Co to jest perfuzja? Przepływ krwi przez serce, płuca i mózg

Fot. CIPhotos / Getty Images

Perfuzja to inaczej przepływ krwi, który można obserwować za pomocą scyntygrafii. Jest to badanie izotopowe wykorzystujące niewielkie dawki izotopów promieniotwórczych, czyli radioznaczników, przy jednoczesnym użyciu tomografii SPECT.

Perfuzja oznacza przepływ krwi przez tkankę lub narząd. Krążenie krwi jest jednym z podstawowych procesów zapewniających utrzymanie organizmu przy życiu. Zmniejszona perfuzja może dawać rozmaite objawy kliniczne w zależności od stopnia niedokrwienia i funkcji pełnionej przez dany narząd lub tkankę. Zaburzenia przepływu krwi mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Co to jest perfuzja?

Perfuzja oznacza przepływ krwi przez tkankę lub narząd, który zapewnia ich prawidłowe funkcjonowanie. Perfuzja jest wartością zmienną, która determinowana jest głównie zapotrzebowaniem danego narządu na tlen i substancje odżywcze oraz intensywnością jego pracy. Zależy od stanu naczyń krwionośnych zaopatrujących narząd (dotyczy to zwłaszcza możliwych zmian miażdżycowych, które upośledzają przepływ krwi), wartości ciśnienia tętniczego krwi i pojemności minutowej serca (objętość krwi, jaką serce tłoczy do naczyń krwionośnych w ciągu jednej minuty).

Konsekwencje niskiej perfuzji

Zmniejszenie perfuzji prowadzi do powstania hipoksji (stan niedoboru tlenu w tkankach w stosunku do zapotrzebowania) i zatrzymania produktów przemian metabolicznych w obrębie tkanki. Konsekwencją niedostatecznej perfuzji może być rozwój ogniska martwicy. Jest to obumarcie tkanek lub narządów w wyniku niedokrwienia i niedotlenienia, określane mianem zawału niedokrwiennego.

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Obrazowanie perfuzji

Postęp technologiczny przyczynił się do rozwoju medycznych technik obrazowania perfuzji tkanek w czasie rzeczywistym. Szczególną rolę w dokonywanych pomiarach przypisuje się technice tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów SPECT (ang. Single Photon Emission Computed Tomography).

Czym jest scyntygrafia perfuzyjna serca?

Odpowiednia perfuzja mięśnia sercowego jest konieczna dla zapewnienia prawidłowego ukrwienia każdego z narządów. Scyntygrafia perfuzyjna serca to badanie określające stopień ukrwienia mięśnia sercowego, przy zastosowaniu znaczników promieniotwórczych, które po dożylnym podaniu dzięki biernej dyfuzji gromadzą się w obrębie prawidłowo ukrwionego mięśnia sercowego. Badanie polega na rejestrowaniu emitowanego przez znacznik promieniowania, zazwyczaj z użyciem techniki SPECT umożliwiającej wykonanie 64–68 obrazów serca podczas obrotu kamery wokół klatki piersiowej pacjenta.

Scyntygrafia perfuzyjna serca wykonywana jest dwufazowo, zazwyczaj przez 2 dni. Badanie odbywa się najpierw po wysiłku fizycznym (intensywny spacer na bieżni, jazda na cykloergometrze rowerowym), w trakcie którego odbywa się stały pomiar ciśnienia, tętna i badanie EKG. Radioizotop podaje się w momencie osiągnięcia maksymalnego wysiłku. Po około godzinie następuje obrazowa rejestracja. Drugi etap scyntygrafii perfuzyjnej mięśnia sercowego stanowi badanie w spoczynku. Dopiero porównanie obu wyników umożliwia kompletne rozpoznanie stref niedokrwienia.

Badanie wskazane jest zwłaszcza w przypadku: choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego, konieczności wszczepienia by-passów i wykonania koronaroplastyki.

Zobacz także, jak wygląda operacja serca! Lekarze zrekonstruowali zastawkę serca:

Zobacz film: Rekonstrukcja zastawki serca z użyciem tkanki z jelita świńskiego. Źródło: 36,6

Na czym polega scyntygrafia perfuzyjna płuc?

Scyntygrafia perfuzyjna płuc to badanie izotopowe obrazujące ukrwienie miąższu płuc. Trwa około godziny. Wykonuje się je w pozycji leżącej na stole do badań. Badanemu zakłada się wkłucie dożylne i wstrzykuje znacznik izotopowy, który przemieszcza się z prądem krwi do płuc. Tam zatrzymuje się w drobnych naczyniach przedwłosowatych. Następnie wykonywane są obrazy scyntygraficzne, zazwyczaj techniką tomograficzną SPECT z możliwością uzyskiwania różnych przekrojów płuc. Wynik badania uzyskuje się po komputerowym opracowaniu obrazów scyntygraficznych. Za prawidłowym obrazem przemawia równomierny rozkład radioznacznika w płucach. Natomiast jeśli w scyntygramie widoczne są trójkątne ubytki perfuzji, oznacza to, że doszło do niedrożności naczyń krwionośnych płuc.

Badanie perfuzji płuc jest pomocne w procesie diagnostyczno-terapeutycznym m.in.: ostrej i przewlekłej zatorowości płucnej, nadciśnienia płucnego, wad wrodzonych płuc, niewydolności oddechowej i nowotworów płuc, zwłaszcza przed planowanym zabiegiem resekcji płuca.

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Perfuzja mózgu

Choroby naczyniowe mózgowia to najczęściej występujące schorzenia neurologiczne. Największe znaczenie w ocenie perfuzji mózgu ma badanie perfuzyjne metodą tomografii komputerowej. Pozwala uwidocznić ogniska udarów niedokrwiennych w ich najwcześniejszej fazie. Scyntygrafię perfuzyjną mózgu wykonuje się dodatkowo w celu m.in. poszukiwania ognisk padaczkowych, różnicowania chorób otępiennych, potwierdzenia śmierci mózgowej i szacowania stopnia uszkodzenia mózgu w wyniku urazu czaszkowo-mózgowego. Obrazowanie perfuzji mózgowej nabiera coraz większego znaczenia w ocenie krążenia mózgowego po operacji tętnic szyjnych i w diagnostyce neuroonkologii.

Znacznik pokonuje barierę krew-mózg i przedostaje się z naczyń krwionośnych do płynu mózgowo-rdzeniowego. U osób zdrowych rozmieszczony jest w mózgu równomiernie, a w przypadku istnienia obszarów niedokrwionych na obrazie scyntygraficznym występują regiony, w których zawartość znacznika jest mniejsza. Badanie trwa 30–45 minut.

Co jeszcze kryje się pod pojęciem perfuzji?

W kardiochirurgii, czyli dziedzinie medycyny zajmującej się leczeniem operacyjnym serca i naczyń krwionośnych, perfuzja to inaczej sztuczny system krążenia pozaustrojowego (ang. extracorporeal circulation, ECC). Zastępuje funkcję serca i płuc podczas zabiegu – zapewnia krążenie krwi i wymianę gazową oraz dotlenienie mózgu i innych narządów wewnętrznych.

Bibliografia:

1. Sołtysiński T., Liebert A., Zawicki I., Maniewski R., Optyczne metody obrazowania molekularnego, „Acta Bio-Optica et Informatica Medica”, 2008, 14(4), s. 331-335.

2. Rosenberger R., Wojtek P., Konopka M. i wsp., Kliniczne zastosowanie obrazowania perfuzyjnego metodą tomografii komputerowej oraz obrazowania dyfuzyjnego i perfuzyjnego metodą rezonansu magnetycznego w wykrywaniu wczesnych zmian w udarze niedokrwiennym mózgu, „Udar Mózgu”, 2004, 6(2), s. 71–78.

3. Hachaj T., Komputerowe generowanie dynamicznych map perfuzji mózgu, ich analiza i znaczenie w neuroradiologii, „Elektrotechnika i Elektronika”, 2008, 27(1), s. 26-36.

4. Lipiec P., Płońska-Gościniak E., Kuśmierek J. i wsp., Bezpieczeństwo nieinwazyjnych technik obrazowania serca i naczyń. Stanowisko grupy ekspertów polskiego Klinicznego Forum Obrazowania Serca i Naczyń, „Kardiologia Polska”, 2013, 71(3), s. 301–307.

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 17.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej