Co to jest płód arlekina? Objawy i przyczyny rybiej łuski arlekinowej

Fot: pressmaster / fotolia.com

Płód arlekina na pierwszy rzut oka wygląda jak odmiana łuszczycy. To choroba genetyczna dziedziczona autosomalnie recesywnie. Zaburzenia rogowacenia naskórka w przebiegu choroby są rozlane i dotyczą całej skóry.

Płód arlekina zaliczany jest do genodermatoz, czyli uwarunkowanych genetycznie chorób skóry. U chorych stwierdza się erytrodermię, czyli uogólnione zajęcie skóry, które przejawia się zaczerwienieniem i złuszczaniem ponad 90% jej powierzchni. Choroba jest nieuleczalna.

Co to jest płód arlekina?

Płód arlekina to rzadko występująca choroba genetyczna, znana także pod nazwą rybia łuska arlekinowa czy aligator baby. Należy do grona autosomalnie recesywnie dziedziczonej wrodzonej rybiej łuski (ang. autosomal recessive congenital ichthyosis – ARCI). Przyczyny zaburzeń rogowacenia nie zostały dokładnie poznane. Choroba jest często wynikiem mutacji genetycznej w obrębie genu ABCA12 na chromosomie 2, na skutek czego dochodzi do uszkodzenia transportu lipidów do zewnętrznych warstw skóry.

Objawy rybiej łuski arlekinowej

Cała powierzchnia skóry osoby chorej na płód arlekina pokryta jest łuskami hiperkeratotycznego naskórka (pogrubienie warstwy rogowej naskórka związane z nadmiernym rogowaceniem). Duże (o wielkości 4–5 cm), błyszczące i jasnej barwy łuski przybierają kształt rombów i wielokątów rozdzielonych czerwonymi rozpadlinami (głębokie linijne ubytki w naskórku i skórze właściwej, które mogą pozostawiać blizny).

Dzieci z płodem arlekina umierają zazwyczaj krótko po porodzie – często z powodu zakażeń ogólnoustrojowych, a zwłaszcza sepsy. Noworodki przychodzą na świat z niską masą urodzeniową. Zdarzają się przypadki, w których gruba skóra narośnięta podczas życia płodowego uniemożliwia samodzielne oddychanie. U chorych stwierdza się erytrodermię – wywinięcie warg (ciągle otwarte usta, utrudniające prawidłowe przyjmowanie pokarmu) i ektropion – wywinięcie powiek górnych i dolnych (powieki często ulegają urazom i wysuszeniu). Dzieci rozwijają się wolniej pod względem fizycznym. Mogą mieć spłaszczony nos. Występuje u nich zmniejszenie lub nawet zanik małżowin usznych. Choroba powoduje, że oczy zapadają się i robią się czerwone. Uwidaczniają się nieprawidłowości budowy ośrodkowego układu nerwowego, które objawiają się zwłaszcza drgawkami.

Skóra przybiera jasnoróżowy kolor. Jest gruba, sucha i popękana. Rośnie około 14 razy szybciej niż normalnie. Następują zaburzenia termoregulacji. Organizm nie może się odpowiednio wychłodzić z powodu zbyt grubej warstwy skóry. W wyniku znacznie przyspieszonego rogowacenia naskórka bardzo szybko spala się kalorie i męczy. Chory jest narażony na odwodnienie, co wiąże się dużym ryzykiem udaru słonecznego. Traci ponad 6 razy więcej wody niż zdrowy człowiek. Ciało jest niemal zupełnie pozbawione włosów, ponieważ szybko rosnąca skóra zakrywa cebulki, które nie mogą się rozwijać. W przypadku gdy na płód arlekin cierpi dorosły, to złuszczenie naskórka odbywa się nawet do 23 razy w ciągu doby.

Rozwijają się problemy z chodzeniem z powodu przykurczów stawów oraz zgięciowego ułożenia kończyn, co spowodowane jest zmianami skórnymi. Sporadycznie występuje hipoplazja (słabo wykształcenie) palców dłoni i stóp oraz paznokci. Nawarstwienia rogowe powodują usztywnienie i utrudnienie ruchów w stawach palców rąk, nadgarstków, stóp. Niekiedy stwierdza się polidaktylię, czyli wadę wrodzoną polegającą na obecności dodatkowego palca oraz mikrocefalię, czyli wadę rozwojową charakteryzującą się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki (małogłowie).

Płód arlekina w Polsce

Pierwszy opis choroby autorstwa Olivera Harta z Charleston pochodzi z 1750 r. Płody arlekinowe rodzą się zwykle w społecznościach hermetycznych, gdzie dochodzi do małżeństw osób spokrewnionych. W literaturze przedmiotu podano tu przykład Indian Nawaho w Gallup w Nowym Meksyku. W populacji tej w latach 1970–1989 na świat przyszło 5 dzieci z płodem arlekina. Częstość występowania choroby oszacowano tam na 1 na 5000, co uznano za bardzo wysoką w porównaniu z innymi populacjami. Częstość występowania choroby wynosi prawie 1 na 300000 żywych urodzeń. Płód arlekina w Polsce obecnie nie występuje.

Rybia łuska arlekinowa – leczenie

Choroba jest nieuleczalna. Stosuje się terapię zachowawczą. Chory wymaga całodobowej opieki i stosowania bardzo kosztownych kosmetyków o właściwościach natłuszczających, złuszczających i zmiękczających, którymi pokrywa się całe ciało. Bardzo dużą rolę odgrywają odpowiednie nawadnianie organizmu i częste kąpiele. Zastosowanie ma farmakoterapia. Chory zażywa silne leki przeciwbólowe. Podaje mu się retinoidy (kwasowe pochodne witaminy A), które powodują złuszczanie nabłonków i rozjaśnienie skóry. Stosowane są w celu udrożnienia gruczołów łojowych. Zwiększają dopływ tlenu do wnętrza skóry. Działają przeciwtrądzikowo i zapobiegają rogowaceniu. Wykazują właściwości immunologiczne i przeciwzapalne. Środki te niestety mają wiele negatywnych działań ubocznych.

Z powodu problemów społecznych (izolacji i marginalizacji społecznej), będących konsekwencją choroby, często konieczna jest psychoterapia i pomoc ze strony psychiatry czy psychologa. Niekiedy możliwe jest rozpoznanie prenatalne zespołu. Dlatego też z powodu ciężkiego charakteru choroby należy rozważyć przeprowadzenie badań genetycznych w kierunku HI u zagrożonych ciężarnych.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

Rycroft R.J., Robertson S.J., Wakelin S.H., Dermatologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014.

Noy N., Retinoid-binding proteins: mediators of retinoid action, „The Biochemical Journal”, 2000, 15, s. 481–495.

Kelsell D.P., Norgett E.E., Unsworth H., Teh M.T., Cullup T., Mein C.A., et all, Mutations in ABCA12 underlie the severe congenital skin disease harlequin ichthyosis, „American Journal of Human Genetics”, 2005, 76, s. 794–803.

Olney P.N., Olney R.S., Harlequin Ichthyosis among the Navajo: Counseling issues, „Journal of Genetic Counseling”, 1993, 2(1), s. 3–8.

Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005.

Salehin S., Azizimoghadam A., Abdollahimohammad A., Babaeipour-Divshali M., Harlequin ichthyosis: Case report, „Journal of Research in Medical Sciences”, 2013, 18(11), s. 1004–1005.

Waring J.I., Early mention of a harlequin fetus in America, „American Journal of Diseases of Children”, 1932, 43(2), s. 442.

Śniegórska D., Kowalewski C., Wertheim-Tysarowska K., Struktura molekularna bariery naskórkowej i jej zaburzenia w wybranych chorobach z grupy rybiej łuski, „Postępy Biochemii”, 2016, 62(1), s. 36–45.

Urban J., Wybrane zagadnienia genodermatoz wieku rozwojowego – rybia łuska wrodzona i dziedziczna, „Nowa Medycyna”, 2000, 7, s. 10–20.

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mała 04.03.2018r.

Dokładnie jest dziecko chore w Polsce na Rybia łuske

Xxx 07.12.2017r.

Jest dziecko w Pl z rybia łuska arlekinowa

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej