Czym jest nieśmiałość i jak ją pokonać? Jak rozpoznać nieśmiałą osobę? Test na nieśmiałość

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Nieśmiałość jest problemem w tworzeniu relacji, który wynika z nieufności, lęku lub ostrożności. Nie należy mylić tego stanu z fobią społeczną lub introwertyzmem. Osoby nieśmiałe często mają reakcje fizjologiczne podczas kontaktu z innymi, takie jak nadmierna potliwość, rumieńce lub drżenie rąk. Pokonać nieśmiałość można poprzez zrozumienie źródła tej przypadłości oraz przełamywanie granic małymi krokami. Warto też uprawiać jogę, medytację lub pracę z oddechem.

Stan onieśmielenia jest znany każdej osobie i jest naturalną reakcją na krępującą bądź nieprzewidywalną sytuację, np. piękną kobietę w windzie. Osoby nieśmiałe dużo silniej przeżywają te emocje, które towarzyszą im każdego dnia.

Czym jest, a czym nie jest nieśmiałość?

Według psychologa Philipa Zimbardo, nieśmiałość jest trudnością w nawiązywaniu kontaktów z powodu strachu, nieufności i ostrożności. Jest to stan, który ma szeroki zakres – od dyskomfortu wśród innych osób poprzez lęk przed ludźmi. Nieśmiali są zwykle dyskretni, pełni rezerwy, bezkonfliktowi oraz skromni. Jednak ludzie ci są z reguły bardziej samotni, a w relacjach czują się zakłopotani, co może objawiać się suchością w ustach, poceniem lub drżeniem rąk. Nieśmiałe osoby mają zwykle też niższe poczucie własnej wartości. Ciągle obawiają się wyśmiania, porażki oraz kompromitacji wśród ludzi.

Nie należy jednak mylić nieśmiałości z fobią społeczną. To zaburzenie jest znacznie silniejsze i w większym stopniu dotyczy trzech aspektów życia – biologicznego, poznawczego i uczuciowego. Różnica polega też na tym, że osoby nieśmiałe zdają sobie też sprawę ze swojej przypadłości, a ludzie cierpiący na lęk społeczny nie określają siebie w ten sposób. O ile zwykle nieśmiałość jest cechą introwertyków, nie należy mylić tych dwóch grup. Ten typ człowieka cechuje się brakiem zainteresowania kontaktami z ludźmi. Swoją energię bierze z wewnątrz siebie. Natomiast osoby nieśmiałe mają silną potrzebę relacji, jednak nie mają zdolności, aby to osiągnąć.

Czy nieśmiałość to pierwszy objaw fobii społecznej? Jak rozpoznać czy to cecha charakteru, czy już problem?

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak rozpoznać osoby nieśmiałe?

Osoby nieśmiałe czują się niedowartościowane, mają niską samoocenę oraz są skłonne do zamartwiania się. Mają liczne negatywne przekonania na swój temat, co skutkuje biernością społeczną oraz brakiem wiary w siebie. Często porównują się też do swoich rówieśników i widzą siebie jako mniej atrakcyjnych i mniej inteligentnych od nich. W relacjach osoby nieśmiałe odczuwają przyspieszone bicie serca, mają rumieńce na twarzy oraz szybciej się pocą. O ile każdy czasem doświadcza takich stanów, to nieśmiali koncentrują się na tych reakcjach fizjologicznych, przeżywają je i przewidują ich wystąpienie. Prowadzi to do coraz głębszego wycofania z relacji. Osoby nieśmiałe mają też dużą wiedzę na swój temat, ciągle się analizują jednak zwykle skupiają się na swoich wadach. Prowadzi to do zachwiania równowagi emocjonalnej, co może skutkować innymi problemami natury psychologicznej.

Jak pokonać nieśmiałość?

Aby pokonać swoją nieśmiałość, trzeba najpierw spróbować zrozumieć skąd ona pochodzi. W tym celu warto cofnąć się wspomnieniami do dzieciństwa i przeanalizować sytuacje, w których doświadczyło się wyjątkowego wstydu czy zażenowania. Takie przeżycia w tym okresie uczą postrzegana kontaktów z ludźmi w postaci zagrożenia. Uświadomienie sobie, że przyczyna nieśmiałości leży w dawnych wydarzeniach może być pierwszym krokiem do uwolnienia się od tego stanu.

Należy pracować też nad poprawieniem oceny siebie. W tym celu warto poszukać u siebie pozytywnych cech, na których można oprzeć swoje późniejsze działania. Tak więc na kartce należy wypisać tyle swoich zalet, ile przychodzi do głowy. Uświadomienie sobie tych cech może przyczynić się do pełniejszego obrazu siebie.

Jedną z ważniejszych rzeczy w kwestii przełamania nieśmiałości jest rozwój umiejętności społecznych. Jednak takie zmiany należy wprowadzać małymi krokami. Na początku dobrze jest np. rozmawiać z ludźmi, w stosunku których czuje się umiarkowaną nieśmiałość, np. dalsi znajomi. Aranżując rozmowy z coraz bardziej obcymi ludźmi, można subtelnie przełamywać swoje blokady spowodowane nieśmiałością.

Wszystkie negatywne emocje na swój temat w relacji z innymi wynikają z przesadnego skupiania się na swoich myślach. A ich natężenie można kontrolować poprzez takie techniki jak praca z oddechem, medytacja czy joga. Są to proste ćwiczenia, które relaksują ciało i umysł, dzięki czemu znacznie swobodniej można wchodzić w relacje. Naukę tych metod można rozpocząć w internecie lub na licznych kursach organizowanych w większych miastach.

Test na nieśmiałość

Pokonanie nieśmiałości należy zacząć od uświadomienia sobie istoty problemu. W tym celu warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • Czy rezygnujesz z wystąpień publicznych z obawy przed tym, jak wypadniesz?
  • Czy czujesz się źle, kiedy jesteś sam ze sobą?
  • Czy oceniasz swoje kontakty z innymi gorzej niż byś tego oczekiwał?
  • Czy często rezygnujesz z niektórych zachowań z powodu strachu przed tym, jak inni Cię ocenią?
  • Czy denerwujesz się na siebie, ponieważ zrezygnowałeś z czegoś z powodu strachu?
  • Czy często zdarza Ci się skupiać na swoich emocjach podczas rozmowy z innymi?
  • Czy chcesz czasem schować się, żeby nikt Cię nie widział?

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.08.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej