Ćwiczenia na kark – które złagodzą ból i pomogą się rozluźnić?

GlobalStock / Getty Images

Ćwiczenia na kark nie wymagają specjalnego przygotowania. Ćwiczenia na spięte mięśnie karku nie mają przeciwwskazań co do miejsca ani czasu ich wykonywania. Ćwiczenia na ból karku i ćwiczenia rozluźniające kark polecane są nawet w przerwie w pracy. Ćwiczenia na mięśnie karku są dobrym lekarstwem w pozbyciu się napięcia fizycznego i emocjonalnego.

Każdy dzień można rozpocząć gimnastyką poranną i przygotować w ten sposób organizm do aktywności. Warto wtedy zwrócić uwagę na ćwiczenia mięśni szyi i karku, szczególnie kiedy praca zawodowa wymaga długiego siedzenia, stania czy skupienia w jednej pozycji.

Ćwiczenia na kark i szyję

Ból oraz napięcia karku i szyi mogą pojawić się podczas pracy przy biurku, pod wpływem nieprawidłowego ułożenia głowy do snu czy gwałtownych ruchów głową. Jeśli bóle karku związane są z przeciążeniem mięśni i pojawiają się od czasu do czasu, warto znać szybkie i proste sztuczki na walkę z bólem. Pomocne są ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i karku, ćwiczenia na ból karku oraz odpowiedni odpoczynek.

Trening karku powinien trwać od 5 do 15 minut. Często ćwiczenia na rozluźnienie karku wystarczą w eliminacji dolegliwości, jednak warto rozbudować trening o dodatkowe ćwiczenia na kark i szyję.

Ćwiczenia na rozluźnienie karku

Ważne podczas ćwiczeń na rozluźnienie karku jest wolne tempo ich wykonywania. Energiczne ćwiczenia na szyję i kark mogą wzmocnić napięcie mięśniowo-nerwowe, uszkodzić tkanki wewnętrzne i spowodować zawroty głowy. Ćwiczenia wykonywać można do granicy bólu. Nie ćwiczy się na siłę.

Dlaczego boli kark i szyja? odpowiedz znajdziesz w naszym filmie: 

Zobacz film: Dlaczego boli kark i szyja? Źródło: Dzień Dobry TVN

Podstawowe ćwiczenia na rozluźnienie karku:

  • Skręty głowy na bok: siad na krześle, łopatki ściągnięte. Delikatne skręty głowy w prawą i w lewą stronę. Po 10 powtórzeń na każdą stronę. Po ćwiczeniu ważny jest odpoczynek, może trwać nawet do 30 sekund.
  • Przyciąganie podbródka do klatki piersiowej: leżenie na plecach, ręce wyprostowane za głową, nogi ugięte w kolanach. Płynnym ruchem podbródek zbliża się do klatki piersiowej na tyle, by odczuwalne było napięcie mięśni karku. Po 10 powtórzeń z przerwami.
  • Rozciąganie: siad na krześle, łopatki ściągnięte, ręce luźno wiszą poza krzesłem. Skłon głowy w przód, skłon głowy w tył. Po 10 powtórzeń i przerwa.
  • Rotacja głowy: leżenie na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi ugięte w kolanach. Skręt głowy w prawy i lewy bok. Po 10 powtórzeń na stronę i przerwa.
  • Ukłon japoński: siad na piętach, ręce wyprostowane nad głową, głowa między rękoma. Skłon do przodu, ręce i czoło oparte o podłogę, wyciąganie rąk najdalej do przodu. Po 10 powtórzeń i przerwa. 

Czytaj takżeJak zrobić masaż karku samodzielnie? Masaż karku krok po kroku

Ćwiczenia na ból karku i szyi

Ćwiczenia izometryczne na mięśnie szyi i karku eliminują dolegliwości bólowe. Polegają na napinaniu mięśni. To „siłowanie się ze sobą”. Angażują dużo siły, ale przynoszą upragnioną ulgę. Pomiędzy ćwiczeniami warto wykonywać ćwiczenia oddechowe i zrelaksować się przed kolejną serią.

Podstawowe ćwiczenia na ból karku:

  • Siad na krześle, ręce splecione za głową, łopatki ściągnięte. Nacisk rąk na tył głowy z jednoczesnym stawianiem oporu przez głowę. Siłowanie trwa 5 sekund, a przerwa 30 sekund.
  • Siad na krześle, prawa dłoń na prawym policzku. Nacisk dłonią na policzek z jednoczesnym stawianiem oporu przez głowę. Siłowanie i przerwa jw. Następnie zmiana strony siłowania.
  • Siad na krześle, ręce splecione na czole. Nacisk dłoni na czoło z jednoczesnym stawianiem oporu przez głowę. Siłowanie i przerwa jw.
  • Siad na krześle, ręce wzdłuż tułowia, łopatki ściągnięte. Przesuwanie głowy do tyłu z jednoczesnym przyciąganiem brody do szyi. Siłowanie i przerwa jw.
  • Leżenie na plecach, ręce wzdłuż tułowia, nogi ugięte w kolanach. Dociskanie głowy do podłogi. Siłowanie i przerwa jw.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i karku

Grupa ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi i karku reguluje napięcie mięśniowe, poprawia wydajność i siłę mięśniową. Ćwiczenia mobilizujące to silny kark i wzmocniona szyja.

Podstawowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i karku:

  • Stanie w lekkim rozkroku, nogi ugięte w kolanach, głowa opuszczona. Płynnym ruchem skręt głowy w prawo i w lewo. Głowa nadal w skłonie do przodu. Po 10 powtórzeń na każdą stronę i przerwa 30 sekund.
  • Stanie w lekkim rozkroku, nogi ugięte w kolanach, głowa w skłonie do tyłu. Skręt głowy w prawo i w lewo. Głowa pozostaje w skłonie do tyłu. Powtórzenia i przerwa jw.
  • Stanie na baczność. Skłon do podłogi, ręce sięgają kostek przy stopach, głowa dotyka czołem kolan. Skłon trwa 5 sekund i powrót do pozycji wyjściowej, przerwa na 5 oddechów.
  • Stanie w lekkim rozkroku, ręce oparte na barkach. Krążenia ramion do tyłu. Po 10 okrążeń i przerwa 30 sekund.
  • Stanie w lekkim rozkroku, prawa ręka na biodrze, lewa wyprostowana w górze. Skłon w prawą stronę, ręka w górze pogłębia skłon w prawo, głowa skłania się mocno w prawo. Pozostanie w pozycji skłonu 3 sekundy. Wyprost. Zmiana kierunku ćwiczenia i ręki. Po 10 powtórzeń na stronę i przerwa.

Ćwiczenia warto wykonywać regularnie i wprowadzać urozmaicenia. Dobrze wykonana gimnastyka poranna poprawia nastrój, pobudza i pomaga zachować zdrowy, elastyczny kręgosłup szyjny.

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 11.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej