Czy temperatura i szerokość geograficzna ma wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa? 

Fot: Jasmin Merdan / gettyimages.com

Naukowcy z Kanady poddali analizie 144 obszary geopolityczne, gdzie łącznie stwierdzono prawie 400 tysięcy przypadków zarażenia COVID-19. Badanie wykazało czy istnieje związek między szerokością geograficzną, temperaturą, a wzrostem epidemii. 

Na czym polegało badanie?

Badaniu poddano stany i prowincje należące do Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady i inne kraje, w których potwierdzono pandemię wirusa. W analizie wykluczono Koreę Południową, Włochy i Iran ponieważ na tych obszarach epidemia była w punkcie szczytowym oraz Chiny, gdyż wirus zanikał. By oszacować jej wzrost porównano liczbę przypadków z 20 i 27 marca 2020 roku, a następnie ustalono wpływ szerokości geograficznej, wilgotności, temperatury, ograniczeń masowych imprez, dystansu społecznego oraz zamknięcia szkół mierzonych w okresie od 7 do 13 marca.

Czytaj również: Komórki macierzyste panaceum na Covid-19? Prof. Krzysztof Łobuzek: „W medycynie są one badane od wielu lat, z bardzo miernym efektem"

Jakie wyniki otrzymano?

Wstępne badania sugerowały, że temperatura i szerokość geograficzna wpływa na wzrost epidemii koronawirusa. Po powtórzeniu analizy materiału w bardziej rygorystycznych warunkach otrzymano odwrotny wynik. Związek między tymi czynnikami nie istnieje lub jest niewielki. Natomiast, pomiędzy zmniejszoną transmisją, a wilgotnością jest słaby. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że cieplejsza pogoda nie miała żadnego wpływu na przebieg epidemii. Potwierdzono natomiast, że zamknięcie szkół, dystans społeczny, ograniczenie zgromadzeń, czyli działania dotyczące zdrowia publicznego były bardzo skuteczne.

Nasze badanie wykorzystujące globalne dane z epidemii COVID-19 dostarcza ważnych nowych dowodów, że interwencje w zakresie zdrowia publicznego ograniczyły rozwój epidemii. Nasze wyniki mają natychmiastowe znaczenie, ponieważ wiele krajów oraz niektóre prowincje i terytoria Kanady rozważają złagodzenie lub usunięcie niektórych z tych interwencji w zakresie zdrowia publicznego 

- skomentował dr Jüni, współautor badania.

Naukowcy podkreślają, że bardzo ważne jest by ludzie wiedzieli, że interwencja dotycząca zdrowia publicznego miała duży wpływ na spowolnienie wzrostu epidemii.

Kiedy powstanie szczepionka na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film:Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa? „Obyśmy zdążyli do końca tego roku” Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 11.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej