Czy spacer blisko wody poprawia zdrowie psychiczne?

Getty Images

Nie od dziś wiadomo, że patrzenie na wodę uspokaja. Okazuje się jednak, że spacerowanie wzdłuż niej może nie tylko nas zrelaksować, lecz także pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Jak to możliwe? Sprawdź!

Spacerowanie wzdłuż wody poprawia zdrowie psychiczne

Na jakiej podstawie wyciągnięto takie wnioski? Chodzi o projekt „BlueHealth”. W badaniu tym wzięło udział 59 osób. Na czym polegał eksperyment? Jego uczestnicy przez tydzień 20 minut każdego dnia chodzili wzdłuż plaży. 7 dni później ta sama grupa ludzi spacerowała po mieście (przez taki sam czas). W kolejnym tygodniu natomiast badani odpoczywali w domu. Po każdym spacerze czy domowym odpoczynku mierzone było ciśnienie oraz tętno. Dodatkowo wypytywano również o samopoczucie i nastrój ludzi biorących udział w projekcie.

Przeczytaj też: 15 minut spaceru dziennie wydłuża życie!

Zauważyliśmy wyraźną poprawę w samopoczuciu i nastroju zaraz po powrocie ze spaceru w błękitnej przestrzeni, w porównaniu do spaceru w środowisku miejskim oraz odpoczynku w domu” – mówi koordynator badania Mark Nieuwenhuijsen z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).

Czy poza lepszym samopoczuciem spacer w pobliżu wody przyniósł jeszcze jakieś korzyści? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, choć naukowcy twierdzą, że regularne korzystanie z takiej formy relaksu ma wpływ na zdrowie sercowo – naczyniowe.

Nasze wyniki wskazują, że psychologiczne korzyści z fizycznej aktywności różnią się zależnie od rodzaju środowiska, w którym się ją podejmuje, a błękitne przestrzenie są do tego lepsze niż miejskie – dodała Cristina Vert, główna autorka badania.

Przeczytaj też: Czy można źle chodzić? Jak prawidłowo uprawiać nornic walking?

Przypomnijmy, że nie tylko „niebieska przestrzeń” dobrze wpływa na nasze zdrowie. Eksperci już dawno temu wykazali, że również zieleń działa na nas korzystnie – poprawia koncentrację i opóźnia efekty starzenia.

Źródło: PAP

Zobacz też film: Czy spacer może przedłużyć życie?

Źródło: Discovery Life

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 09.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej