Cygnolina (ditranol) w leczeniu łuszczcy. Terapia minutowa z maści z cygnoliną

Fot: triocean / fotolia.com

Cygnolina, zwana także ditranolem, jest jednym z najskuteczniejszych środków w leczeniu łuszczycy. Najczęściej występuje w postaci składnika maści sporządzanych w aptekach dostępnych na receptę. Jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, który pozwala skutecznie pozbyć się objawów łuszczycy. 

Cygnolina (łac. dithranolum), zwana w Polsce ditranolem, antraliną lub cigantralem, to substancja stosowana w lecznictwie od ponad 120 lat. Maść zawierająca ditranol jest podstawowym lekiem zalecanym w terapii łuszczycy zwyczajnej. Wśród zalet leczenia z użyciem cygnoliny przez wielu lekarzy podkreślane jest bezpieczeństwo stosowania maści z ditranolem i niskie ryzyko niepożądanych efektów i skutków ubocznych. Cygnolinę stosuje się najczęściej według tzw. terapii minutowej.

Cygnolina (ditranol) – czym jest i w jaki sposób działa na organizm?

Cygnolina (ditranol) to organiczny związek chemiczny należący do polifenoli, będący współcześnie pochodną chryzarobiny, otrzymywanej z pnia drzewa Andira araroba. Obecnie cygnolina otrzymywana jest syntetycznie w formie silnie drażniącego żółtego lub brązowożółtego proszku, pozbawionego zapachu. Cygnolina wyróżnia się działaniem bakteriobójczym, przeciwłojotokowym, grzybobójczym, a także silnym działaniem keratoplastycznym (wpływającym na odbudowę naskórka) i keratolitycznym (złuszczającym). Najczęściej występuje w formie maści, past, kremów i zdecydowanie rzadziej w postaci roztworów, które stosuje się przeważnie na owłosione miejsca (np. na skórę głowy). Stężenie aptecznych maści cygnolinowych waha się zazwyczaj od 0,1% do 5%, a obok ditranolu w składzie można znaleźć wazelinę, kwas salicylowy oraz inne substancje, najczęściej o działaniu natłuszczającym. Cygnolina jest obecna także w dość popularnych pastach cynkowych, najczęściej w stężeniu od 0,15% do 0,4%. Ponadto, w aptekach można otrzymać także pastę Ferbera (pastę cygnolinową twardą) o stężeniach ditranolu od 0,1% do 0,4%, maść potrójną (cygnolinową miękką) zawierająca ditranol wraz z dodatkiem proderminy, która wzmacnia skuteczność kuracji, oraz wspomnianą cygnolinę płynną w formie roztworów.

Jak stosować cygnolinę (ditranol)? Efekty uboczne

Ditranol jest najczęściej stosowany w formie terapii minutowej. Polega na wsmarowaniu maści o jak najmniejszym stężeniu na zmiany i pozostawieniu na czas nie dłuższy niż 2 godziny, choć w większości przypadków ok. 30–60 minut. Jak podkreślają farmaceuci, stosowanie cygnoliny na skórę na dłużej niż 2 godziny jest bezcelowe, ponieważ po tym czasie ditranol przestaje działać i może zacząć podrażniać skórę. Maść zgodnie z zaleceniami lekarza należy zmyć. W leczeniu łuszczycy zwyczajnej zazwyczaj zwiększa się dawki, choć nie jest to regułą. Działaniami ubocznymi maści z cygnoliną są wspomniane podrażnienia skóry (także zdrowej) oraz ewentualne pieczenia, stąd dermatolodzy podkreślają konieczność natłuszczania skóry po zmyciu maści. 

Pomocne bywają także ochronne maści cynkowe. Zdarza się, że w czasie kuracji dochodzi do specyficznych przebarwień skóry zdrowej, które zwykle zanikają samoistnie po skończeniu kuracji (najpóźniej w ciągu kilkunastu dni). Warto pamiętać, że ditranol silnie barwi ubrania, dlatego w trakcie terapii zaleca się stosowanie pościeli i ubrań, które mogą zostać trwale zabrudzone. Jeśli w czasie stosowania cygnoliny dojdzie do stanu zapalnego, polegającego na wymienionym zaczerwienieniu i pieczeniu, należy bezzwłocznie zaprzestać stosowania preparatu i możliwie jak najczęściej natłuszczać zmienioną skórę aż do ustąpienia niepożądanych skutków. Następnie powinno powrócić się do leczenia maścią z ditranolem w mniejszym stężeniu. Jak informują lekarze, do podrażnień dochodzi najczęściej wskutek niewłaściwego stosowania cygnoliny.

Leczenie cygnoliną (ditranolem) – porady

Jak informują farmaceuci i dermatolodzy, maści bądź inne preparat zawierające cygnolinę powinno przechowywać się w lodówce i chronić przed działaniem promieni słonecznych. Preparat z ditranolem należy wyrzucić, gdy zmieni kolor na szaroczarny. Najczęściej oznacza to utlenienie preparatu, co w przypadku dalszego używania może powodować liczne podrażnienia skóry. Cygnolinę powinno się aplikować przy użyciu rękawic tylko na zmienioną chorobowo przez łuszczycę skórę, nigdy na zdrowe miejsca! Zdarza się, że zdrowa skóra otaczająca miejsca zajęte łuszczycą zmienia kolor skóry na brązowy, kiedy podobna sytuacja nastąpi na skórze chorej, oznacza to najczęściej usuwanie łuszczycy i skuteczną terapię. Ditranol w postaci kremu aplikuje się o wiele łatwiej niż pastę, lecz zawiera wodę, która może wpłynąć na zmniejszenie efektywności preparatu.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Bibliografia

  1. Podlewski J., Chwalibogowska-Podlewska A., Leki współczesnej terapii, Split Trading, wyd. 17, Warszawa 2005.
  2. "Ordynacje leków recepturowych z dithranolem"; Elżbieta Kuriata,  Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Olsztynie
  3. Neneman-Hirsz A., Aspekty kliniczne i epidemiologiczne zaburzeń ustrojowych u chorych na łuszczycę, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, 3(6), str. 447–453.
  4. Janusz I., Dziankowska-Bartkowiak B., Zalewska-Janowska A, Renesans w stosowaniu cygnoliny trwa nadal, „Dermatologia Kliniczna” 2006, 8(3).
  5. "Ditranol jako lek przeciwłuszczycowy"; dr n. farm. Michał Krzysztof Kołodziejczyk, dr n. farm. Michał J. Nachajski, Katarzyna Domagała
Data aktualizacji: 03.01.2018,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej