Czym jest DDA - rodzaje, metody wsparcia i leczenia

Dzieciństwo oraz środowisko w którym dziecko się wychowuje ma ogromne znaczenie dla przyszłego, dorosłego życia człowieka. Dorastanie w rodzinie z problemem alkoholowym wiąże się z wieloma błędnymi opiniami na temat świata i własnej osoby. Można zmieniać je poprzez pracę w dorosłym życiu.

DDA jest to sklasyfikowana dziedzina zaburzeń, a zarazem ruch zrzeszający osoby dorosłe, które wychowywały się w rodzinie z problemem alkoholowym. DDA jest rozwijającym się zgromadzeniem w Polsce, podobnie jak AA (anonimowi alkoholicy) lub grupy wsparcia dla osób współuzależnionych.

Kim są DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików)?

Człowiek, który dorastał w rodzinie, gdzie chociaż jedna osoba cierpiała na chorobę alkoholową, wchodzi w dorosłość z dużym bagażem doświadczeń. Niekiedy są to przeżycia bardzo traumatyczne, które zapisują się mocno w pamięci i rzutują na zachowanie w życiu dorosłym. Rodzina z problemem alkoholowym jest rodziną dysfunkcyjną. Dziecko w takiej sytuacji nie jest poddane właściwemu wychowaniu. Posiada wiele nieprawidłowych schematów, których uczy się, obserwując alkoholika i osoby współuzależnione. 

Wiele problemów w dorosłości objawia się właśnie poprzez wzorce wyciągnięte z domu rodzinnego. Często osoba ma problemy z zauważeniem związku swoich kłopotów z dzieciństwem. Wsparcie można uzyskać w grupach DDA, które są coraz liczniejsze w Polsce. Ruch ten powstał w latach 70. XX wieku w USA. W Polsce pojawił się dekadę później. Opiera się on głównie na programach samopomocowych w grupach wsparcia zrzeszających osoby z tym samym problemem. Można też odnaleźć wiele form pomocy tworzonych przy poradniach psychologicznych.

Zobacz także: Na czym polega terapia DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików)?

W jakie role społeczne wcielają się DDA?

Dorosłe Dzieci Alkoholików są to osoby, które często nie radzą sobie w życiu codziennym, ponieważ nie mają właściwych umiejętności. Dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej nie przygotowuje do dojrzałego życia

Osoby z takich rodzin zachowują się według ról społecznych, których nauczyły się w dzieciństwie. Można wyróżnić kilka generalnych postaw, które są podobne dla wszystkich dzieci alkoholików. 

Pierwsza to bohater, który przyjmuje często rolę obrońcy rodziny. Przykładowo, gdy mężczyzna jest uzależniony od alkoholu, to dziecko stara się chronić matkę przed agresją ojca i opiekuje się młodszym rodzeństwem. Zachowuje się jak dorosły, pomimo młodego wieku. Nieświadomie przejmuje rolę rodzica. Najczęściej dobrze się uczy i chce świecić przykładem dla innych dzieci. Jest odpowiedzialny i skłonny do poświęceń. 

Bohater zajmuje się innymi osobami, a nie sobą samym. Chce być najlepszy, przy tym zapominając o własnych potrzebach czy smutkach. 

Kolejną rolą społeczną jest błazen, czyli osoba, która ma na celu rozładowanie negatywnych emocji w rodzinie. Nie chce, żeby innym było smutno. Podobnie jak bohater, zamiast sobą zajmuje się członkami rodziny. Często dowcipkuje, stara się stworzyć ciepłą atmosferę. Pomimo że jest to udawane. 

Następna rola to kozioł ofiarny. Dziecko wzrasta w poczuciu, że to ono jest winne problemów w rodzinie. Inni członkowie wytykają go palcem. Często jest ofiarą agresji alkoholika. Jest obarczony odpowiedzialnością za dysfunkcje rodzinne, przez co buntuje się. Chce odegrać się na innych. 

Zobacz także: Na czym polega przemoc psychiczna w związku partnerskim i wobec dzieci?

Kolejną rolą, którą dziecko może przyjąć jest cień. Jest to osoba wycofana, nieśmiała i niepewna siebie. Z powodu lęku przed awanturami w domu, zamyka się w sobie i tworzy wewnętrzny świat. Najczęściej taka osoba wydaje się być niewidzialna, ucieka od kłopotów i od życia. 

Według powyższych schematów z dzieciństwa DDA funkcjonują również w dorosłym życiu. Są one powielane, ponieważ osoba nie potrafi inaczej. Nie wie, że są inne sposoby i drogi życiowe. Odbija się to często na relacjach interpersonalnych. Dorosły tworzy związek z drugą osobą na podobnych zasadach. Nie potrafi budować szczerych i bliskich relacji. Czuje się bezwartościowy i odmienny od reszty społeczeństwa. 

DDA ma niski poziom samoakceptacji i jest to ściśle związane z dorastaniem w rodzinie patologicznej i tworzeniem osobowości w tym okresie. Dorosłe dziecko alkoholika jest bardzo skrzywdzone. Boi się, że inni dowiedzą się, że pochodzi z rodziny problemowej. Z tego powodu czuje się bezwartościowy i objawia lęk przed odrzuceniem. W takich przypadkach dużą pomocą może być poznanie osób z podobnymi problemami w grupie wsparcia.

Na czym polega terapia DDA?

Ośrodkami, które oferują bezpłatne formy pomocy dla DDA, są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, poradnie zdrowia psychicznego, leczenia uzależnień i współuzależnień oraz niektóre organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia). 

Są one często prowadzone przez psychologów oraz psychoterapeutów. Jednakże największą szansę na zmianę daje dzielenie się swoimi doświadczeniami z osobami, które przeżyły podobne traumy. Grupy wsparcia dla dorosłych dzieci alkoholików mają podobne zasady jak AA, kierują się 12 krokami prowadzącymi do zmiany. 

Poprzez uczęszczanie na mityngi DDA osoba może poczuć się zaakceptowana. Ma okazję zobaczenia, że nie jest osamotniona w swoich problemach. Terapia dorosłych dzieci alkoholików przede wszystkim prowadzi do przebaczenia oraz do uświadomienia sobie, że to nie dziecko było sprawcą problemu. 

Zobacz także: Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży

DDA buduje nową tożsamość, która oparta jest na dobrych cechach. Dorosły uczy się nowych umiejętności, m.in. w relacjach interpersonalnych i zawodowych. Odkrywa w sobie pokłady kreatywności i stara się je rozwijać. Człowiek przechodzący terapię zaczyna akceptować siebie i zauważać swoje talenty oraz mocne strony. Staje się odrębną jednostką, która sama potrafi zbudować swoje poczucie bezpieczeństwa. W grupie wsparcia DDA mają okazję zmienić dotychczasowe, dysfunkcjonalne schematy i dzięki temu poprawia się ich jakość życia. 

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej