Czym jest kuracja pitna? Wskazania do krenoterapii i zastosowanie poszczególnych wód

Fot. Michael H / Gettty Images

Krenoterapia, zwana też kuracją pitną, to zabieg z zakresu balneoterapii, czyli działu fizjoterapii, który zajmuje się rehabilitacją z użyciem wód leczniczych. Pozytywny wpływ na ludzki organizm determinowany jest składem chemicznym, ilością i temperaturą podawania wody.

Krenoterapia jest zabiegiem, który polega na spożywaniu określonej objętości wody leczniczej. Kuracja pitna przeprowadzana jest najczęściej do 3 razy dziennie. Na terenie uzdrowiska odbywa się specjalnie przygotowanej do tego pijalni wód mineralnych. Wówczas wody podaje się choremu w kubeczkach nazywanych pijałkami. Zabieg ten cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na liczny pozytywny wpływ na kondycję zdrowotną człowieka.

Czym jest krenoterapia?

Kuracja pitna, inaczej krenoterapia, to jedna z najstarszych form leczenia uzdrowiskowego. Najczęściej przeprowadzana jest przy użyciu wód chlorkowych, szczawów, kwasowęglowych, siarkowodorowych, siarczkowych. Czasem używa się wód fluorkowych, jodkowych, żelazistych, radonowych. Możliwe jest też łączenie poszczególnych typów wód. Wody te charakteryzują się wysoką zawartością naturalnych gazów i soli mineralnych. Wody lecznicze nazywa się mineralnymi w przypadku, gdy w 1 l zawierają co najmniej 1 g składników mineralnych.

Polecamy: Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania. Jakie właściwości ma woda siarkowa?

Czy kąpiele w zimnej wodzie są bezpieczne dla zdrowia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Morsy - jak kąpiel w zimnej wodzie wpływa na ciało? Źródło: 36,6.

Wskazania do stosowania kuracji pitnej

Wody mineralne stosowane w kuracji pitnej wywierają na organizm działanie miejscowe i ogólne, które sprowadza się do wpływu farmakologicznego, chemicznego, adaptogennego. Wody mineralne użyte do krenoterapii mogą uzupełnić niedobory elektrolitów i usprawnić gospodarkę nimi. Pierwiastki występujące w wodzie są na ogół w łatwo przyswajalnej, zjonizowanej postaci.

Krenoterapia zalecana jest jako element leczenia wielu chorób, zwłaszcza z zakresu układu pokarmowego (np. wrzody, refluks, zaparcia, nieżyt żołądka), krążenia (np. nadciśnienie tętnicze krwi, choroba niedokrwienna serca), oddechowego (np. nawracające zapalenie oskrzeli), nerwowego (np. migrenowe bóle głowy), moczowego (np. kamica moczowa, infekcje dróg moczowych), a także schorzeń metabolicznych i zaburzeń hormonalnych. Oprócz pozytywnego wpływu na stan zdrowia, kuracja pitna wpływa na poprawę samopoczucia, sprzyja odprężeniu i nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. Krenoterapię z powodzeniem można łączyć z innymi zabiegami leczniczymi. Dość często wykonywana jest razem z kąpielami i inhalacjami.

Polecamy: Co to jest balneoterapia? W jakich chorobach korzysta się z balneoterapii?

Gdzie realizowana jest kuracja pitna?

Z kuracji pitnej korzysta się przede wszystkim podczas leczenia uzdrowiskowego. W razie konieczności po zakończeniu pobytu w ośrodku istnieje możliwość kontynuowania krenoterapii w warunkach domowych, dzięki wykorzystaniu butelkowanych wód leczniczych. Produkty te znajdują się w asortymencie wielu aptek, sklepów z wyposażeniem medycznym czy w sprzedaży internetowej. Badacze podkreślają jednak, że największą wartość mają wody mineralne pobierane bezpośrednio ze źródła.

Wody do kuracji pitnej

Do kuracji pitnej zastosowanie znajdują wody lecznicze pochodzące z rozmaitych źródeł, w tym m.in.:

  • wody z Wysowej-Zdroju: Józef – polecany w leczeniu schorzeń urologicznych, kamicy nerkowej i stanów zapalnych dróg moczowych, wspomaga oczyszczanie nerek, Henryk – polecany w leczeniu nadkwasoty, schorzeń dróg żółciowych, zaburzeń przemiany materii, obniża poziom cukru we krwi, Franciszek – polecany w leczeniu zaburzeń trawienia i przemiany materii, zgagi, nieżytów żołądka i dwunastnicy, choroby wrzodowej, zaparć;
  • wody z Krynicy-Zdroju: Jan – zalecany w leczeniu kamicy nerkowej, przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych, skazy moczanowej, cukrzycy, obniża poziom cholesterolu we krwi i działa moczopędnie, Słotwinka – polecana w leczeniu przewlekłych nieżytów przewodu pokarmowego, miażdżycy, chorób spowodowanych niedoborem magnezu, zaburzeń gruczołów dokrewnych dróg moczowych, Zuber – polecany w leczeniu nadkwasoty, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, cukrzycy, dodatkowo łagodzi objawy nadużycia alkoholu;
  • wody z Polanicy-Zdroju: Wielka Pieniawa – polecana w leczeniu zaburzeń trawienia i problemów żołądkowych, cukrzycy, zaparć, kamicy moczowej, nerwicy, łagodzi codzienne stresy i podwyższony stan drażliwości, pobudza czynność perystaltyczną jelit;
  • wody ze Szczawna-Zdroju: Dąbrówka – polecana w leczeniu schorzeń urologicznych, jak kamica nerkowa, chorób wątroby, żołądka, jelit, zaburzeń przemiany materii, Mieszko – polecany w leczeniu schorzeń układu oddechowego, jak rozedma płuc, dychawica oskrzelowa, ułatwia usuwanie niekorzystnych wydzielin z dróg oddechowych;
  • wody ze Szczawnicy: Jan – zalecany w leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, reumatologicznych, otyłości, osteoporozy, kamicy nerkowej;
  • wody z Rymanowa: Celestynka – polecana w leczeniu chorób wieku dziecięcego, zaburzeń przemiany materii, nieżytów żołądka, chorób skóry, miażdżycy tętnic, Tytus – polecany w leczeniu chorób układu oddechowego, wieku dziecięcego, krążenia, zaburzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego, przemiany materii.

Co lepiej służy naszej skórze: prysznic czy kąpiel w wannie? Zobaczcie:

Zobacz film: Prysznic czy kąpiel w wannie? Co lepiej służy naszej skórze? Źródło: 36,6


Co wpływa na efektywność krenoterapii?

Efektywność kuracji pitnej determinowana jest wieloma czynnikami. Na jej powodzenie wpływ ma dobór odpowiedniej wody leczniczej ze względu na skład wobec danej dolegliwości zdrowotnej. Nie bez znaczenia jest także ilość, tempo, czas i temperatura podawanej wody. Zazwyczaj wody spożywa się 3 razy dziennie przed posiłkami, w ilości 200 ml.

Bibliografia:

  1. Kochański J.W., Balneologia i hydroterapia, Wrocław, Wyd. AWF we Wrocławiu, 2002.
  2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Warszawa, PZWL, 2008.
  3. Jędrzejczak M., Sowa I., Kocjan R., Badanie zmian zawartości litu, sodu, potasu, magnezu i wapnia w wodzie mineralnej siarczkowo-siarkowodorowej ze źródła „Wiesława” w Busku Zdroju w czasie jej przechowywania w butelkach, „Bromatologia I Chemia Toksykologiczna”, 2007, XL(2), s. 167-172.
Data aktualizacji: 21.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej