Co to jest trądzik kosmetyczny? Objawy, przyczyny i leczenie

GettyImages/PeopleImages

Trądzik kosmetyczny powstaje w wyniku stosowania kosmetyków, które zatykają pory lub nadmiernie obciążają skórę. Jego objawem są grudki i krostki, najczęściej zlokalizowane na czole, policzkach i brodzie. Leczenie trądziku kosmetycznego wymaga zmiany nawyków pielęgnacyjnych. Niekiedy konieczna jest pomoc dermatologa.

Trądzik kosmetyczny bardzo łatwo pomylić z pospolitym. Objawy obu chorób są podobne, dlatego, kiedy pojawią się zmiany skórne, warto skonsultować się z dermatologiem, który ustali przyczynę problemów oraz wdroży odpowiednie postępowanie lecznicze. Trądzik kosmetyczny może wystąpić u osób, które nigdy wcześniej nie miały problemów z cerą.

Co to jest trądzik kosmetyczny?

Trądzik kosmetyczny pojawia się na skórze w miejscach, na które nałożono kosmetyk zawierający szkodliwe substancje. Problem najczęściej dotyczy kobiet po 30 roku życia, zwłaszcza gdy z racji wykonywanego zawodu (aktorki, modelki, prezenterki telewizyjne) muszą często nakładać makijaż. Trądzik kosmetyczny obserwuje się także u mężczyzn.

Objawy trądziku kosmetycznego przypominają symptomy typu pospolitego. Początkowo można zaobserwować u siebie małe krostki wypełnione treścią ropną, którym nie towarzyszy stan zapalny. Najczęściej pojawiają się one na czole, policzkach i brodzie. Zwykle jest ich dużo, dlatego przypominają wysypkę. Niekiedy wykwity mogą przybrać postać zaskórników, grudek lub bolesnych guzków (zwłaszcza, gdy nie podejmie się żadnych czynności leczniczych).

Objawy trądziku kosmetycznego zwykle pojawiają się po zastosowaniu nowego kosmetyku. Ich obecność jest wskazaniem do zaprzestania stosowania preparatu i udania się na konsultację dermatologiczną w celu wykluczenia innych przyczyn zmian skórnych.

Przyczyny trądziku kosmetycznego

Trądzik kosmetyczny jest spowodowany stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji cery lub do makijażu. Zawarte w nich substancje zatykają ujścia gruczołów łojowych, przez co produkowane przez nie sebum gromadzi się pod skórą i wraz ze złuszczonym naskórkiem oraz zanieczyszczeniami tworzy zaskórniki.

Jakie kosmetyki powodują trądzik kosmetyczny?

Trądzik kosmetyczny mogą wywołać zarówno kosmetyki do higieny i pielęgnacji, jak i te do makijażu. Na liście substancji o działaniu komedogennym (czyli przyczyniających się do powstawania zaskórników) znajdują się przede wszystkim sztuczne barwniki, konserwanty, silikony i oleje. Należy uważać w szczególności na:

  • kwas lanolinowy i oleinowy;
  • alkohol etylowy i acetylowany alkohol lanolinowy;
  • bezwodną lanolinę;
  • lanolinę kosmetyczną;
  • olej kokosowy, rycynowy, lniany, ze słodkich migdałów;
  • talk.

Substancje te są w składzie kremów na dzień i na noc, różnego rodzaju fluidów, płynnych i sypkich pudrów, korektorów, ale także maseczek nawilżających, balsamów do ust oraz szamponów i odżywek do włosów. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od wrażliwości cery. Nie u każdego pewna substancja będzie powodowała trądzik kosmetyczny lub inne problemy skórne.

Leczenie trądziku kosmetycznego

Leczenie trądziku kosmetycznego zwykle nie wymaga stosowania specjalistycznych preparatów. Warto jednak skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby wykluczyć inną przyczynę zmian skórnych.

W pierwszej kolejności należy zaprzestać dalszego stosowania kosmetyku, który mógł wywołać wykwity skórne. Zwykle jest to preparat, który nie był wcześniej używany. Osoby stosujące mocny makijaż powinny przez kilka dni dać odpocząć skórze. Najczęściej to wystarczy, aby objawy trądziku kosmetycznego ustąpiły samoistnie.

Warto także zmienić nawyki pielęgnacyjne. Podstawą codziennej higieny twarzy powinno być dokładne oczyszczanie oraz nawilżanie skóry delikatnym kremem. Czynności te należy wykonywać rano i wieczorem. Trzeba zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków stosowanych do pielęgnacji i unikać tych, które mają dużo chemicznych substancji lub wymienione wcześniej składniki obciążające.

Regenerację naskórka po trądziku kosmetycznym wspomogą zabiegi kosmetyczne (np. peeling kawitacyjny). Zabronione jest natomiast wyciskanie, przekłuwanie i rozdrapywanie krostek. Takie postępowanie może jedynie nasilić problem, utrudnić gojenie się skóry oraz przyczynić się do powstawania nieestetycznych blizn.

Jeżeli zmiany skórne w przebiegu trądziku kosmetycznego są bardzo nasilone, mają postać bolesnych grudek lub pojawia się wokół nich stan zapalny, należy udać się do lekarza. Specjalista może zlecić stosowanie maści o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i wspomagającym regenerację naskórka. W ich składzie jest między innymi: cynk, witamina A, nadtlenek benzoilu i kwas azelainowy. Jeżeli trądzikowi kosmetycznemu towarzyszy inny rodzaj tej przypadłości skórnej, konieczna bywa antybiotykoterapia (miejscowa lub ogólnoustrojowa).

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, [w:] „Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie”, 2014, 60, 2, s. 13–18.

Data aktualizacji: 13.05.2021,
Opublikowano: 13.05.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej