Czym jest laryngektomia? Rodzaje laryngektomii i rehabilitacja po usunięciu krtani

Fot. Mohammed Haneefa Nizamudeen / Getty Images

Laryngektomia to zabieg laryngologiczny, który, w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, może mieć charakter częściowy lub całkowity (usunięcie krtani razem z nagłośnią i strunami głosowymi). Po laryngektomii konieczna jest rehabilitacja mowy.

Krtań jest częścią ciała służącą przede wszystkim do wytwarzania głosu i ochrony płuc. Coraz częściej stwierdza się przypadki raka krtani. Jest to najczęściej występujący nowotwór w obrębie głowy i szyi. W jego leczeniu istotne miejsce zajmuje laryngektomia. W Polsce zdecydowaną większość stanowią zabiegi całkowitego wycięcia krtani.

Czym jest laryngektomia?

Laryngektomia stanowi jedną z chirurgicznych metod leczenia raka gardła dolnego i raka krtani. To zabieg laryngologiczny, który polega na częściowym lub całkowitym wycięciu krtani. Pierwszy przypadek jest mniej radykalny i umożliwia zachowanie części czynności krtani. Przy wysokim zaawansowaniu choroby nowotworowej przeprowadza się całkowite wycięcie krtani. Podnosi to skuteczność leczenia. Czasem usuwa się krtań i węzły chłonne (operacja Crile’a). Zabieg częściowego usunięcia krtani nazywa się alternatywnie laryngektomią funkcjonalną lub zachowawczą.

Polecamy: Przeszczep krtani - jak wygląda zabieg?

Na czym polega zabieg usunięcia krtani?

Laryngektomia jest poważną operacją wykonywaną w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem przeprowadza się tracheotomię polegającą na otwarciu przedniej ściany tchawicy, a następnie wprowadzeniu do światła dróg oddechowych rurki, którą prowadzona będzie wentylacja płuc z jednoczesnym pominięciem krtani, gardła i nosa. Chory jest zaintubowany przez otwór w tchawicy. W laryngektomii dochodzi do odcięcia krtani od dołu (od tchawicy) i od góry (od nasady języka i gardła). W przypadku zabiegu o charakterze całkowitym wycięta zostaje również kość gnykowa z przestrzenią przednagłośniową zwaną też przestrzenią Boyeta. Pozostawione ściany dolnego gardła zszywa się. W przełyku założona zostaje sonda odżywcza. Żywienie przeprowadzane w ten sposób trwa przez 10–14 dni. Pozostały kikut tchawicy przytwierdza się do otworu w szyi, tworząc tym samym tracheostomę (rodzaj przetoki, przez którą chory będzie oddychać). Do rany pooperacyjnej zakłada się drenaż. Operacja trwa 5–9 godzin. Średni czas pobytu w szpitalu wynosi 12–14 dni.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowany układ oddechowy i jakie pełni funkcje: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6

Rehabilitacja po usunięciu krtani

Utrata głosu jest najpoważniejszym utrudnieniem dla chorych po laryngektomii. Stąd też konieczna jest rehabilitacja po usunięciu krtani skupiająca się na nauce mowy. Porozumiewanie się z otoczeniem zapewnić może nauka mowy przełykowej po laryngektomii. Rolę generatora dźwięku pełnią fałdy śluzówki przełyku. Pseudogłośnia znajduje się w przełyku. Czynność mówienia jest męcząca, co wymusza na chorym częste przerwy w toku wypowiedzi. Głos jest niski i często zakłócany szmerami z tracheostomy. Efektywność rehabilitacji nie jest wysoka, gdyż około 12–24% osób opanowuje zdolność mowy przełykowej w bardzo dobrym stopniu, a 33–54% nie może nauczyć się jej wcale. Nauka mowy przełykowej trwa średnio 6 miesięcy. Istnieje możliwość nauki mowy gardłowej. Wówczas pseudogłośnia umiejscowiona zostaje w gardle środkowym (między nasadą języka a tylną ścianą gardła). Głos jest skrzeczący, a wypowiadanie się jest dla chorego sporym wysiłkiem. Zdolność mowy gardłowej opanowuje około 10% chorych. Wyróżnia się też mowę przetokową, jednak warunki anatomiczne konieczne do jej nabycia wymagają specjalnych zabiegów chirurgicznych. Konieczne jest wytworzenie przetok głosowych i użycie odpowiednich protez. Rehabilitacja głosu tą metodą jest dość prosta i pacjenci w ciągu 2–3 dni odzyskują werbalną komunikację. Chory ma większą płynność wypowiedzi, przyjemniejszą barwę dźwięku, dłuższy czas fonacji.

Polecamy: Choroby krtani u dorosłych i u dzieci – objawy i domowe sposoby

Rehabilitacja związana z wycięciem krtani obejmować powinna także psychoterapię, którą warto rozpocząć, zanim zostanie przeprowadzony zabieg. Przyczyni się ona do lepszego stanu psychicznego chorych po laryngektomii, a dzięki temu szybszego powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Inne sposoby mowy po laryngektomii

Chorzy z usuniętą krtanią w celu komunikowania się mogą używać zewnętrznych generatorów drgań akustycznych. Te aparaty do mówienia po usunięciu krtani nazywane są laryngofonami. Proponuje się je osobom, dla których nieskuteczne okazały się wyżej wymienione metody. Uzyskany dzięki laryngofonom głos jest najmniej podobny do fizjologicznego. Brzmi metalicznie, monotonnie, często pojawiają się dodatkowe zakłócenia emitowane przez aparat. Urządzenie opiera się na wytwarzaniu wibracji. Wyróżnia się w nim źródło zasilania i membranę, która po przyłożeniu do policzka lub szyi wprawiana zostaje w drgania. Tworzy się wówczas ton podstawowy, który przenoszony zostaje przez tkanki miękkie do jamy ustnej i gardła, a dzięki ruchom języka i warg przetwarza się w mowę artykułowaną.

Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 27.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

LaryExpert 06.05.2020r.

Bardzo dobrze, że wspomniano w powyższym artykule na rehabilitację głosu przy użyciu protez głosowych. Jeżeli proteza wszczepiana jest pierwotnie podczas zabiegu laryngektomii, nie wymaga dodatkowych interwencji chirurgicznych (co jest w wielu krajach tzw. złotym standardem). Skuteczność tej metody jest wyższa niż mowy przełykowej i sięga 80%. Obie te metody wzajemnie się nie wykluczają.

Ważnym elementem nieujętym w tym artykule jest rehabilitacja oddechowa pacjentów po usunięciu krtani z użyciem wymienników ciepła i wilgoci. Nie tylko zabezpieczają one tracheostomę przed czynnikami zewnętrznymi, ale regulują wilgotność i temperaturę wdychanego powietrza ograniczając powstawanie uporczywej wydzieliny.

Dodatkowo podczas obecnej epidemii koronawirusa nadmienić trzeba możliwość stosowania specjalnych filtrów antywirusowych ze skutecznością >99,9% i oznacza to, że pacjenci z tracheostomą powinni zasłaniać i usta/nos i tracheostomię.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej