Czym jest hafefobia? Przyczyny, objawy i leczenie

Fot. sdominick / Getty Images

Hafefobia, czyli patologiczny lęk przed dotykiem, to przykład fobii specyficznej. Nie występuje często, lecz kiedy się pojawi, może być problemem utrudniającym chorej osobie funkcjonowanie w społeczeństwie.

Osoba chora na hafefobię panicznie boi się dotyku oraz bliskości drugiego człowieka, co sprawia, że rezygnuje z aktywności, które mają w sobie ryzyko bezpośredniego kontaktu. Leczenie hafefobii opiera się głównie na psychoterapii.

Czym jest hafefobia?

Hafefobia (hafofobia, haptefobia, haptofobia, afefobia, tiksofobia), określenie pochodzące od łacińskiego słowa haphephobia, czyli patologiczny lęk przed dotykiem, to bardzo rzadki rodzaj fobii specyficznej. Dotyczy zarówno sytuacji, w których dochodzi do dotknięcia chorej osoby, jak i tych, gdy to ona coś lub kogoś dotyka. Może pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, a jej przebieg zazwyczaj polega na pogłębianiu się dolegliwości w miarę trwania choroby, choć zdarza się, że objawy samoistnie ustępują.

Dokładne przyczyny powstania fobii specyficznych, takich jak hafefobia, nie są do końca poznane. Wydaje się, że duży wpływ mają czynniki genetyczne. Większe prawdopodobieństwo rozwinięcia fobii specyficznych mają kobiety (częściej zapadające na choroby na tle lękowym), osoby cierpiące na inną fobię specyficzną oraz chorujące na inne zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy PTSD (post traumatic stress disorder). Ponadto pewne sytuacje środowiskowe mogą sprawić, iż niektóre osoby są bardziej predysponowane do rozwinięcia w przyszłości hafefobii. Chorobliwy strach przed bliskością może być spowodowany złymi doświadczeniami w dzieciństwie, maltretowaniem fizycznym, molestowaniem seksualnym, gwałtem, doświadczeniem innej traumatycznej sytuacji, szczególnie w przypadku przemocy występującej w rodzinie. Wydaje się, że częściej na to zaburzenie cierpią osoby, których rodzice również stronią od bliskiego kontaktu fizycznego.

Polecamy: Co to jest trauma? Objawy i rodzaje traumy. Jak sobie z nią radzić?

Jakie mogą być pierwsze objawy depresji? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6.

Objawy hafefobii

Osoby cierpiące na hafefobię odczuwają niezwykle silny lęk w kontakcie fizycznym z drugim człowiekiem, który jest wielokrotnie bardziej nasilony niż w przypadku osób, które po prostu nie lubią dotyku. W związku z tym unikają sytuacji związanych z bliskością, często nie wychodząc z domu do zatłoczonych miejsc, takich jak autobusy, sklepy, kościół, wydarzenia kulturalne oraz unikając kontaktu z rodziną. Każdy dotyk wyzwala niepożądaną reakcję, co niejednokrotnie uniemożliwia nawiązywanie relacji partnerskich czy seksualnych oraz założenie rodziny. Osoba taka niechętnie udaje się na spotkania towarzyskie, imprezy, bale, wesela, które kojarzą się nieodłącznie z koniecznością bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem.

W sytuacji wyzwalającej lęk, czyli przy dotyku drugiego człowieka, pojawiają się objawy somatyczne, pochodzące z organizmu:

By rozpoznać chorobę, strach przed bliskością i lęk przed dotykiem musi trwać co najmniej pół roku. Natężenie objawów jest indywidualne i różne u każdego pacjenta, zależy często od kontekstu sytuacyjnego. Zazwyczaj schorzenie w miarę trwania pogłębia się, co w pewnym momencie na tyle utrudnia funkcjonowanie, że osoba chorująca na hafefobię zgłasza się do lekarza.

Leczenie hafefobii

Z problemem należy zgłosić się do lekarza psychiatry, który pokieruje procesem leczniczym. Podstawową metodą leczenia fobii specyficznych, w tym także hafefobii, jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, która polega na odwrażliwianiu pacjenta na dany bodziec. Leczenie prowadzone jest przez zaufanego psychologa, psychoterapeutę lub psychiatrę. W terapii przydatna jest również ekspozycja na czynnik wyzwalający patologiczny lęk, która polega na stopniowaniu bodźców od najsłabszego do silniejszych pod kontrolą specjalisty. Z czasem pacjent przestaje reagować na dotyk paniką i przyzwyczaja się do niego. Niezmiernie ważna jest jednak systematyczność spotkań terapeutycznych oraz motywacja osoby chorej na hafefobię do zmiany i walki ze schorzeniem, a także wsparcie osób bliskich. Całe szczęście po spełnieniu tych warunków wyleczalność tej choroby jest bardzo wysoka.

W niektórych przypadkach hafefobii, szczególnie przy występowaniu częstych ataków paniki, utrudniających znacznie codzienne funkcjonowanie, zakłócających życie zawodowe, konieczne jest również włączenie leków, które pozwalają zredukować odczuwanie lęku oraz nieprzyjemne objawy. Mogą być stosowane doraźnie oraz przewlekle w zależności od potrzeb pacjenta. W fobiach specyficznych stosuje się zazwyczaj leki przeciwlękowe, antydepresyjne oraz preparaty z grupy beta blokerów.

Bibliografia:

  1. Ronald M. Doctor, Ada P. Kahn, Christine Adamec, The encyclopedia of phobias, fears, and anxieties, wyd. 3, New York: Facts On File, 2008, s. 88
Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej