Ćwiczenia z piłką – jak wykonywać trening na brzuch i kręgosłup?

Fot: VadimGuzhva / fotolia.com

Ćwiczenia z piłką są coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej. Fitness z użyciem piłki gimnastycznej jest określany jako: fitball. Stanowi on doskonały sposób na odchudzanie, ale również ma korzystny wpływ na kręgosłup. Dlatego też fitball jest polecany osobom zmagającym się z bólami tej partii ciała.

Rosnąca popularność ćwiczeń z piłką wynika przede wszystkim z tego, że są one proste do wykonywania i stanowią dobre wprowadzenie do regularnych treningów dla osób początkujących. Piłka fitness pozwala na wykonywanie ćwiczeń na różnym poziomie intensywności – w zależności od indywidualnych możliwości i postawionych celów – treningi mogą być typowo relaksacyjne lub nastawione na rozbudowę mięśni czy poprawę kondycji.

Piłka fitness: korzyści z treningu

Mimo że ćwiczenia z piłką mogą wydawać się monotonne, to jednak wiele osób trenujących z wykorzystaniem piłki fitness podkreśla, że pomaga ona urozmaicać zajęcia. Wszystko zależy od kreatywności własnej lub instruktora prowadzącego zajęcia. Możliwość urozmaicenia treningu, to nie jedyna zaleta ćwiczeń z piłką. Jest też szereg innych korzyści:

  • możliwość zwiększenia masy mięśniowej,
  • możliwość zwiększenia wytrzymałości mięśni,
  • uelastycznienie ciała,
  • rozluźnienie napiętych mięśni,
  • poprawa równowagi,
  • możliwość spalenia tkanki tłuszczowej,
  • możliwość wysmuklenia ciała,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców,
  • pozytywny wpływ na pracę narządów wewnętrznych,
  • pomoc w regulowaniu oddechu.

Prócz wymienionych korzyści dla ciała, ćwiczenia z piłką mogą również pozytywnie wpływać na sferę mentalną. Trening na małej intensywności ma na celu głównie poprawę samopoczucia, ponieważ stanowi dobrą formę relaksu.

Zajęcia w ramach fitballu można wykonywać na różne sposoby, w zależności od możliwości i postawionego celu treningowego. Do najbardziej popularnych pozycji ćwiczeń z piłką należą:

  • pozycja stojąca z trzymaniem piłki,
  • pozycja leżąca na plecach,
  • pozycja leżąca na brzuchu,
  • pozycja leżąca z piłką między nogami,
  • pozycja leżąca z piłką pod nogami,
  • pozycja siedząca na piłce

Ćwiczenia z piłką na brzuch, czyli jak wyrzeźbić mięśnie?

Posiadanie wyrzeźbionego brzucha, to marzenie wielu osób. Nie wszyscy wiedzą, że do spalenia niechcianej tkanki tłuszczowej, a następnie do wyrzeźbienia mięśni brzucha, wystarczy trening z piłką. Musi on być jednak ukierunkowany właśnie na tę partię ciała. Ćwiczenia, które przynoszą najlepsze efekty w możliwie najkrótszym czasie to:

  • unoszenie piłki w pozycji leżącej – należy umieścić piłkę między nogami (najlepiej na wysokości łydek), położyć się na plecach, a następnie wykonywać noszenie piłki nogami. Ćwiczenie najlepiej wykonywać seriami – trzy razy po około 10 powtórzeń;
  • skręty tułowia na piłce – leżąc na piłce należy podeprzeć się nogami ugiętymi w kolanach. W takiej pozycji trzeba wykonywać skręty ciała raz do lewej a raz do prawej strony z rękami splecionymi za głową. Powtórzenia najlepiej wykonywać do uczucia delikatnego zmęczenia mięśni brzucha;
  • pompki na piłce – ułożenie ciała jak do klasycznych pompek, z tą tylko różnicą, że stopy powinny znajdować się na piłce;
  • skłony z wykorzystaniem piłki – podczas leżenia na plecach piłka powinna być umieszczona między nogami (najlepiej chwycić ją stopami). Ćwiczenie polega na przyciąganiu nogami piłki w kierunku ciała i wykonywanie ruchu rękami do piłki.

Aby osiągnąć najlepsze efekty ćwiczeń z piłką gimnastyczną, wskazane jest odbywanie trzech jednostek treningowych tygodniowo. Każda z nich powinna trwać ok. 30 minut w przypadku osób początkujących i 45-60 minut w przypadku osób bardziej zaawansowanych. Najlepiej trenować z zastosowaniem jednego dnia przerwy na regenerację.

Ćwiczenia z piłką na kręgosłup: jakie wykonywać?

Ćwiczenia na kręgosłup z piłką stanowią jedną z metod rehabilitacji osób po różnego rodzaju urazach pleców i kręgosłupa. Ponadto stanowią dobry sposób na zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych związanych ze zwyrodnieniami i przeciążeniami. Na forach internetowych użytkownicy często pytają, czy ćwiczenia z piłką na kręgosłup lędźwiowy są pomocne? Odpowiedzi są różne, ale wynika to z tego, że nie w każdym przypadku trening z piłką przynosi oczekiwany efekt. Jeżeli stopień zwyrodnienia jest zbyt duży, to prawdopodobnie ćwiczenia z piłką nie pomogą w redukcji bólu.

Jeśli chodzi o charakterystykę ćwiczeń z piłką na kręgosłup, to podstawową zasadą jest to, że wszystkie z nich wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Należy pamiętać o tym, by nie były one zbyt intensywne, gdyż może to przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Przykładowe ćwiczenia z piłką na kręgosłup to:

  • przyciaganie nóg – leżąc na plecach, jedną z nóg należy ułożyć wyprostowaną na piłce, natomiast druga powinna być zgięta w kolanie i ją należy przyciągać do siebie. Następnie zmiana nóg,
  • przetaczanie piłki – w pozycji leżącej na plecach obie nogi powinny znajdować się na piłce, a ćwiczenie polega na przetaczaniu piłki do przodu i do tyłu,
  • unoszenie nóg – leżąc na plecach wyprostowane nogi powinny znajdować się na piłce. Będąc w takiej pozycji, trzeba na zmianę unosić prawą i lewą nogę.

W przypadku ćwiczeń z piłką na kręgosłup przed ich rozpoczęciem wskazana jest konsultacja lekarska. Tylko lekarz jest bowiem w stanie stwierdzić, czy dana osoba może je wykonywać czy też nie.

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej