Czy opalanie może być bezpieczne? Jak długo można wystawiać się na słońce? 

Fot. bernardbodo / Getty Images

Czy opalanie może być bezpieczne? Jak długo można wystawiać się na słońce bez szkody dla zdrowia? 

Eksponując się na słońce należy pamiętać, iż jest ono równocześnie naszym przyjacielem jak i wrogiem.

Pod wpływem promieniowania słonecznego w organizmie dochodzi do syntezy tak ważnej dla naszego zdrowia witaminy D3. Odpowiada ona nie tylko za prawidłową mineralizację kości. Coraz częściej uważa się, iż jej niedobór wpływa także na spadek odporności oraz występowanie innych chorób. Należy jednak pamiętać, iż wystarczy 10 minut ekspozycji na słońce aby wysyntetyzować dzienną dawkę witaminy D3. Słońce to także przyjaciel osób z atopowym zapaleniem skóry czy też łuszczycą, gdyż w większości przypadków pod wpływem jego promieni zmiany skórne ulegają redukcji. Nie od dziś wiadomo także iż jego brak sprzyja występowaniu depresji.

Z drugiej strony należy pamiętać, iż pod wpływem ekspozycji na słońce dochodzi do uszkodzenia komórek skóry co sprzyja szybszemu starzeniu się skory oraz występowaniu zmian nowotworowych, w tym tak groźnego czerniaka. Ponadto słońce sprzyja zaostrzeniu zmian skórnych w przebiegu takich chorób jak trądzik różowaty czy też toczeń.

Chcąc więc bezpiecznie korzystać ze słońca należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak :

  • karnacja
  • szerokość geograficzna
  • pora roku
  • pogoda
  • powierzchnia skóry eksponowana na słońce
  • wiek
  • stosowanie kosmetyków, np. kremy z filtrem

Wystawiając się na słońce należy przede wszystkim zapobiegać występowaniu tak groźnych dla zdrowia oparzeń słonecznych. Celem ich uniknięcia wskazane jest unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach 11-15. Zaleca się również stosowanie kremów z filtrem. Osoby o jasnej karnacji oraz dzieci powinny używać faktora SFP +50. Należy jednak pamiętać, iż celem odpowiedniej ochrony aplikację kremu należy powtarzać co 2 godziny, a także po każdej kąpieli w wodzie.

Reasumując, przebywając na słońcu należy zachować ostrożność i pamiętać o jego karcynogennym charakterze. Bezpieczny czas ekspozycji jest indywidualny i uzależniony wspomnianymi wcześniej czynnikami. Zachowując jednak zdrowy rozsądek i środki ostrożności można cieszyć się z jego dobrodziejstw. 

Na pytanie odpowiedziała: Dr n. med. Joanna Sułowicz - specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej, SCM estetic w Krakowie www.scmestetic.pl W 2004 roku ukończyła Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2012 roku zdała egzamin specjalizacyjny z zakresu dermatologii i wenerologii oraz uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. W 2008 roku ukończyła Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Jako uczestnik licznych kursów i szkoleń z dziedziny medycyny estetycznej oraz Anti-Aging nadal często i chętnie poszerza swoją wiedzę. Natomiast jako szkoleniowiec z zakresu technik wypełnień (kwas hialuronowy, Ellanse), mezoterapii oraz nici PDO i Aptos chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z mniej doświadczonymi lekarzami. Jej główną dewizą oraz celem do osiągnięcia jest naturalne piękno.

W latach 2005-2018 pracowała, jako asystent w Klinice i Katedrze Dermatologii w Krakowie, gdzie oprócz leczenia pacjentów prowadziła także działalność naukową oraz zajęcia dydaktyczne ze studentami polskimi i zagranicznymi. Obecnie związana jest z Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Krakowie.

Kolejne pytania: 

Mam 49 lat i co jakiś czas powraca mi trądzik różowaty jaka może być przyczyna i na co muszę zwrócić uwagę?

Mam skórę ze skłonnością do trądziku. Jestem w trakcie leczenia u dermatologa. Czy mogę też chodzić na zabiegi do kosmetyczki? Jaki rodzaj zabiegu mogę mieć wykonany? 

Botoks jako metoda leczenia bruksizmu – za i przeciw

Data aktualizacji: 09.08.2019,
Opublikowano: 07.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej