Koronawirus: Obecność zwierzaka w domu łagodzi stres i pomaga przetrwać izolację

Fot: vgajic / gettyimages.com

Osoby, które mają w domu psa lub kota czy innego zwierzaka znacznie lepiej zniosły przymusową izolację wprowadzoną w związku z pandemią - wykazały badania przeprowadzone przez specjalistów z Wielkiej Brytanii.

Badania naukowców z University of Lincoln wykazały, że domowe zwierzęta były doskonałym wsparciem psychicznym w czasie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią, a także łagodziły stres i niwelowały negatywne skutki samotności.

Jak zwierzęta poprawiają zdrowie psychiczne?

O tym, że zwierzęta mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, wiedzą nie tylko właściciele futrzaków, ale także naukowcy. Już wcześniejsze prace pokazały, że kontakt ze zwierzęciem poprawia stan pacjentów z chorobą dwubiegunową czy schizofrenią. Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z University of Lincoln dowodzą, że kontakt ze zwierzęciem ułatwił przetrwanie lockdownu także tym, którzy nigdy nie mieli problemów psychicznych. 

Naukowcy od połowy kwietnia do końca maja przepytali niemal 6 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii. Badacze, poza stanem zdrowia, sprawdzali, czy dana osoba ma w domu jakiegoś zwierzaka. Choć badacze przepytali tysiące osób, to - co ciekawe - większość z nich miała w domu co najmniej jedno zwierzę. Badanie odnosi się przede wszystkim do posiadaczy czworonożnych przyjaciół.

Niemal 90 proc. badanych przyznało, że kontakt z psem, kotem czy świnką morską ułatwił im oraz ich rodzinom przetrwanie przymusowej izolacji. Posiadacze zwierząt czuli się także mniej samotni, mniej odcięci od świata, a także cieszyli się lepszym samopoczuciem. Co ciekawe, badania pokazało, że posiadacze zwierząt chętniej podejmowali aktywność i wchodzili w interakcje społeczne.  

Obawa o los zwierząt w czasie pandemii

Z analizy przeprowadzonej przez badaczy wynika, że ponad 2/3 badanych obawiało się o swoje zwierzęta. Powodem do niepokoju było to, co się stanie z ich zwierzakami, jeśli sami zachorują na COVID-19 i trafią do szpitala. Część respondentów miała obawy, czy ich zwierzak poradzi sobie z tym, że znowu będzie musiał zostać sam w domu, kiedy oni wrócą do pracy.

Mimo że - jak podkreślają badacze - posiadanie zwierzęcia nie rozwiąże problemu zaburzeń psychicznych czy samotności, to obecność czworonożnego przyjaciela z całą pewnością poprawia samopoczucie. Jednym z pozytywnych skutków pandemii okazało się to, że wiele osób zdecydowało się przygarnąć zwierzaka ze schroniska.

Źródło: sciencealert.com

Co nam daje kontakt ze zwierzętami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto mieć kontakt ze zwierzętami? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 29.09.2020,
Opublikowano: 29.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej