COVID-TREAT - powstała baza wiedzy o koronawirusie. Polscy naukowcy pomagają ją współtworzyć.
fot.Marco VDM/GettyImages
Naukowcy z łódzkiego Bionanoparku i Politechniki Łódzkiej we współpracy z Uniwersytetem z Hamburga koordynują bazę COVID-TREAT. Znajdują się w niej sprawdzone i potwierdzone badaniami naukowymi informacje o koronawirusie.
COVID-TREAT - jakie informacje znajdą się w bazie?
Zdajemy sobie sprawę, że pracownicy służby zdrowia po całodobowych dyżurach i przez nadmiar pracy spowodowany pandemią są wyczerpani i nie mają wystarczającej ilości czasu do sprawdzania setek artykułów, które pojawiają się na temat koronawirusa. Projekt w którym bierzemy udział robi to za nich. Informacje, które znajdują się na portalu są wyselekcjonowane i dotyczą w szczególności nowych metod i sposobów leczenia COVID-19, które są zaakceptowane przez środowiska naukowe.
– tłumaczy prof. zw. dr hab. n. med. Bogdan Walkowiak, lider naukowy w Bionanoparku.
Platforma umożliwia w szybki i prosty sposób sprawdzenie istotnych informacji nie tylko przez personel medyczny, mogą z niej również skorzystać wszyscy zainteresowani tematem koronawirusa. Dostęp do COVID-TREAT można uzyskać za pomocą komputera czy też smartfona, a informacje zapisywane i pobierane są w plikach pdf.
Baza dostępna jest na stronie internetowej https://covid-19treat.de/. Użytkowanie jej jest bezpłatne. By można z niej było korzystać wystarczy wypełnić dostępny na stronie internetowej formularz rejestracyjny.
Jesteśmy zadowoleni z efektów naszej pracy, z bazy korzysta coraz więcej osób.
mówi profesor Bogdan Walkowiak
Głównym inicjatorem projektu jest Hamburg University of Applied Sciences. Uniwersytet do tworzenia platformy zaprosił Bionanopark, Politechnikę Łódzką oraz Uniwersytet w Urbino. Naukowcy uważają, że informacje zawarte na platformie będą dostępne również w krajach w których dostęp do internetu i jego przepustowość jest ograniczona.
Czy możliwe jest ponowne zakażenie koronawirusem? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Czy możliwe jest ponowne zakażenie koronawirusem? Źródło: 36,6
Autor:
Karina Kosmala
Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 22.05.2020 r.
Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.
W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia.
Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.
Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!
Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie!
Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć!
Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.
O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.