Czym jest mizoginizm? Przyczyny, objawy i leczenie chorobliwej niechęci do kobiet

Fot: GlobalStock / gettyimages.com

Mizoginizm jest to patologiczny przejaw niechęci lub nienawiści do kobiet. W większości przypadków postawę tę przejawiają mężczyźni, jednak zdarzają się także przypadki mizoginii wśród pań. Przyczyny tego zjawiska mają podłoże psychologiczne. Osobę reprezentującą takie poglądy określa się mizoginem.

Początki mizoginizmu sięgają starożytności. Nazwa wzięła się z połączenia greckich słów misos – nienawiść oraz gyne – kobieta. W tamtej epoce pozycja kobiety była zdecydowanie niższa niż mężczyzny. Tylko oni mogli się kształcić, brać udział w dyskusjach, pracować czy występować w teatrze.

Co to jest mizoginizm?

Mizoginizm (lub mizoginia) oznacza chorobliwą niechęć, uprzedzenie lub nienawiść, a nawet wstręt do kobiet. Często uczucia te odnoszą się do całej żeńskiej populacji i nie mają żadnego konkretnego powodu. W większości przypadków mizoginizm przejawiają mężczyźni, jednak zdarza się, że występuje wśród kobiet.

Osobę, która cechuje się wyrażaniem mizoginistycznych poglądów i niechęcią do przedstawicielek płci żeńskiej, określa się mizoginem. Taki mężczyzna jest przeświadczony o niższości kobiet, nie szanuje ich, dyskryminuje i uważa, że ich rola społeczna jest nieważna. Niekiedy zdarza się, że mizoginizm przejawia się agresywnym zachowaniem.

Mizoginizm jest silnie związany z seksizmem, czyli uprzedzeniem ze względu na płeć. Jest to ideologia zakładająca, że kobiety są gorsze od mężczyzn. Natomiast nie należy mylić go z gynofobią – lękiem przed przedstawicielkami płci żeńskiej. Przeciwieństwem mizoginii jest mizoandryzm, który oznacza patologiczną niechęć lub nienawiść do mężczyzn związaną z uprzedzeniami wobec społeczeństwa patriarchalnego.

Przyczyny mizoginizmu

Przyczyny mizoginizmu są zróżnicowane i w większości przypadków ciężko stwierdzić, co konkretnie przyczyniło się do utrwalenia takich, a nie innych poglądów. Przede wszystkim uważa się, że wstręt do kobiet ma podłoże kulturowe lub psychiczne.

Mizoginizm może brać się ze wzorców kulturowych. Większość społeczeństw opiera się na patriarchacie – naczelną rolę przypisuje się mężczyźnie. Kobieta natomiast ma być mu poddana, a jej główną rolą jest zajmowanie się domem i opieka nad dziećmi. Przyczyną mizoginizmu może być także model wychowania w rodzinie. Chłopiec czerpie wzorce od ojca, który otwarcie nie szanuje żony, odnosi się do niej z wyższością, zabrania rozwijać się zawodowo lub stosuje wobec niej jakąkolwiek formę przemocy. Uważa się, że wstręt do kobiet może pojawić się także u mężczyzn wychowywanych przez despotyczną matkę.

Czynniki psychologiczne, które mogą być przyczyną mizoginizmu, to:

  • traumatyczne wydarzenia z przeszłości z udziałem kobiet (np. znęcanie się psychiczne lub fizyczne),
  • złe doświadczenia seksualne z kobietami (wykorzystanie seksualne, upokorzenie związane z seksualnością),
  • doświadczenie zdrady przez kobietę,
  • poczucie bycia odrzuconym lub odtrąconym przez kobiety,
  • irracjonalny lęk przed rozrodczą funkcją kobiet.

Mizogin to często osoba, która cierpi na kompleks niższości. Poczucie bycia gorszym, zaniżoną samoocenę oraz swoje niepowodzenia i porażki stara się sobie zrekompensować poniżaniem kobiet.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatry? Dowiesz się z tego z filmu:

Zobacz film: Psychiatra. Czym się zajmuje? Źródło: 36,6

Jak objawia się mizoginizm?

Objawy mizoginizmu to przede wszystkim charakterystyczne zachowania i poglądy, które głosi mężczyzna. Mizogin na każdym kroku podkreśla niższą rolę kobiet w poprzednich epokach. Jest przy tym w pełni przekonany o swojej racji, a odmienne poglądy powodują u niego złość i irytację. Zdarza się (często w pracy), że publicznie podkreśla błędy popełnione przez kobietę, a za ich przyczynę uznaje wyłącznie płeć.

Mizogin nie traktuje kobiety jak partnera i koncentruje się wyłącznie na swoich potrzebach. Bardzo często w towarzystwie ignoruje je i wyraźnie faworyzuje mężczyzn. Często usprawiedliwia te zachowania panów, za które krytykuje przedstawicielki płci pięknej. Objawy mizoginii można dostrzec także w rodzinie – żona i córki są wyraźnie gorzej traktowane od synów.

W skrajnych przypadkach mizoginizm prowadzi do przemocy słownej lub fizycznej. Agresja może brać się z narastającej frustracji mężczyzny lub chęci zademonstrowania wyższości, siły i władzy nad kobietą.

Leczenie mizoginizmu

Leczenie mizoginizmu jest na ogół trudne. Wielu mężczyzn w ogóle nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty, ponieważ nie widzi w swoim zachowaniu niczego nieprawidłowego. Jeżeli jednak wykaże chęć podjęcia terapii, najskuteczniejsza jest psychoterapia indywidualna. Przy poważniejszych zaburzeniach, których objawem jest mizoginia, konieczna może być konsultacja psychiatryczna.

Bibliografia:

1. A. Gajewska, „mizoginia” [w:] Encyklopedia gender. Płeć w kulturze, red. M. Rudaś-Grodzka, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2014, s. 319–322.

Data aktualizacji: 19.08.2019,
Opublikowano: 19.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej