Co to jest trichodynia? Jakie czynniki odpowiadają za ból skóry głowy?

Fot. Deagreez / Getty Images

Ból skóry głowy określany jest przez specjalistów jako trichodynia. Niekiedy nie towarzyszą mu żadne widoczne zmiany skóry głowy. Specjaliści donoszą, że duża część przypadków trichodynii ma podłoże psychiczne.

Ból skóry głowy posiada rozmaite podłoże, w tym także psychosomatyczne. Uciążliwe dolegliwości łagodzi stosowanie środków przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy, zwłaszcza olejków i lotionów wykazujących właściwości kojące. Ból zlokalizowany jest głównie na czubku głowy i pojawia się przeważnie podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie czy rozczesywanie włosów.

Czym jest ból skóry głowy?

Ból skóry głowy w nomenklaturze medycznej określany jest jako trichodynia. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ból odczuwany jest najsilniej na skórze czubka i z tyłu głowy. Zdarzają się też przypadki, że chorzy nie są w stanie zlokalizować miejsca bólu, gdyż obejmuje on całą głowę. Pojawia się podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie, rozczesywanie i suszenie włosów, działania podmuchów powietrza, niskich i wysokich temperatur lub kontaktu z odzieżą.

Boląca skóra głowy – objawy towarzyszące

Bolącej skórze głowy może towarzyszyć nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów. Dodatkowo stają się one matowe, łamliwe i osłabione. Ponadto chorzy wskazują często na silne uczucie swędzenia, mrowienia, zaczerwienienie i łuszczenie naskórka. Osłabiony naskórek staje się bardziej podatny na infekcje bakteryjne i grzybicze. Ból skóry na głowie opisywany jest przez niektórych jako palący. Zdarza się, że u chorych stwierdza się teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne.

Zobacz film: Dlaczego włosy wypadają? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ból skóry głowy – przyczyny

Ból skóry głowy posiada rozmaite przyczyny i może pojawić się w różnych okresach życia. Często dokucza osobom cierpiącym na różne rodzaje łysienia. Wówczas doświadcza się bólu cebulek włosów. Niektórzy badacze nadają mu miano tzw. bólu fantomowego, który rozwija się po utracie kończyny, a w tym przypadku włosów. Skóra głowy boli także, gdy dochodzi do nadmiernego wytwarzania łoju, czyli łojotoku. Wzmożona aktywność gruczołów łojowych prowadzi do łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Przyczynami wrażliwej i bolącej skóry na głowie są także urazy, choroby pasożytnicze, zwłaszcza wesz głowowa, która lokalizuje się najczęściej w okolicy potylicznej i skroniowej. Podobne objawy mogą wskazywać na zakażenie grzybicze, na które narażone są zwłaszcza osoby o obniżonej odporności, zmagające się z cukrzycą, niedbające o higienę osobistą czy w trakcie leczenia immunosupresyjnego. Bywają także konsekwencją przewiania okolic głowy.

Zobacz film: Wszystko, co trzeba wiedzieć o wszawicy. Źródło: Stylowy Magazyn

Boląca skóra głowy i wypadające włosy mogą być wywołane urazem termicznym, do którego dochodzi na skutek nadmiernego przebywania na słońcu bez nakrycia na głowie. Wiąże się to zwłaszcza z bólem skóry głowy w jednym miejscu – w okolicy przedziałka, który jest najbardziej narażony na oparzenie słoneczne. Na dolegliwości te narażeni są zwłaszcza posiadacze jasnej karnacji i rzadkich włosów. Nierzadko boląca skóra głowy przy dotyku wywołana jest przez czynniki o charakterze psychosomatycznym, takie jak działanie silnego stresora, depresja lub lęk. Może się pojawić w przebiegu tzw. trichotillomanii, czyli zaburzenia psychicznego objawiającego się niepohamowanym wyrywaniem włosów.

Ból skóry na głowie przy dotyku konsekwencją złej pielęgnacji włosów

Ból skóry na głowie przy dotyku może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz noszenia niewygodnej fryzury. Mogą go doświadczyć osoby zbyt mocno wiążące włosy w tzw. koński ogon czy koki oraz stosujące do upięcia fryzury wiele spinek, wsuwek i gumek wywołujących uczucie ciągnięcia. Stan ten określa się jako syndrom kucyka. Za przeczulicę skóry głowy odpowiadają reakcje alergiczne na niektóre składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów. Źródłem bólu może być też wyrywanie włosów podczas stosowania niewłaściwych szczotek i grzebieni.

Dlaczego boli skóra na głowie?

Za ból skóry głowy i wypadanie włosów odpowiadają bodźce bólowe wysyłane do mózgu przez zakończenia nerwowe oplatające pusty mieszek włosowy. Wynikają ze wzmożonej produkcji przekaźnika bólu znanego jako substancja P, która powoduje nadwrażliwość skóry głowy, stan zapalny i odpowiada za wypadanie włosów.

Jak łagodzić ból skóry głowy?

Bolącą skórę na głowie należy odpowiednio pielęgnować za pomocą delikatnych preparatów. W przypadku bardzo wrażliwej skóry głowy doskonale sprawdzają się lotiony, które wygładzają ją i zmiękczają. Ponadto wykazują właściwości odżywcze, natłuszczające i tonizujące. Zaleca się stosowanie szamponów z wyciągiem z aloesu lub mięty, które mają działanie łagodzące i chłodzące. Niekiedy skuteczny może się okazać zabieg karboksyterapii, który polega na wstrzykiwaniu w tkanki podskórne dwutlenku węgla przy pomocy specjalnego urządzenia. Ma on działanie przeciwbólowe, poprawia ukrwienie skóry głowy oraz zapewnia jej odżywienie i regenerację. Karboksyterapia świetnie sprawdza się w odbudowie cebulki włosa. Pomaga także zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.

Skórę głowy i włosy powinien ocenić specjalista dermatolog lub trycholog, który pokieruje procesem diagnostyczno-leczniczym. W przypadku psychicznego podłoża objawów warto zgłosić się na konsultację do psychologa i rozpocząć psychoterapię.

Zobacz film: Jak i po co olejować włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Jabłońska S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2010.

2. Kaszuba A., Leczenie chorób skóry, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2009.

3. Rudnicka L., Dermatologia, Warszawa, PZWL, 2014.

4. Grudzień K., Karboksyterapia – terapia dwutlenkiem węgla, „Aesthetica”, 2014, 2, s. 19-20.

Data aktualizacji: 31.12.2018,
Opublikowano: 27.05.2018 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Bozena 12.04.2020r.

To prawda. Mam kłopot z kręgami szyjnymi od bardzo dawna .Skora głowy boli mnie tak, ze nie moge się do niej dotknąć. Swoja drogą, czeszę się rowniez w koczka;p

Nick 05.01.2020r.

A jak wszystkie badania są ok, skóra głowy jest zdrowa, a ból włosów ciagle doskwiera to może oznaczać niedokrwienie tej części skory głowy. Krew nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych. Włos wypada. Często jest to spowodowane zablokowaniem odcinka szyjnego kręgosłupa ( ciagle patrzymy w dół w komórki, siedzimy przed komputerem, itd) często jakimiś zwyrodnieniem, które ujawniają się dopiero po jakimś czasie. Trzeba masować i iść do fizjotteapeuty

Kkkkk 19.08.2018r.

Mnie skóra glowy boli przed atakiem migreny

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej