Czym jest i jak powstaje olej monoi? Zastosowanie oleju monoi w kosmetyce

Fot: rweisswald / gettyimages.com

Olej monoi to produkt rodem z Polinezji Francuskiej cieszący się sporą popularnością na całym świecie. Przeznaczony jest do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów. Wykazuje wiele cennych właściwości: nawilżające, odżywiające, regenerujące, wygładzające.

Olej monoi to macerat produkowany z kwiatów tahitańskiej gardenii i oleju kokosowego. W jego składzie znajdują się duże ilości kwasu laurynowego, mirystynowego, palmitynowego, kaprylowego, olejowego. Olej monoi to dość częsty składnik kosmetyków do suchej skóry i włosów. Doskonale komponuje się z olejkiem ylang-ylang, waniliowym czy z drzewa sandałowego.

Czym jest olej monoi?

Olej z monoi wywodzi się z Polinezji Francuskiej (jest to wspólnota zamorska Francji na Oceanie Spokojnym, która obejmuje 5 archipelagów i ponad 150 wysp). Bazę do jego powstania stanowią kwiaty bądź pąki gardenii tahitańskiej (z łac. Gardenia taitensis DC.). To gatunek rośliny zaliczany do rodzaju gardenia i rodziny marzanowate, będący narodowym kwiatem Tahiti. Z języka tahitańskiego monoi tłumaczy się jako “perfumowany olej”.

W jaki sposób powstaje olej monoi?

Olej monoi to doskonały przykład maceratu oleistego, tj. oleju roślinnego z wyciągami z pąków lub kwiatów. Surowiec roślinny poddawany jest procesowi macerowania w czystym, zimnotłoczonym oleju kokosowym z miąższu orzecha palmy kokosowej. Na każdy litr oleju kokosowego przypada dokładnie 15 kwiatów gardenii. Maceracja trwa kilka tygodni. Maceraty to produkty wrażliwe na wysokie temperatury i światło, w związku z czym nie należy ich ogrzewać i narażać na działanie promieniowania słonecznego. W temperaturze poniżej 22°C olej zastyga, ma biały kolor i przyjemny zapach.

Ile kosztuje i co zawiera olej monoi?

Olej monoi jest dość trudno dostępny w stacjonarnych drogeriach. Za to z łatwością nabyć go można dzięki sprzedaży internetowej. Za opakowanie 150 ml płaci się około 40 zł.

Podczas procesu maceracji składniki aktywne i zapachowe kwiatów uwalniane są do oleju kokosowego. Do najcenniejszych składników zawartych w oleju monoi zalicza się m.in.: fitosterole, substancje aromatyczne, olejek eteryczny, salicylan metylu, kwasy tłuszczowe, takie jak laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, kaprylowy czy olejowy.

Olej monoi – właściwości i zastosowanie

Olej monoi ze względu na cenne właściwości znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Produkt zalecany jest osobom o suchej, wrażliwej, dojrzałej, podrażnionej skórze. Z powodzeniem można stosować go do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz nadmierną utratą wody. Dzięki niemu skóra staje się jedwabista, nawilżona, odżywiona, miękka, wygładzona, elastyczna, delikatna w dotyku. Olej monoi wzmacnia odporność skóry na uszkodzenia, wspomaga gojenie drobnych uszkodzeń i oczyszczanie skóry z toksyn. To doskonały emolient, który natłuszcza i zmiękcza skórę, ograniczając tym samym ubytek wody z jej powierzchownych i głębszych warstw. Z tych względów polecany jest do pielęgnacji skóry łuszczącej się.

Które olejki do pielęgnacji skóry twarzy są najlepsze? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olej monoi to częsty dodatek płynów do kąpieli. Ponadto można go wykorzystać do przygotowania relaksującej kąpieli, dodając kilka kropel do wanny z letnią wodą. Olej monoi znajduje się też w składzie preparatów po opalaniu – chłodzi skórę i sprzyja regeneracji podrażnionego naskórka. Wykorzystuje się go również do masaży. Dzięki zawartości salicylanu metylu wykazuje działanie lekko przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozgrzewające. Zdaniem niektórych to afrodyzjak, pełni też rolę delikatnych perfum w kremie.

Olej monoi – wpływ na włosy

Oprócz zastosowania na skórę olej monoi używa się na włosy. Wspomaga proces regeneracji i odbudowy ich uszkodzonej struktury. Olej monoi wskazany jest do włosów zniszczonych, suchych i łamliwych. Poprawia elastyczność i sprężystość, wygładza oraz nawilża. Ogranicza rozdwajanie się końcówek. Chroni włosy przed szkodliwym działaniem inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Ze względu na sporą zawartość oleju laurynowego ma działanie przeciwgrzybicze i antyseptyczne, dzięki czemu wspomaga leczenie łupieżu. Stosowany na skórę głowy, łagodzi uczucie swędzenia i podrażnienia skóry.

Jak stosować olej monoi na włosy?

Olej monoi to częsty składnik odżywczych masek na włosy. Interesującą propozycją jest maska w postaci czepka nasączonego składnikami aktywnymi, który nakłada się na uprzednio umyte szamponem i lekko osuszone ręcznikiem włosy. Maskę pozostawia się na głowie na 15–20 minut, po czym spłukuje ciepłą wodą.

Olej monoi można użyć bezpośrednio na skórę głowy i włosy. W pierwszym przypadku 2 łyżki oleju wmasowuje się w skalp na mniej więcej 1 godzinę przed myciem głowy. Zabieg łagodzi problem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy i pobudza włosy do wzrostu. Z kolei jako maska na włosy olej należy nałożyć na całą długość suchych włosów na co najmniej 20 minut przed myciem, po czym umyć włosy szamponem. Można go też użyć do zabezpieczenia końcówek włosów, wcierając kilka kropli w suche lub mokre końcówki.

Data aktualizacji: 14.03.2019,
Opublikowano: 14.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej