Czym jest bimatoprost? Efekty stosowania odżywek na porost rzęs i brwi z bimatoprostem

Fot. licsiren / Getty Images

Bimatoprost to organiczny związek chemiczny będący częstym składnikiem odżywek stymulujących porost rzęs i brwi. Wykazuje bardzo dużą skuteczność, ale może powodować skutki niepożądane, takie jak przekrwienie spojówek, ból głowy, światłowstręt, łzawienie i uczucie suchości oka.

W sprzedaży dostępnych jest bardzo dużo odżywek wzmacniających i przyspieszających porost brwi i rzęs. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się te zawierające bimatoprost. Jest to syntetycznie otrzymywany analog prostaglandyn, który stymuluje wzrost włosków oprawy oka i zwiększa ich liczbę. Regularnie stosowany sprawia, że rzęsy stają się dłuższe, grubsze, mocniejsze, bardziej elastyczne i lśniące. Niestety może powodować szkodliwe powikłania, przez co w kilku krajach został wycofany z obrotu.

Na filmie znajdziecie praktyczne rady, jak samemu przygotować odżywkę, która wzmocni rzęsy:

Zobacz film: Jak przygotować odżywkę, która wzmocni rzęsy? Źródło: Klinika urody

Czym jest bimatoprost?

Bimatoprost (wzór sumaryczny C25H37NO4) to organiczny związek chemiczny będący pochodną prostaglandyn, który wykorzystywany jest w kroplach do oczu obniżających ciśnienie śródgałkowe i okołogałkowe. Właściwości te znajdują zastosowanie w leczeniu jaskry, której jednym z objawów jest podwyższone ciśnienie w oku. Ostatnimi czasy stanowi składnik odżywek na porost rzęs i brwi. Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) 5 grudnia 2008 roku zatwierdziła użycie bimatoprostu do celów kosmetycznych w dawce nieprzekraczającej 0,03%. Produkt może być stosowany nawet na skórę atopową i szczególnie wrażliwą.

Jak działa bimatoprost na rzęsy i brwi?

Bimatoprost powoduje, że rzęsy i brwi stają się dłuższe i mocniejsze. Przedłuża aktywną fazę wzrostu włosa, czyli anagen. Dłuższy czas trwania wzrostu sprawia, że rzęsy osiągają znacznie większy rozmiar. Zwiększa liczbę brwi i rzęs, pogrubia je i pogłębia ich naturalny kolor. Skuteczność preparatów z bimatoprostem jest na tyle duża, że stosowane są przez osoby, które borykają się z problemem łysienia lub straciły rzęsy po chemioterapii.

Pierwsze rezultaty działania można zauważyć po 3 tygodniach stosowania preparatu. Pełne efekty odżywek na porost brwi i rzęs z bimatoprostem widoczne są po upływie około 8 tygodni. Jednak część badaczy donosi, że po odstawieniu odżywki do rzęs i brwi z bimatoprostem cykl wzrostu włosa wraca do stanu poprzedniego. Dlatego w celu utrzymania uzyskanych rezultatów po zakończonej kuracji odżywkę powinno się nadal stosować 3–4 razy w tygodniu.

W składach preparatów znajdują się też roślinne ekstrakty, oleje, witaminy i peptydy. Większość z nich zawiera kwas hialuronowy, który nawilża i wygładza powierzchnię rzęs. Dodatkowo częstym składnikiem odżywek jest prowitamina B5, która wnika we włókno włosków, dzięki czemu poprawia ich strukturę i sprawia, że są mocniejsze, elastyczniejsze i bardziej lśniące.

Jak stosować odżywki do rzęs z bimatoprostem?

Odżywkę do rzęs z bimatoprostem stosuje się raz dziennie, na noc. Nakłada się ją na czystą i suchą skórę po uprzednim demakijażu i umyciu wodą, aplikując wzdłuż linii górnych rzęs lub na całość brwi. Do nałożenia preparatu używa się specjalnego aplikatora działającego podobnie jak eyeliner. W razie dostania się go do oczu należy przemyć je obficie wodą.

Cena preparatów z bimatoprostem

Cena za odżywki z bimatoprostem bywa różna. Zależy od pojemności opakowania, zawartych w produkcie pozostałych substancji i producenta. Ceny zaczynają się od 30 zł za 3 ml preparatu i mogą dochodzić do 450 zł za 6 ml. Na polskim rynku dostępnych jest wiele odżywek do rzęs z tym składnikiem, a wśród nich znajdują się m.in.: Revitalash, Biotebal rzęsy XXL, Latisse, Long4Lashes, L’Biotica Active Lash, Xlash, BodetkoLash, FEG-Eyelash Enhancer, Neulash, NeuveauBrow, Nutraluxe MD Lash, M2 Lashes i Nanolash.

Stosujesz odżywkę do rzęs?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Skutki uboczne preparatów z bimatoprostem

Mimo że obecne na rynku preparaty z bimatoprostem do rzęs i brwi są przebadane i uznane przez dermatologów i oftalmologów (specjalista zajmujący się budową, czynnościami, rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu) za bezpieczne, to ich stosowanie może wywoływać działania niepożądane. Podczas aplikowania odżywki na linii rzęs substancja nierzadko przedostaje się do oka. Wśród możliwych skutków ubocznych wymienia się m.in.: przekrwienie spojówek, ból głowy, zapalenie spojówek, pogorszenie ostrości widzenia, ból oka, zapalenie brzegów powiek, punktowe powierzchniowe zapalenie rogówki, obrzęk spojówki, astenopię (uczucie osłabienia siły wzroku), światłowstręt, uczucie suchości oka, łzawienie, zaczerwienienie powiek, ciemniejsze zabarwienie skóry wokół oka, uczucie obecności ciała obcego w oku i lepkość oczu.

Sporadycznie bimatoprost zawarty w odżywkach powoduje: krwawienie do siatkówki, rumień okołooczodołowy, zapalenie błony naczyniowej oka lub tęczówki, kurcz, pieczenie i obrzęk powiek oraz występowanie nadmiernego owłosienia w okolicy oczu. Specjaliści podkreślają, że część powikłań może ujawnić się dopiero po pewnym czasie.

Na opakowaniach odżywek do rzęs i brwi z bimatoprostem podano, że w przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu na 5–7 dni, a w sytuacji, gdy dolegliwości nie ustąpią, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z bimatoprostem

Preparaty z bimatoprostem nie powinny być używane podczas chemioterapii, na podrażnioną lub uszkodzoną skórę powiek, przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto nie należy ich stosować do 2 tygodni od momentu wykonania makijażu permanentnego oraz u osób w wieku poniżej 18 lat, a także w przypadku chorób oczu lub nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu.

Na czym polega przedłużanie rzęs? Jak powinien wyglądać zabieg? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Na czym polega przedłużanie rzęs? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 08.01.2019,
Opublikowano: 16.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej