Ćwiczenia na boczki i brzuch: jak pozbyć się boczków w krótkim czasie? 

Fot: eightstock / fotolia.com

Płaski brzuch i smukła sylwetka, to marzenie wielu kobiet. Aby schudnąć i osiągnąć zadowalający wygląd, wystarczy regularnie trenować oraz zastosować dietę. Wbrew pozorom nie wymaga to wiele wysiłku, ale trzeba wziąć pod uwagę, że efekty nie przyjdą z dnia na dzień. 

Jak zgubić boczki – takie pytanie często zadają sobie kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swojego ciała. Przyczyny pojawienia się tzw. boczków są różne, mogą wynikać ze złych nawyków żywieniowych albo są uwarunkowane genetycznie. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy, można spróbować zmienić wygląd swojego ciała. Regularne ćwiczenia na boczki i talie nie tylko wpływają na zmianę wyglądu, ale również poprawiają samopoczucie.

Ćwiczenia na brzuch i boczki w domu

Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Każde z tych rozwiązań będzie efektywne pod warunkiem, że wdrożony zostanie odpowiedni plan treningowy oraz dieta. Treningi wykonywane w domu są polecane osobom, które narzekają na brak czasu i mają problemy z regularnym uczęszczaniem na siłownie lub do klubu fitness. Nie oznacza to jednak, że osoby ćwiczące w domu nie muszą regularnie trenować. Wręcz przeciwnie, tylko regularnie wykonywane ćwiczenia mogą przynieść oczekiwane efekty.

Rozpoczynając ćwiczenia na płaski brzuch, trzeba pamiętać o tym, aby zbyt mocno się nie forsować. Trening właściwy zawsze powinna poprzedzić dokładna rozgrzewka całego ciała. W ciągu 5-7 minut wskazane jest wykonanie w spokojnym tempie takich ćwiczeń, jak:

  • przysiady,
  • podskoki,
  • krążenie ramion,
  • krążenie tłowia,
  • krążenie stóp,
  • obracanie nadgarstków,
  • skłony,
  • podskoki.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? - Brzuszki. Źródło: 36,6

Po rozgrzewce można przejść do ćwiczeń na płaski brzuch i boczki. Dobrze jest zacząć od prostych ćwiczeń, które wiele osób może pamiętać jeszcze z czasów uczęszczania na lekcje W-F:

  • półbrzuszków,
  • unoszenia kolan do łokci,
  • unoszenia wysoko kolan stojąc w miejscu
  • podpór przodem na przedramionach (tzw. plank).

Dzięki tym prostym ćwiczeniom poszczególne partie ciała będą gotowe do dalszego treningu. Osoby, które mają problemy z kręgosłupem, powinny zwrócić większą uwagę na rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Niektóre z nich, jak chociażby standardowe brzuszki, bardzo mocno obciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co może prowadzić do przykrych konsekwencji. Ci, którzy są w pełni zdrowia w domu mogą wykonywać takie ćwiczenia na brzuch, jak:

  • skrętoskłony,
  • rowerek w pozycji leżącej (na plecach, kolana ugięte – ruch imitujący jazdę na rowerze),
  • nożyce pionowe (na plecach, ruch nóg naprzemiennie od lewej do prawej),
  • kręcenie hula hoop,
  • pełne brzuszki,
  • spinanie brzucha (napinanie i rozluźnianie mięśni brzucha).

Zobacz także: Ćwiczenia z piłką – jak wykonywać trening na brzuch i kręgosłup?

Aby uzyskać najlepsze efekty, wskazane jest ćwiczenie trzy razy w tygodniu przez około 45 minut. Poprawa ogólnego sampoczucia powinna być dostrzegalna już po kilku jednostkach trenigowych, natomiast na pierwsze efekty wizualne trzeba zazwyczaj czekać około 3-4 tygodni.

Spalanie boczków: pilates dobrym rozwiązaniem

Ciekawym sposobem na spalenie tłuszczu z brzucha i boczków jest trening pilates. Jest to system ćwiczeń, które zawierają elementy jogi, baletu i ćwiczeń siłowych. Szczególnie poleca się go osobom cierpiącym na problemy z kręgosłupem. Pilates został bowiem opracowany w taki sposób, aby w najmniejszym stopniu go obciążał.

Osoby rozpoczynające ćwiczenia pilates powinny pamiętać o tym, aby w przypadku wszystkich skupiać się na spinaniu mięśni brzucha. To właśnie to sprawia, że odciążony zostaje kręgosłup. Trzeba też skupić się na:

  • regulacji oddechu (wdychanie powietrza nosem, wypuszczanie ustami),
  • jakości wykonywanych ćwiczeń (nawet kosztem ilości powtórzeń),
  • kontroli postawy ciała,
  • pełnej koncentracji na treningu.

Z racji tego, że pilates opiera się na spokojnych ćwiczeniach i zawiera elementy jogi, bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Jeżeli osoba ćwicząca ma świadomość, że nie jest w stanie skupić się tylko na treningu, to lepiej odłożyć go na inną porę lub inny dzień.

Jak zgubić boczki: dieta wspomagająca trening

Nawet najlepsze sesje treningowe nie przyniosą znaczących efektów jeżeli nie będą wspomagane poprzez zbilansowaną dietę. Kluczowe jest spożywanie posiłków o stałych porach i zawierających odpowiednie wartości odżywcze. Najlepszą dietę dostosowaną do potrzeb pomoże ułożyć dietetyk. Jeżeli jednak ktoś nie chce wydawać na to pieniędzy, to przy układaniu jadłospisu powinien wziąć pod uwagę to, aby znalazły się w nim:

  • owoce,
  • warzywa,
  • musli,
  • ciemne pieczywo,
  • chudy nabiał,
  • chude mięso.

Zobacz także: Smaczna i zdrowa dieta na płaski brzuch

Jeśli chodzi o dania obiadowe, to najlepiej przyrządzać je na parze lub gotować. Dla urozmaicenia można również przygotowywać potrawy z grilla. Duże znaczenie ma również to, aby ostatni posiłek dnia spożywać nie później niż o godzinie 20.

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.02.2018,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej