Czy medycyna estetyczna może pomóc w leczeniu trądziku?

Fot. Wavebreakmedia / Getty Images

Odpowiedź eksperta: Zdecydowanie tak. Tradycyjne sposoby leczenia nasilonego trądziku zakładają najczęściej antybiotykoterapię i doustne przyjmowanie pochodnych witaminy A. Tymczasem taka terapia przede wszystkim obciąża organizm. Leki trzeba przyjmować co najmniej kilka miesięcy, antybiotyki zawierają pochodne tetracykliny, która źle wpływa na układ pokarmowy, zaś zażywanie witaminy A w dużych ilościach wymaga regularnego wykonywania badań krwi. Dodatkowo często zdarza się, że leczenie doustne antybiotykami daje niestety krótkotrwałe efekty, po czym trądzik wraca. Tymczasem można uzyskać o wiele lepsze rezultaty, stosując inne metody i co istotne, nie obciążając w żaden sposób organizmu. Mowa tutaj o laseroterapii.

Z mojej praktyki wynika, że najlepsze wyniki terapeutyczne daje laseroterapia przeprowadzona laserem, które emituje falę o odpowiedniej długości. W Triclinium do leczenia aktywnego trądziku wykorzystujemy laser bromkowo-miedziowy. Wyposażony jest on w światło żółte, które działa bardzo korzystnie na skórę trądzikową, nie wyłączając pacjenta z normalnego funkcjonowania. Jedynym procesem niszczącym, do jakiego doprowadza ten laser (w przeciwieństwie na przykład do lesera frakcyjnego, który odparowuje skórę) jest eliminacja bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku (długość fali jest pochłaniana przez barwnik w komórkach tych bakterii, przez co ulegają one zniszczeniu). Poza tym, światło lasera działa na komórki skóry biostymulująco, dzięki czemu skóra lepiej funkcjonuje, bardzo dobrze reguluje się praca gruczołów łojowych i działa przeciwzapalnie, czyli trądzik ustępuje. Dodatkowymi zaletami lasera bromkowo-miedziowego jest to, że działa tylko miejscowo, nie ma więc po nim skutków ubocznych, a bakterie nie uodporniają się na jego działanie, można więc stosować go stale.

Działanie biostymulujące lasera bromkowo-miedziowego likwiduje istniejące zmiany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych. Leczenie nim wymaga regularnego naświetlania skóry. Trzeba więc wykonać od trzech do nawet kilkunastu krótkich i bezbolesnych zabiegów, w odstępach od jednego do dwóch tygodni. Liczba zależy od stopnia nasilenia trądziku, a sama terapia przynosi pewne efekty, są one jedynie uwarunkowane właśnie od tego, ile potrzebnych zabiegów jest potrzebnych.

Przy trądziku grudkowatym, laseroterapię trzeba wspomóc peelingami chemicznymi. Laser bromkowo-miedziowy działa jedynie biostymulująco, nie powoduje złuszczania skóry. Grudki i zaskórniki wymagają usunięcia mechanicznego. Mikrodermabrazja działa jak kremy z witaminą A, a więc za płytko. Ablacyjny laser frakcyjny, poprzez dziurkowanie skóry usunie tylko fragmenty grudek, natomiast peelingi zadziałają na nie odpowiednio głęboko i równomiernie na całej powierzchni. Przy tej odmianie trądziku działamy na zmianę, stosując laser biostymulujący i peeling. W ten sposób trądzik systematycznie znika.

Przy wyjątkowo trudnych i nasilonych stanach zapalnych bardzo dobre efekty daje terapia fotodynamiczna. Wykorzystuje się w niej lek w postaci żelu, który jest nakładany na zmienioną chorobowo skórę, a następnie naświetla się ją laserem bromkowo-miedziowym. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, jednak tego typu terapia jest bardzo droga i dlatego dosyć rzadko stosowane. Lek jest zarejestrowany w Unii Europejskiej i Polsce, jednak nie jest w tym momencie dystrybuowany bezpośrednio w naszym kraju. Koszt importu leku na jeden zabieg wynosi ok. 1200 zł, a koszt samego zabiegu wraz z naświetlaniem to prawie 2000 zł. Warto go rozważać w ekstremalnie ciężkich przypadkach.

Laserowe leczenie trądziku u dorosłych trwa zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy. Mimo długiego czasu, terapia jest zupełnie bezpieczna dla organizmu. Trwałość efektów często zależy od wyeliminowania dodatkowych czynników powodujących trądzik, o których wspominałem na początku, czyli zmiany diety lub wyregulowania poziomu hormonów. Z moich obserwacji wynika, że jeżeli czynnik powodujący powstawanie trądziku jest zdiagnozowany i usunięty, stan skóry doprowadzony zabiegowo do normalności, a pacjent stosuje w domu odpowiednią pielęgnację to trądzik nie wraca. Ewentualne raz na kilka miesięcy można profilaktycznie przeprowadzić zabieg laserem bromkowo-miedziowym.

Na pytania odpowiada dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako jedyny Polak ukończył i to w dodatku z wyróżnieniem, studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary Universal of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Następne pytania

Kiedy i u kogo można wykonać tzw. wampirzy lifting?

Jak skutecznie walczyć ze skórą naczynkową? Jakie zabiegi są wskazane i jak często trzeba je powtarzać?

Czy specjalista medycyny estetycznej może wyleczyć trądzik różowaty? Jeśli tak to na czym polega leczenie?

Zobacz także: Jak leczyć trądzik u dorosłych? Najczęstsze przyczyny jego występowania

Data aktualizacji: 17.12.2018,
Opublikowano: 01.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej