Czy podczas choroby można karmić dziecko piersią?Dowiecie się tego z nowego sezonu programu 36,6°C!

Zobacz film: Czy podczas choroby można karmić dziecko piersią? Źródło: 36,6

Podczas choroby lub przyjmowania leków wiele kobiet ma obawy, czy w tym czasie powinny karmić swoje dziecko piersią. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Zwykłe przeziębienie czy infekcja, nawet taka, której towarzyszy gorączka nie są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jest to wręcz wskazane. Dlaczego? W mleku matki, która choruje występują przeciwciała, które mają korzystny wpływ na rozwój dziecka. Może się zdarzyć, że dzięki karmieniu w czasie infekcji dziecko uodporni się na chorobę, z którą aktualnie zmaga się matka.

Karmienie piersią a przyjmowanie leków. Czy to bezpieczne?

Przy krótkotrwałym przyjmowaniu leków nie ma mowy, aby zawarte w nich substancje przedostały się do mleka matki, a w konsekwencji do organizmu dziecka. Dr Beata Pawlus, Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii wyjaśnia, że istnieje tylko niewielka grupa leków, które mogą być niebezpieczne dla dziecka i w czasie ich przyjmowania nie powinno się karmić dziecka piersią. Do tej grupy należą przede wszystkim leki narkotyczne oraz niektóre antybiotyki.

Karmienie piersią - dlaczego warto?

Zgodnie z zaleceniami WHO małe dzieci powinny być karmione piersią przez co najmniej sześć miesięcy. Mleko matki jest bogate w substancje odżywcze oraz przeciwciała, dzięki którym dzieci nabierają odporności. Warto zaznaczyć, że dzieci karmione piersią mają sprawniejszy układ immunologiczny. Lepiej rozwija się u nich układ nerwowy oraz funkcje poznawcze.

Karmienie piersią wpływa także na rozwój zębów i szczęki. Dzieci, które są przykładane do piersi rzadziej mają wady zgryzu. Dlaczego jeszcze warto karmić dziecko piersią? Dowiesz się tego z naszego materiału: To najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka. Dlaczego warto karmić piersią? 

Więcej o diecie dziecka i mleku matki dowiecie się z nowego sezonu programu 36,6°C! Premierowy odcinek zostanie wyemitowany już 7 marca, w sobotę, o godzinie 18.00!

Data aktualizacji: 02.03.2020,
Opublikowano: 02.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej