Czerwone plamy na twarzy – przyczyny i leczenie zmian chorobowych

GMint/getty images

Czerwone plamy na twarzy to znak, że w skórze toczy się proces zapalny albo że z innych powodów doszło do zaburzenia regulacji naczyniowej powierzchownych tętniczek i naczyń włosowatych. Wśród chorobowych przyczyn dominują zmiany wynikające z podrażnienia skóry, alergii i infekcji.

Czerwone plamy na twarzy nie zawsze są oznaką choroby. Czasami stanowią odruchową reakcję naczyniową na ciepło – na przykład po gorącej kąpieli. Mogą też być skutkiem spożycia alkoholu albo towarzyszyć emocjom u osób o labilnym układzie wegetatywnym. Jeśli jednak towarzyszy im złuszczanie się naskórka, wysypka z grudkami, krostkami lub wyprysk, wymagają postępowania zgodnego z zaleceniami lekarskimi.

Jak powstają czerwone plamy na twarzy?

Czerwone plamy na twarzy są widoczną oznaką przekrwienia skóry wskutek rozszerzenia się drobnych naczyń tętniczych. Zwiększony napływ krwi powoduje przebarwienie powłok. Przyczyną może być działanie ciepła albo bezpośrednie działanie na skórę czynnika o wysokiej toksyczności. Paradoksalnie powodem może też być nadmierne wyziębienie – na przykład przy mroźnej i wietrznej pogodzie. Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie – gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze – rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek. Efektem są czerwone plamy na twarzy.

Powstawanie czerwonych plam na twarzy może być związane z przegrzaniem organizmu towarzyszącym gorączce. Mechanizmy regulacyjne doprowadzają przy znacznie podwyższonej temperaturze do rozszerzenia powierzchownych naczyń, aby większa ilość ciepła była wypromieniowywana z ciała przez powłoki.

Chwilowe zaczerwienienie może też być rezultatem silnych emocji. Normalnie nie mają one wpływu na zabarwienie twarzy, ale u osób znerwicowanych lub mających układ wegetatywny o zwiększonej reaktywności często dochodzi do wzmożenia gry naczyniowej pod wpływem wstydu, stresu czy nawet radości. Objawem są czerwone plamy na twarzy, szyi, w górnej części klatki piersiowej czy też zaczerwienienie i pieczenie uszu.

Do powstania czerwonych plam na twarzy często doprowadzają zmiany chorobowe, którym towarzyszy stan zapalny. Jeśli powierzchnia zaczerwienienia jest duża, poszczególne plamy zlewają się, a skóra jest przy tym obrzmiała, nadwrażliwa na dotyk lub bolesna i ma zwiększone ucieplenie, można mówić o intensywnym, pełnoobjawowym zapaleniu skóry. Utrzymywanie się przekrwienia i zaczerwienienia jest wtedy związane z miejscowym wydzielaniem się mediatorów zapalenia, takich jak histamina, białko CRP, kininy czy interleukiny.

Co wywołuje czerwone plamy na twarzy?

Czerwone plamy na twarzy mogą się pojawić wskutek:

  • oparzenia promieniami słonecznymi lub promieniowaniem UV innego pochodzenia,
  • przechłodzenia,
  • stosowania niedopasowanych, zbyt agresywnych kosmetyków,
  • wpływu środków chemicznych stosowanych w pracy lub w domu,
  • kontaktu z kwasami lub zasadami albo innymi drażniącymi substancjami i ich oparami, np. lakierami czy farbami,
  • choroby zakaźnej lub układowej.

Czerwone plamy na twarzy w przebiegu alergii

Niektóre czynniki mogą wywoływać skórne reakcje alergiczne. Przyczyną mogą być uczulenia na sierść zwierząt, roztocza, chemię gospodarczą, niektóre syntetyczne tkaniny. U kobiet częstą przyczyną podrażnienia skóry twarzy i spojówek oczu są kosmetyki, szczególnie, jeśli używane są regularnie, w dużych ilościach, a demakijaż wykonywany jest pobieżnie. Dłużej trwające działanie tuszu do rzęs, pudru czy podkładu może również doprowadzić do pojawienia się czerwonych plam wokół oczu czy zapalenia brzegów powiek.

Alergiczne czerwone plamy na twarzy są zwykle suche i swędzące, z ich powierzchni często złuszczają się drobne fragmenty naskórka. Pojedyncze, czerwone i wystające ponad powierzchnię skóry grudki zlewają się, tworząc większe skupienia.

Czerwone plamy na policzkach dziecka mogą być związane z alergią pokarmową i często są obserwowane już u niemowlaka. Nietolerancja niektórych pokarmów (laktozy, białka jaj kurzego, zbóż) może wywoływać intensywny wyprysk – czerwone, wypukłe plamy, które mogą mieć suchy lub sączący charakter. Od pierwszej ekspozycji na alergen do wystąpienia tego typu zmian nie potrzeba wiele czasu – zwykle pojawiają się one w ciągu kilku, kilkunastu dni, a przy kolejnym kontakcie – w ciągu najwyżej kilku godzin.

Plamy na twarzy w okresie ciąży

Plamy na twarzy pojawiają się często w okresie ciąży. Zmiany hormonalne wpływają na stężenie melatoniny, co jest przyczyną zwiększonej produkcji barwnika – melaniny. Podobne przebarwienia na twarzy mogą wystąpić w okresie laktacji, przy zaburzeniach miesiączkowania czy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

W okresie ciąży intensyfikuje się również często produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Może to być przyczyną intensywnego trądziku, który po wygojeniu się ropnych krost często przez dłuższy czas pozostawia czerwone plamy na twarzy.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. R.J.G. Rycroft i inni, Dermatologia, red. pol. L. Rudnicka i inni, tł. P. Traczewski, Warszawa 2014.

2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 2005.

Data aktualizacji: 19.11.2020,
Opublikowano: 21.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej