Pomarańczowa skórka czyli cellulit. Jak się jej skutecznie pozbyć?

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Cellulit, czyli „pomarańczowa skórka” to problem wynikający z nieprawidłowego rozmieszczenia komórek tłuszczowych w tkance podskórnej. Cellulit dotyka kobiety w każdym wieku, pojawiając się głównie na udach, brzuchu, biodrach i ramionach.

Jak wygląda "pomarańczowa skórka"?

Struktura skóry w miejscach dotkniętych „pomarańczową skórką” jest grudkowa, pełna zagłębień i pomarszczona. W zależności od stopnia nasilenia zmian cellulit może być widoczny gołym okiem lub dopiero po ściśnięciu skóry. Występuje jedynie u kobiet, najczęściej pojawiając się już w okresie dojrzewania. Dotyka on zarówno osoby otyłe, jak i bardzo szczupłe. 

Metody zwalczania "pomarańczowej skórki":

Do metod zwalczania cellulitu zalicza się:

  • kosmetyczne (np. balsam, krem na cellulit),
  • farmakologiczne (np. suplementy, tabletki na cellulit),
  • zabiegowe (np. masażer na cellulit, zabiegi i ćwiczenia na cellulit).

Cellulit czasem niesłusznie mylony jest z cellulitisem – bakteryjnym zapaleniem tkanki łącznej.

Zobacz film: Domowy napój na cellulit. Źródło: Klinika urody

Rodzaje "pomarańczowej skórki"

Cellulit lipidowy (tłuszczowy) powstaje, gdy w organizmie została nagromadzona nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Występuje w głębokich warstwach skóry oraz w tkance łącznej.

W miejscach tych dochodzi do zjawiska „pęcznienia” grup komórek tłuszczowych i tworzenia grudek, które powodują efekt „skórki pomarańczowej”. Cellulit tłuszczowy najczęściej występuje na biodrach, udach, brzuchu oraz pośladkach. Główną przyczyną jego powstawania jest siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna oraz nieprawidłowa dieta.

Cellulit wodny związany jest z przygotowywaniem się organizmu kobiety do ciąży. W tym celu już od okresu dojrzewania odkładane są rezerwy wody oraz tłuszczu, które lokalizują przy zewnętrznej warstwie skóry. Pod koniec każdego cyklu miesięcznego, rezerwy te zostają (w pełni lub w pewnej części) wydalone z organizmu. Nasilenie objawów cellulitu wodnego mogą obserwować kobiety spodziewające się dziecka oraz zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi. Na pojawienie się cellulitu wodnego wpływ mają także:

  • siedzący tryb życia i niewielka ilość ruchu,
  • dieta obfitująca w sól,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • częste noszenie butów na wysokich obcasach,
  • palenie papierosów.

Cellulit wodny najczęściej widoczny jest na udach, łydkach i ramionach.

Zobacz film: Dlaczego mamy cellulit i jakie są jego rodzaje? Źródło: Bez skazy

"Pomarańczowa skórka"– stopnie zaawansowania cellulitu

Wyróżnia się 4 stopnie zaawansowania zmiany, jaką jest cellulit. Warto pamiętać, że im wcześniejszy jest etap rozwoju problemu, tym łatwiejsze będzie jego pokonanie.

  • Cellulit pierwszego stopnia – najczęściej jest to delikatny cellulit na udach (zwłaszcza po wewnętrznej stronie), pojawiający się tylko na skutek ściśnięcia skóry. Na tym etapie, aby pozbyć się „pomarańczowej skórki” i zapobiec jej dalszemu rozwojowi, wystarczy zwykle zwiększyć aktywność fizyczną i ograniczyć niezdrowe nawyki żywieniowe.
  • Cellulit drugiego stopnia – na tym etapie skóra staje się bledsza i mniej napięta. Cellulit widoczny jest już przy samym napięciu mięśni. Podczas ściśnięcia skóry może być odczuwany niewielki ból. Na tym etapie konieczne jest zwykle wprowadzenie specjalnych zabiegów i kosmetyków pielęgnacyjnych.
  • Cellulit trzeciego stopnia – skóra staje się wiotka, pofałdowana, a grudki w tkance podskórnej są widoczne gołym okiem w każdym świetle. Nawet delikatny dotyk może powodować ból. Grudki są łatwo wyczuwalne pod skórą. Cellulit w tym etapie uznawany jest za chorobę i wymaga konsultacji z lekarzem.

Sposoby na cellulit – kosmetyki

Do redukcji cellulitu wykorzystuje się takie produkty jak: balsamy, kremy, oliwki, żele i peelingi do ciała. W kosmetykach antycellulitowych warto szukać następujących składników:

  • kofeina, wyciąg z zielonej herbaty lub l-karnityna – przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej (lipolizę);
  • esculina – stymuluje mikrokrążenie i wspomaga detoksykację;
  • olejek arganowy – ujędrnia i wzmacnia skórę;
  • retinol – poprawia elastyczność skóry;
  • żeń-szeń – redukuje obrzęki.

Produkty antycellulitowe warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji i używać ich 1-2 razy dziennie. Podczas rozprowadzania kosmetyków na skórze należy wykonywać energiczny masaż, który pobudzi krążenie i pozwoli na lepsze wchłonięcie składników aktywnych.

Zobacz film: Odżywczy okład na piękne nogi, bez cellulitu. Źródło: Klinika urody

Zabiegi na cellulit - jak pokonać "pomarańczową skórkę"?

Kiedy cellulit jest na tyle zaawansowany, że stosowane kosmetyki nie przynoszą oczekiwanych efektów, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Pozwalają one w stosunkowo krótkim czasie poprawić wygląd skóry, niestety zwykle są kosztowne. Większość z nich należy przeprowadzać w seriach 4-10 zabiegów. Warto pamiętać również, że nie każdy może z nich skorzystać. Główne przeciwwskazania to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • epilepsja,
  • choroby nowotworowe,
  • zapalenie żył,
  • cukrzyca,
  • niewydolność nerek.

Endermologia – jest to masaż wykonywany przy pomocy maszyny wyposażonej w specjalne wałki. Skóra w wybranym miejscu jest chwytana i intensywnie rolowana. Dzięki temu poprawia się jej ukrwienie i napięcie.

Mezoterapia – na obszarze dotkniętym „skórką pomarańczową” wykonuje się iniekcje, za pomocą których pod skórę wprowadzane są wybrane substancje aktywne (np. L-karnityna). Efektem mezoterapii są m.in. przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej i poprawa napięcia skóry.

Zobacz film: Mezoterapia na cellulit. Źródło: Bez skazy

Kriolipoliza – zabieg polega na nieinwazyjnym wymrażaniu komórek tłuszczowych. Na skutek działania niskich temperatur, komórki tłuszczowe ulegają rozpadowi – zmniejsza się zarówno cellulit, jak i nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w danym obszarze.

Masaż próżniowy – zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnej pompy próżniowej. Pozwala on poprawić krążenie krwi oraz pobudzić krążenie limfy. Dzięki temu skóra staje się bardziej napięta.

Walkę z "pomarańczową skórką" warto rozpocząć od zmiany stylu życia: wprowadzenia codziennej aktywności fizycznej, ograniczenia niezdrowych potraw, rzucenia palenia, zadbania o odpowiednią pielęgnację skóry. Dzięki systematyczności i wytrwałości wygląd skóry powinien ulec znacznej poprawie. Drogie i często inwazyjne zabiegi powinno traktować się jako ostateczność.

Zobacz film: Zabiegi na cellulit: masaż próżniowy i fala radiowa. Źródło: Bez skazy


Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Frania 17.08.2018r.

A coś poza zabiegami polecacie? Jakieś naturalne, mniej inwazyjne środki?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej