Czym jest objaw Stellwaga? W jakiej chorobie występuje? Czy można go wyleczyć?

Fot. Tharakorn / Getty Images

Objaw Stellwaga jest jednym z ocznych objawów nadczynności tarczycy, a także choroby Gravesa-Basedowa. Nadczynność tarczycy jest zespołem objawów wynikającym z nadmiaru hormonów tarczycowych – tyroksyny i trójjodotyroniny. Nazywana jest również hipertyreozą.

Choroba Gravesa-Basedowa jest chorobą autoimmunologiczną tarczycy, w której występują objawy nadczynności tarczycy, w tym również objaw Stellwaga. Charakterystyczne dla niej są wole naczyniowe, wytrzeszcz gałek ocznych oraz obrzęk przedgoleniowy.

Objaw Stellwaga a nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy wynika ze zwiększonego wydzielania hormonów tarczycy w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Może być jawna lub utajona. Nadczynność tarczycy występuje 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. W regionach, gdzie podaż jodu jest prawidłowa, główną przyczyną schorzenia jest choroba Gravesa-Basedowa, dla której charakterystyczny jest objaw Stellwaga. W przypadku niedoboru jodu najczęstszą przyczyną schorzenia jest wole guzkowe toksyczne.

Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest pobudzenie receptora tyreotropiny (TSH). Może ono wynikać z obecności autoprzeciwciał, mutacji aktywującej receptor oraz wydzielania TSH przez nowotwory przysadki. Do pozostałych przyczyn należy uszkodzenie tarczycy w wyniku stanu zapalnego oraz przedawkowanie L-tyroksyny (euthyroksu).

Skąd wiadomo, że tarczyca choruje? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn.

Objawy podmiotowe i przedmiotowe mogą dotyczyć każdego narządu. W przypadku objawów podmiotowych wyróżnia się:

  • niepokój, drażliwość oraz pobudzenie psychoruchowe
  • wzmożoną potliwość
  • osłabienie mięśni
  • kołatanie serca
  • biegunkę
  • duszność
  • wielomocz
  • osłabienie libido.

Do objawów przedmiotowych zalicza się:

  • drżenie mięśni
  • objaw Stellwaga, czyli rzadkie mruganie
  • objaw Graefego, polegający na spowolnionym ruchu powieki w stosunku do gałki ocznej podczas patrzenia w dół
  • objaw Kochera, który jest analogiczny do objawu Graefego, lecz dotyczy patrzenia w górę
  • objaw Moebiusa, który polega na osłabieniu zdolności gałki ocznej do konwergencji
  • objaw Dalrymple’a, polegający na nadmiernym rozszerzeniu szpary powiek
  • ciepłą, wilgotną skórę
  • cienkie i łamliwe włosy
  • zmniejszenie masy mięśniowej
  • przyspieszenie akcji serca
  • wole tarczycowe.

Czy objaw Stellwaga ma wpływ na rozpoznanie nadczynności tarczycy?

Rozpoznanie nadczynności tarczycy ustala się na podstawie kryteriów laboratoryjnych. W przypadku pierwotnej nadczynności tarczycy stwierdza się:

  • obniżone stężenie TSH
  • zwiększone stężenie wolnej tyroksyny i trójjodotyroniny
  • zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego
  • hiperglikemię
  • zwiększenie stężenia wapnia
  • zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej (ALT).

W badaniu elektrokardiograficznym (EKG) najczęściej stwierdza się częstoskurcz zatokowy oraz migotanie przedsionków. W badaniu ultrasonografem (USG) możemy zaobserwować powiększenie tarczycy w postaci wola. Objawy oczne, takie jak objaw Stellwaga, nie są wymagane do postawienia rozpoznania nadczynności tarczycy.

Jak działa tarczyca? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn

Jaki wpływ na objaw Stellwaga ma leczenie nadczynności tarczycy?

Leczenie objawu Stellwaga polega na zwalczaniu choroby podstawowej, a więc nadczynności tarczycy. Dzieli się je na leczenie farmakologiczne, operacyjne i jodem promieniotwórczym.

Do leków stosowanych w nadczynności tarczycy zalicza się tiamazol oraz propylotiouracyl. Hamują one syntezę hormonów tarczycy, lecz nie mają wpływu na ich wydzielanie, dlatego też efekt ujawnia się dopiero po około 3 tygodniach.

Jod promieniotwórczy, emitując promieniowanie gamma i beta, uszkadza komórki tarczycy, doprowadzając do ich obumarcia. Efekty leczenia obserwuje się dopiero po kilku tygodniach, a nawet i miesiącach. Na ogół udaje się uzyskać tzw. stan eutyreozy, a więc prawidłowe stężenie hormonów tarczycy. Niestety w pewnych przypadkach rozwija się niedoczynność. Należy pamiętać, że objaw Stellwaga nie występuje w tej jednostce chorobowej.

Leczenie operacyjne polega na wycięciu tarczycy.

Objaw Stellwaga w chorobie Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa wynika z obecności autoprzeciwciał przeciwko receptorowi TSH na powierzchni komórek tarczycy, jest więc chorobą autoimmunologiczną. Dochodzi do pobudzenia receptora przez przeciwciała i nadmiernego wytwarzania oraz wydzielania hormonów tarczycy. Objawy choroby można podzielić na swoiste i nieswoiste. Objawy nieswoiste są takie same jak w nadczynności tarczycy, występują tu więc również objaw Stellwaga i inne objawy oczne.

Do objawów swoistych dla choroby Gravesa-Basedowa można zaliczyć:

  • wytrzeszcz gałek ocznych
  • obrzęk przedgoleniowy
  • akropachię tarczycową
  • wole naczyniowe.

Wytrzeszcz gałek ocznych spowodowany jest zwiększoną ilością tkanki okołooczodołowej w stosunku do stanu prawidłowego. W tym przypadku objaw Stellwaga może być niezauważalny bądź słabiej wyrażony. Akropachia tarczycowa polega na pogrubieniu i zaokrągleniu paliczków rąk. Leczenie choroby Gravesa-Basedowa jest zbliżone do leczenia nadczynności tarczycy. Prawidłowa terapia powoduje zanik objawu Stellwaga i innych objawów ocznych.

Bibliografia:

  1. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika 2018, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018.
  2. Kokot F. Choroby wewnętrzne, PZWL, Warszawa 2006.
Data aktualizacji: 18.04.2019,
Opublikowano: 19.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej