Co to jest zapalenie mięśnia sercowego i jak je leczyć?

Fot: panupong1982 / stock.adobe.com

Zapalenie mięśnia sercowego może rozwinąć się jako powikłanie po pozornie błahych chorobach, takich jak grypa i stanowić zagrożenie dla życia. Najczęściej ustępuje samoistnie, nie wyrządzając większych szkód w organizmie.

Zapalenie mięśnia sercowego jest przyczyną 20% nagłych śmierci u młodych osób. Ponieważ niemożliwa jest bezinwazyjna diagnostyka , trudno określić, jak często występuje. Na zapalenie serca może jednak zachorować każdy bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia.

Co to jest zapalenie mięśnia sercowego? Jakie są jego przyczyny?

Zapalenie mięśnia sercowego to stan zapalny w środkowej części serca, czyli sierdziu. Przyczyn, które mogą wywołać zapalenie serca, jest bardzo wiele. Są to między innymi:

  • infekcje wirusowe - grypa, wirusy Coxsackie, polio, ospy, różyczki, cytomegalii,
  • infekcje bakteryjne - pałeczki duru brzusznego, krętki borelii, dwoinki rzeżączki, pneumokoki, gronkowce, paciorkowce, prątki gruźlicy;
  • pierwotniaki - toksoplazma;
  • pasożyty - włosień kręty, glisty, tasiemce i przywry;
  • niektóre leki;
  • substancje toksyczne - metale ciężkie, kokaina;
  • jad niektórych zwierząt;
  • promieniowanie jonizujące;
  • choroby autoagresywne - toczeń układowy, celiakia, sarkoidoza;
  • sztucznie uruchomione procesy autoagresywne - po szczepieniach, surowicach, niektórych lekach.

Rzadkim przypadkiem zapalenia mięśnia sercowego jest idiopatyczne, olbrzymiokomórkowe zapalenie mięśnia sercowego, które jest wywoływane procesami autoimmunologicznymi i posiada bardzo złe rokowania. Najczęściej prowadzi do postępującej niewydolności serca i zgonu. W jego leczeniu czasami stosuje się przeszczep serca, co jednak w przypadku olbrzymiokomórkowego zapalenia mięśnia sercowego jest dyskusyjne, ponieważ choroba ta może zaatakować również przeszczepione serce.

Bardzo niebezpieczne jest piorunujące zapalenie mięśnia sercowego , ponieważ rozwija się i postępuje bardzo szybko, a jego przebieg jest gwałtowny. Z związku z tym może doprowadzić do uszkodzeń serca, wstrząsu kardiogennego i śmierci. Często ustępuje samoistnie.


Ostre zapalenie mięśnia sercowego

także przebiega gwałtownie, ma jednak lepsze rokowania, choć czasem wywołuje kardiomiopatię rozstrzeniową prowadzącą do niewydolności serca.

Podostre zapalenie mięśnia sercowego

ma na ogół dużo łagodniejszy przebieg, a czasami rozwija się bezobjawowo. W ostateczności jednak jest groźniejsze, ponieważ powoli i podstępnie doprowadza do kardiomiopatii rozstrzeniowej.

Jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego?

Zapalenie mięśnia sercowego daje następujące objawy:

  • ból w klatce piersiowej,
  • narastająca duszność przy spoczynku,
  • kołatanie serca i arytmie,
  • wstrząs kardiogenny,
  • zmęczenie,
  • obrzęki nóg,
  • płyn w płucach.

Czasami zapalenie serca przebiega z udziałem tylko jedno objawu lub zupełnie bezobjawowo. Aby postawić diagnozę, należy wykonać badania funkcji serca, takie jak echokardiografia i EKG oraz badania laboratoryjne, które potwierdzą stan zapalny w organizmie - OB, CRP oraz morfologia z rozmazem.

Zapalenie mięśnia sercowego - leczenie

Co prawda zapalenie mięśnia sercowego brzmi groźnie i niesie ze sobą ryzyko powikłań, a nawet śmierci, ale w większości przypadków następuje samoistne i całkowite wyleczenie. Leki stosuje się tylko wówczas, gdy uda się zidentyfikować przyczynę, na które mogłaby pomóc farmakoterapia (na przykład bakterię lub pasożyta). W większości przypadków stosuje się tylko leczenie objawowe - na przykład podawanie paracetamolu. Jeśli dochodzi do komplikacji lub zapalenie ma ostry charakter, konieczne może być stosowanie leków podtrzymujących akcję serca. 

W przypadku chorób autoagresywnych podaje się leki immunosupresyjne. Warto pamiętać o tym, że w przebiegu zapalenia mięśnia sercowego nie zaleca się stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, ponieważ mogą one nasilać przebieg choroby.

Czy jest możliwe leczenie domowe, gdy wystąpi zapalenie mięśnia sercowego?

Osoba, która zachorowała na zapalenie mięśnia sercowego, na ogół musi spokojnie czekać na wyleczenie, które często jest możliwe w warunkach domowych. W tym czasie zalecane jest unikanie stresu oraz wysiłku, a przyjmowanie jakiegokolwiek leku czy suplementu, należy zawsze konsultować z lekarzem.

Ponadto należy zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów, które nie sprzyjają rekonwalescencji chorego serca oraz zadbać o zdrową dietę bogatą w witaminy i przeciwutleniacze.

Zapalenie mięśnia sercowego u dzieci

Zapalenie mięśnia sercowego u noworodka lub starszego dziecka najczęściej wywołane jest infekcją i samoistnie ustępuje. Po chorobie dziecko powinno przez dłuższy czas prowadzić spokojny tryb życia i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. Zazwyczaj dochodzi do całkowitego wyleczenia. 

Jeśli wszystkie parametry serca są prawidłowe, po rekonwalescencji dziecko może wrócić do normalnych aktywności, a nawet uprawiać sport - orzeka o tym lekarz sportowy.

Jak operuje się wrodzone wady serca u dzieci?

Zobacz film: Operacja wady serca jednokomorowego. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.08.2021,
Opublikowano: 09.08.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej