Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup?

Fot. Tom Merton / Getty Images

Na jakość snu wpływa nie tylko jego ilość, ale również pozycja, pora dnia oraz jakość materaca i poduszki. Niedostatek i przede wszystkim słaba jakość odpoczynku zwykle wywierają duży wpływ na kondycję psychofizyczną. Poprawę komfortu spania warto zacząć od doboru poduszki.

Nieodpowiednia pozycja do snu wpływa na stan kręgosłupa i stawów obwodowych, a nawet ingeruje w pracę narządów wewnętrznych. Duże znaczenie na kondycję zdrowotną wywiera poduszka. Spanie bez poduszki ma wielu przeciwników, którzy zwracają uwagę na niezdrowe nadwyrężanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa bez odpowiedniego podparcia. Z kolei zwolennicy spania na płasko twierdzą, że to najbardziej naturalna pozycja. Jaki wpływ na kręgosłup ma spanie bez poduszki?

Zdrowe spanie - co oznacza?

Odpowiednia pozycja do snu zwykle stanowi o jakości odpoczynku i przekłada się na funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Przerywany sen i poprawianie poduszek stanowią wyraźny sygnał o niskim komforcie odpoczynku, który może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne natury fizycznej i psychicznej, takie jak chroniczne bóle głowy, sztywność karku oraz dyskomfort w okolicy łopatek, wzdęcia czy drętwienia nóg, rozdrażnienie, słaba koncentracja czy senność w ciągu dnia. Spanie bez poduszki czy w towarzystwie miękkich jaśków również nie sprzyja zachowaniu zdrowia, mimo że oba rozwiązania mają przeciwników i zwolenników. Oba skrajne rozwiązania łączy jednak wspólna cecha – zaburzają krzywizny kręgosłupa.

Spanie bez poduszki a kręgosłup

Na ułożenie ciała podczas snu duże znaczenie wywiera poduszka. Miękka kojarzy się z luksusem i gwarancją wypoczynku, ale zapada się w nią głowa, a w konsekwencji dochodzi do automatycznego napinania się mięśni w celu utrzymania możliwie prawidłowej postawy. Z kolei spanie na płasko również mocno obciąża kręgosłup szyjny i piersiowy, których fizjologiczne krzywizny w żaden sposób nie są podparte i odciążone. Utrzymywane są natomiast w ciągłym napięciu izometrycznym, co prowadzi do przeciążenia struktur kręgosłupa, przez co ciało nie ma warunków do odprężenia. Spanie bez poduszki bez względu na pozycję odpoczynku wpływa na kształt segmentów kręgosłupa, np.:

  • w leżeniu na plecach dochodzi do wypłaszczania kifozy szyjnej pod wpływem grawitacyjnego dostosowywania się układu kostnego do płaskiej powierzchni oraz napinania mięśni przykręgosłupowych w celu naturalnej ochrony organizmu przed tym procesem;
  • w leżeniu bokiem kręgi kompensacyjnie rotują się względem siebie, a cały segment dodatkowo wygina się na kształt bocznego łuku;
  • w leżeniu na brzuchu poprzez podłożenie ręki pod policzek czy zgięcie nogi pozostałe odcinki kręgosłupa ustawiają się w półobrocie.

Spanie na płasko tego typu można wykorzystać również na korzyść dla zdrowia. Przykładowo odpoczynek bez poduszki polecany jest osobom cierpiącym na chroniczne bóle kręgosłupa i pleców wywołane wadą postawy, gdzie poddany płaskiej powierzchni nadmiernie pogłębiony łuk odcinka piersiowego ulega prostowaniu, a kręgi na wysokości klatki piersiowej w bezpośredniej strefie oddziaływania przemieszczają się mimowolnie w przeciwną stronę pod wpływem grawitacyjnego oddziaływania.

Jak wybrać materac do spania? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jakie są rodzaje materaców i jak wybrać ten najlepszy? Źródło: 36,6

Zdrowe spanie - zasady

Na zdrowe spanie i wypoczynek wpływa nie tylko jakość poduszki. Istotnych jest wiele innych czynników, np.:

  • urządzenie i wyposażenie sypialni;
  • wielkość łóżka, właściwości materaca, jakość i kolorystyka pościeli;
  • hałas w otoczeniu i pora dnia wypoczynku;
  • rozróżnienie odpoczynku po pracy od odpoczynku regeneracyjnego po całym dniu;
  • czyste powietrze w sypialni i temperatura;
  • ilość bibelotów i mebli w pokoju;
  • jakość oświetlenia sztucznego i naturalnego;
  • dieta, choroby, styl życia.

Polecamy: Korzyści zdrowotne związane z użytkowaniem materaca termoelastycznego

Pozycja do snu

Zdrowe spanie z poduszką wynika przede wszystkim z jej umiarkowanych właściwości. Miękkość i wielkość poduszki wpływa na ułożenie kręgosłupa szyjnego, który w trakcie leżenia pośrednio pozycjonuje odcinek piersiowy, a ten z kolei wyznacza charakter ułożenia segmentu lędźwiowego. Zbyt twarda i mała poduszka nie zapewni odprężenia strukturom kręgosłupa, a wywoła w nich napięcia i przeciążenia statyczne, podobnie jak spanie bez poduszki. Optymalnym rozwiązaniem powszechnie polecanym są duże i luźne poduszki, które można dowolnie formować, lub poduszki ortopedyczne dostosowujące się do kształtu kręgosłupa i utrzymujące jego profil, zapobiegające odkształceniom kręgów i sprzyjające rozluźnieniu systemu mięśniowo-więzadłowego kręgosłupa.

Na stan zdrowia wpływa nie tylko jakość poduszki, ale również odpowiednia pozycja do snu. Jedną z najbardziej powszechnych jest ułożenie embrionalne, czyli naturalne leżenie na boku z podkulonymi kolanami i skulonym kręgosłupem, do którego predyspozycje człowiek wyniósł z życia płodowego. Mimo że pomaga uśmierzyć wiele dolegliwości bólowych, np. dolnego odcinka kręgosłupa czy podczas menstruacji, w dłuższym czasie niekorzystanie wpływa na ogólną linię kręgosłupa i utrwala ustawienie stawów biodrowych w przykurczu zgięciowym. Warto jednak pamiętać, że pozycję do snu można ustalić jedynie przed zaśnięciem lub po przebudzeniu. W czasie głębokiej fazy snu organizm samoczynnie przybiera najwygodniejsze dla siebie ułożenie.

Data aktualizacji: 10.05.2019,
Opublikowano: 10.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Tasakiewicz 11.01.2021r.

No to nie wiem ja od 2 dni śpię bez poduszki i szybciej zasypiam i lepiej się czuje jak wstanę

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej