,
  • gorące kąpiele,
  • siedzący tryb życia,
  • złe nawyki żywieniowe,
  • ciąża,
  • kuracja hormonalna,
  • otyłość,
  • płaskostopie,
  • zapalenie żył głębokich,
  • zakrzepica żylna.

Do czynników ryzyka wystąpienia żylaków należą ponadto: ciężka praca fizyczna, podeszły wiek, płeć żeńska, zaparcia, doustna antykoncepcja hormonalna, nadciśnienie żylne oraz wysoki wzrost.

Żylaki kończyn dolnych: objawy

Pierwsze objawy:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • obrzmienie, opuchnięcie kończyn dolnych,
  • mrowienie oraz drętwienie nóg,
  • uczucie pełności w nogach,
  • skurcze w łydkach w nocy lub podczas długotrwałego stania,
  • zespół niespokojnych nóg.

W miarę postępu choroby pojawiają się dodatkowo:

  • ból nóg podczas chodzenia, zazwyczaj manifestujący się w ciągu dnia,
  • żyłki siatkowate oraz poszerzone żyły śródskórne,
  • pajączki, które w miarę upływu czasu zmieniają się w przepełnione krwią żyły w kolorze niebiesko-zielonym,
  • obrzęk nóg,
  • brązowe przebarwienia,
  • owrzodzenia,
  • obrzęk limfatyczny goleni oraz stóp.

Zobacz film i sprawdź jak powstają żylaki? 

Zobacz film: Jak powstają żylaki? Źródło: 36,6

Żylaki kończyn dolnych: leczenie

Istnieją trzy metody leczenia żylaków, których dobór uzależniony jest od zaawansowania choroby. Wyróżniamy leczenie: zachowawcze, farmakologiczne i chirurgiczne (operacyjne).

Leczenie zachowawcze to: obserwacja żylaków, stosowanie kremów i maści zmniejszających obrzęk nóg, stosowanie pończoch uciskowych, noszenie specjalnych podkolanówek, unikanie obcisłej odzieży, masaże oraz w wolnych chwilach układanie nóg, np. na poduszkach, powyżej linii serca. Aby ocenić postęp lub zahamowanie schorzenia, należy wykonywać pomiary łydek codziennie, najpóźniej 20 min po wstaniu z łóżka rano.

Leczenie farmakologiczne obejmuje zażywanie środków, których zadaniem jest uszczelnienie ścian naczyń. Leki zawierają: wyciągi z kasztanowca, z pestek winogron, rycyny oraz owoców cytrusowych. Zazwyczaj zalecane są również leki silnie moczopędne.

Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu niewydolnych żył głębokich. Zabieg ma wiele typów. Dobór metody uzależniony jest od zaawansowania i rozległości schorzenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej