Odpowiedź: Aby dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników, których potrzebuje, powinniśmy w ciągu tygodnia spożywać około 60 różnych produktów spożywczych, a wiec powinny to być zarówno ryż, jak i kasza, jabłka i pomarańcze, ryba czy mięso, jogurt i jajka. Niestety, okazuje się, że w diecie przeciętnego Polaka jest jedynie 12-15 produktów, a to zdecydowanie za mało. Oczywiście codziennie powinniśmy jeść 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców, ale starajmy się, żeby codziennie były to inne produkty. Produkty zbożowe również powinny mieć miejsce w codziennej diecie, ale urozmaicajmy sobie np. dania obiadowe kaszami, makaronami czy ryżem. Mięso starajmy się jeść sporadycznie - nie więcej niż 3 razy w tygodniu.
Na pytanie odpowiedziała dietetyk Agnieszka Piskała. Agnieszka Piskała jest absolwentką Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Należy do wąskiego grona diet coach’ów certyfikowanych w Polsce przez Instytut Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera. Właścicielka Instytutu NUTRITION LAB, którego celem jest budowa świadomości prawidłowego odżywiania wśród Polaków. Propagatorka nutridietetyki. Prelegent najważniejszych konferencji poświęconych żywieniu i zdrowiu człowieka. Autorka wielu artykułów nt. żywienia, ekspert w porannych programach telewizyjnych i radiowych. Współautorka książek „Mama i tata to my” i „Chrzań te diety”, w których obala dobrze znane i powszechne mity żywieniowe.
Agnieszka Piskała przez 13 lat zdobywała doświadczenie w największym, międzynarodowym koncernie spożywczym - w firmie Nestle. Pracowała na stanowiskach specjalisty w Serwisie Konsumenta, gdzie – jako ekspert – udzielała m.in. porad dietetycznych. Następnie współtworzyła komunikację żywieniową dla produktów firmy oraz prowadziła szkolenia w zakresie zdrowego żywienia. Liderka I, II i III edycji projektu żywieniowego skierowanego do studentów dietetyki w całej Polsce, realizowanego w ramach międzynarodowej strategii Nutrition, Health&Wellness.
Kolejne pytania:
Co jeść przy łojotokowym zapaleniu skóry? Czy można zażegnać problem dietą?
Lepiej ćwiczyć na czczo czy po śniadaniu?
Jakie produkty stosować na poprawę kondycji skóry?
Zobacz także: Metabolizm zwolnił, a diety nie działają? Poradź się eksperta! Zobacz zapis czatu z Agnieszką Piskałą, dietetykiem