Co to jest psychoanaliza? Główne założenia i przebieg terapii

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Psychoanaliza jest pierwszym nurtem terapii, a obecnie wciąż jedną z głównych metod leczenia zaburzeń psychicznych. U jej podstaw leży psychoanalityczna teoria ludzkiego umysłu, zakładająca istnienie nieświadomości.

 Początki psychoanalizy przypadły na początek XIX i XX w., kiedy działał wiedeński lekarz Zygmunt Freud. Idee tego uczonego szybko podbiły cały świat, wpływając na sposób postrzegania człowieka i zaburzeń psychicznych.

Co to jest psychoanaliza?

Psychoanaliza jest teorią oraz metodą badawczą i leczniczą zajmującą się tajnikami ludzkiego umysłu. Zakłada ona, że na ludzką osobowość mają wpływ kluczowe relacje (z rodzicami) oraz doświadczenia życiowe, które mogą prowadzić do powstawania wewnętrznych konfliktów. Praca z psychoanalitykiem ma na celu umożliwianie ich dostrzeżenia, zrozumienia i rozwiązania oraz przejęcia kontroli nad własnym życiem.

Psychoanaliza – krótka historia metody i jej pierwsze założenia

Psychoanaliza, jako teoria i metoda leczenia, powstała w wyniku działalności wiedeńskiego lekarza Zygmunta Freuda na przełomie XIX i XX w. Dzięki współpracy z wieloma lekarzami i naukowcami oraz pracy jego następców, którzy rozwijali ten nurt, szybko rozprzestrzenił się on na cały świat, zyskując wielu zwolenników. Później znaczący wpływ na rozwój psychoanalizy mieli między innymi:

  • Alfred Adler – twórca psychologii indywidualizmu oraz idei poczucia niższości i wyższości,
  • Carl Gustav Jung – twórca psychologii analitycznej, który jako pierwszy rozpoczął pracę nad zastosowaniem psychoanalizy w rozumieniu całych społeczeństw,
  • Anna Freud – opisała mechanizmy obronne człowieka i stworzyła podwaliny pod psychoanalizę dzieci,
  • Erik Erikson – stworzył teorię rozwoju psychospołecznego, opisał cykl życia i podstawowe konflikty, które należy rozwiązać na drodze rozwoju osobowości,
  • Heinz Kohut – psychologia Self,
  • Melanie Klein – współzałożycielka teorii przywiązania do obiektu i psychoanalizy dziecięcej.

U podstaw tradycyjnej psychoanalizy leżały założenia:

  • o istnieniu nieświadomości i przedświadomości (powszechnie znanej jako podświadomość), niektóre świadomie doświadczane sytuacje mogą być spychane do nieświadomości i stawać się źródłem konfliktów,
  • o psychice ludzkiej zbudowanej z Id (popędowej części), Ego (świadomej instancji) oraz Superego ( odpowiedzialnego za ideały i wartości moralne),
  • o istnieniu popędów – popęd erotyczny oraz popęd śmierci, destrukcyjny,
  • o dużej roli wydarzeń traumatycznych w kształtowaniu się zaburzeń nerwicowych,
  • o dużym znaczeniu wczesnych faz rozwoju (oralnej, analnej i fallicznej) oraz relacji z rodzicami w tym czasie,
  • o zasadach rządzących zachowaniem człowieka – przyjemności i rzeczywistości.

Psychoanaliza dzisiaj – główne założenia

Głównym założeniem dzisiejszej psychoanalizy, które wykorzystuje się w terapii, jest kluczowa rola więzi z rodzicami w rozwoju osobowości. Nawiązanie bliskiej i bezpiecznej relacji z terapeutą jest uważane za czynnik leczniczy, który może pomóc w rozwiązaniu dawnych konfliktów powstałych na skutek zaburzeń w dzieciństwie.

Ważne jest także stopniowe odkrywanie elementów wypartych do nieświadomości oraz zrozumienie podświadomych mechanizmów. Jest to możliwie dzięki swobodnym rozmowom z terapeutą psychoanalitycznym oraz analizie pewnych zachowań, snów, skojarzeń i fantazji. W dotarciu do treści niedostępnych świadomości przeszkadzają nabyte i utrwalone mechanizmy obronne.

Psychoanaliza – jak wygląda i ile kosztuje terapia?

Terapia psychoanalityczna dąży do zrozumienia i poznania wewnętrznych konfliktów i wypartych treści oraz nabycia większej kontroli nad własnym życiem. Możliwe jest to tylko poprzez terapeutyczny kontakt i swobodne rozmowy z terapeutą. Warto pamiętać, że psychoanalityk nie jest osobą, która będzie doradzała lub podpowiadała, co należy robić – jego rola sprowadza się do zadawania odpowiednich pytań oraz, z rzadka, dokonywania interpretacji. Ważnym czynnikiem terapii jest możliwość uzyskania całkowitej szczerości w kontakcie z psychoanalitykiem, która powstaje dzięki jego całkowitej dyskrecji.

Koszt pojedynczej wizyty psychoterapeutycznej nie odbiega od ceny terapii w innych nurtach i wynosi około 100 zł za wizytę. Jednak ze względu na to, że psychoanaliza zakłada długotrwałe (najczęściej kilkuletnie) leczenie i częste spotkania, wymaga ona dość dużych nakładów finansowych. Nie jest też refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Psychoanaliza w Polsce

W Polsce jedynymi psychoterapeutami uprawnionymi do prowadzenia psychoanalizy są osoby będące członkami Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, które przeszły odpowiednie szkolenia teoretyczne i kliniczne oraz własny staż. Obowiązuje je Kodeks Etyczny Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.

Psychoanaliza a nauka i kultura masowa

Psychoanaliza odcisnęła trwałe piętno na nauce, filozofii, kulturze masowej oraz powszechnym rozumieniu natury człowieka. Do świadomości ludzkiej na zawsze wkradły się obraz osoby korzystającej z terapii psychoanalitycznej leżącej na kozetce, pojęcie nieświadomości i podświadomości, ego oraz testów projekcyjnych wywodzących się z tego nurtu. Znanym reżyserem, który przez większość życia oddawał się własnej psychoanalizie jest Woody Allen, w którego filmach często można zauważyć wpływy tej teorii.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 28.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej