Ćwiczenia aerobowe: wysiłek tlenowy w domu i na siłowni

Fot.: AntonioDiaz / stock.adobe.com

Ćwiczenia aerobowe dostarczają mięśniom tlenu niezbędnego do produkowania energii. Regularne i długotrwałe ćwiczenia aerobowe wzmacniają wydolność organizmu za sprawą zwiększenia zdolności układu oddechowego. Można wykonywać je na siłowni oraz w domu.

Ćwiczenia aerobowe nazywane są wysiłkiem tlenowym, ćwiczeniami tlenowymi, a także – potocznie – aerobami. Podczas treningu można wykonać m.in. pompki, pajacyki, wykroki. Istotnym elementem ćwiczeń aerobowych jest bieganie.

Na czym polegają ćwiczenia aerobowe?

Istotą treningu aerobowego jest wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności z zachowaniem ok. 65–70% tętna maksymalnego (TM). Orientacyjną wartością tętna maksymalnego dla danej osoby (bez zachowania indywidualnych cech organizmu) jest odjęcie wartości odpowiadającej wiekowi od liczby 220. Dla przykładu: tętno maksymalne osoby w wieku 30 lat wynosi 190 uderzeń na minutę, ponieważ TM = 220 – 30. Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń ciężko jest oszacować puls serca na poziomie 70% tętna maksymalnego, zaleca się wykonywanie ćwiczeń z taką intensywnością, aby – pomimo przyspieszonego oddechu – móc swobodnie rozmawiać.

Ćwiczenia aerobowe pozwalają na dostarczenie takiej ilości tlenu do mięśni, by mogły one wytwarzać energię. Dzięki odpowiedniej dostawie tlenu do organizmu energia może być pobierana z tkanki tłuszczowej, co wpływa na jej spalanie. Niewątpliwą zaletą treningu aerobowego jest możliwość wykonywania go w dowolnym miejscu.

Ćwiczenia aerobowe przyczyniają się do zwiększenia wrażliwości organizmu na insulinę oraz glukozę, co jest swego rodzaju prewencją cukrzycy. Długotrwałe oraz regularne ćwiczenia powodują znaczny wzrost wydolności organizmu za sprawą zintensyfikowania pracy układu oddechowego. Ponadto przystosowują mięśnie i układ krążenia do wysiłku fizycznego. Aeroby są naturalną ochroną przed chorobami układu krążenia, zapewniają sprawność ruchową oraz obniżają tętno spoczynkowe. Jednocześnie zwiększają objętość dobrze utlenionej krwi w organizmie.

Zobacz film: Co jeść kiedy trenujemy. Źródło: Fit bez męki i udręki

Trening aerobowy w domu: plan

Przed rozpoczęciem każdego wysiłku fizycznego, nawet najmniejszego i wykonywanego w domu, należy się odpowiednio rozgrzać. Właściwa rozgrzewka zapobiega groźnym urazom oraz poważnym kontuzjom. Rozgrzewka przed wykonaniem domowego treningu aerobowego może polegać na kilkuminutowym biegu w miejscu, w tempie zbliżonym do lekkiego truchtu lub szybkiego marszu. W trakcie biegu należy pamiętać o pracy rąk.

Podczas rozgrzewki powinno skupić się na każdej partii mięśniowej. Warto wykonywać wymachy rąk, krążenia bioder, skłony, przysiady. Rozgrzewkę kończy lekkie rozciąganie, umożliwiające adaptację mięśni do wysiłku.

Trening aerobowy w domu można zacząć od pompek, czyli podstawowego ćwiczenia pozwalającego na wzmocnienie górnej części ciała. Pompki powinni wykonywać nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Za pomocą pompek kształtuje się mięśnie znajdującego się dookoła obręczy barkowej, mięśnie klatki piersiowej oraz pleców. Należy pamiętać, że w trakcie wykonywania pompek należy napiąć mięśnie brzucha oraz zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa.

Kolejnym ćwiczeniem aerobowym są przysiady. Trzeba pamiętać, że prawidłowym przysiadem jest pełne zejście ciała do dołu, przy maksymalnym zgięciu kolan oraz stawu biodrowego. Przysiady wykonuje się z zachowaniem naturalnej krzywizny kręgosłupa głowy w linii prostej z kręgosłupem.

Pozostałe ćwiczenia aerobowe nadające się do wykonywania w domu to m.in.: pajacyki, wykroki, skakanie na skakance, wchodzenie po schodach, brzuszki.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? - Pompki. Źródło: 36,6

Trening aerobowy na siłowni

Podobnie jak w przypadku ćwiczeń aerobowych w domu, trening aerobowy na siłowni powinien być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką. W siłowniach i klubach fitness dostępne są bieżnie – większość z nich umożliwia sprawdzenie pulsu w czasie biegu. Dzięki temu można w miarę dokładnie obserwować tętno i dostosować je do pożądanych 65–70% tętna maksymalnego. Bieganie jest doskonałą formą wysiłku aerobowego, dlatego warto na stałe umieścić je w swoim planie treningowym.

Na siłowni warto wypróbować ergometr wioślarski. To urządzenie imitujące wiosłowanie, które przyczynia się do wzmocnienia mięśni pleców i barków, a w mniejszym stopniu także nóg. Należy pamiętać o zachowaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa oraz napięciu mięśni brzucha.

Wiele urządzeń na siłowni umożliwia przeprowadzenie ćwiczeń aerobowych. Wykorzystując sztangę lub worek bułgarski, można wykonywać przysiady. Doskonałym elementem ćwiczeń aerobowych jest jazda na rowerze stacjonarnym lub kilka minut intensywnego ćwiczenia na stepperze. W treningu aerobowym na siłowni przydają się hantle, odważniki kettlebell i inne tego typu akcesoria.

Najbezpieczniej jest wykonywać ćwiczenia aerobowe pod okiem doświadczonego instruktora. Wówczas z pewnością przyczynią się do szybkiego spalania zbędnych kilogramów.


Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 16.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej