Co to jest mastopeksja? Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu?

Fot: 2HotBrazil / gettyimages.com

Mastopeksja to zabieg skierowany zwłaszcza do kobiet z obwisłym biustem. Podniesienie piersi wiąże się z pozostaniem trwałych blizn. Cięcia wykonuje się wokół otoczki, pionowo do fałdu podpiersiowego lub pionowo w dół z fałdu piersi i poziomo wzdłuż fałdu piersi, co daje efekt blizny w kształcie kotwicy.

Chirurgia estetyczna piersi cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Kobiety decydują się nie tylko na zabiegi powiększania biustu z użyciem implantów, ale także na jego podniesienie. Mastopeksja, znana inaczej jako lifting biustu, zapewnia uzyskanie młodo wyglądających piersi. Rezultaty widoczne są zaraz po operacji. Mimo że z zabiegu mogą skorzystać posiadaczki piersi różnego rozmiaru, to trwałość uzyskanych efektów jest nieco mniejsza w przypadku dużego biustu.

Co to jest mastopeksja?

Mastopeksja, określana alternatywnie jako lifting biustu, to zabieg, którego celem jest podniesienie nadmiernie opadających piersi i stworzenie ich prawidłowego kształtu. Skierowany jest szczególnie do kobiet, których piersi utraciły elastyczność i jędrność podczas ciąży, karmienia, po znacznej zmianie masy ciała (tkanka tłuszczowa spalana jest szybciej, niż skóra na piersiach jest w stanie się ściągnąć) oraz wraz z wiekiem, na skutek stopniowego osłabienia włókien kolagenowych i zanikania procesów ich odbudowy

Zabieg na podniesienie biustu w przypadku obwisłych i bardzo małych piersi przeprowadza się zazwyczaj jednocześnie z wszczepieniem implantów, gdyż sam lifting nie zmieni znacząco ich rozmiaru ani nie powiększy ich górnej części. Z kolei kobiety, które mają obwisłe i zbyt duże piersi mogą połączyć lifting biustu z operacją jego zmniejszenia.

Mastopeksja jest nie tylko sposobem na podniesienie biustu, ale również pozwala zmniejszyć wielkość otoczki brodawki i ilość ciemniejszej skóry wokół brodawki.

Jak powiększyć piersi bez skalpela? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jeśli nie operacja to, co? Jak można powiększyć lub zmienić wygląd piersi bez użycia skalpela?Źródło: Dzień Dobry TVN.

Na czym polega mastopeksja?

Lifting piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa 2–3 godziny. Wymaga pobytu przynajmniej przez 24 godziny w warunkach szpitalnych. Przed operacją wykonywane są badania laboratoryjne, RTG klatki piersiowej i USG piersi. Lekarz może też zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak jonogram czy na obecność chorób wirusowych (HIV, HCV). Istnieją 3 najczęściej stosowane techniki nacięć: wokół otoczki, wokół otoczki pionowo w dół od otoczki do fałdu piersi oraz wokół otoczki pionowo w dół z fałdu piersi i poziomo wzdłuż fałdu piersi. Następnie dokonuje się zmiany kształtu piersi.

Zabieg polega na podniesieniu ich poprzez usunięcie nadmiaru skóry, co kompensuje utratę elastyczności, i modelowaniu tkanki gruczołu piersiowego. Podczas zabiegu przeniesiona zostaje też brodawka względem nowego kształtu piersi. Po zakończeniu kształtowania biustu zamyka się nacięcia poprzez założenie szwów wielowarstwowych głęboko w tkance piersi. Następnie na rany zakładane są opatrunki. Ściągnięcie szwów następuje w 7–10 dniu po operacji.

Przez pierwsze dni trzeba zadbać o higienę rany i ściśle stosować się do zaleceń lekarza odnośnie opatrunków. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Okres całkowitego powrotu do zdrowia wynosi przeważnie 6 tygodni. W tym czasie trzeba nosić specjalny biustonosz podtrzymujący piersi, który dodatkowo ułatwia poruszanie się, łagodzi ból, przyspiesza gojenie się ran i modeluje kształt piersi. Do 6 miesięcy należy unikać sauny, solarium i intensywnego opalania.

Ile kosztuje podniesienie biustu?

Zabieg podniesienia biustu nie jest refundowany przez NFZ, gdyż jego efekty dotyczą tylko estetyki. Koszt mastopeksji to 7000–12000 zł.

Kto najbardziej kwalifikuje się do zabiegu ujędrnienia i podniesienia biustu?

Do zabiegu ujędrnienia i podniesienia biustu najlepiej kwalifikują się kobiety:

  • niepalące papierosów,
  • stabilne emocjonalnie, o realistycznych oczekiwaniach co do rezultatu zabiegu,
  • zdrowe fizycznie i utrzymujące stabilną masę ciała,
  • o asymetrycznych piersiach – jedna jest mniejsza od drugiej,
  • o skierowanych w dół sutkach i brodawkach,
  • o płaskim, wydłużonym kształcie piersi z obwisłą skórą,
  • z rozciągniętą skórą i powiększoną otoczką sutkową,
  • z brodawką i otoczką sutkową położonymi poniżej fałdu piersi.

Podniesienie biustu – czy pozostawia blizny?

Zabieg podniesienia biustu pozostawia trwałe blizny na piersiach, które mogą mieć kolor różniący się od otaczającej skóry. Jednak stosowanie odpowiednich kremów i zabiegów laserowych może znacznie poprawić ich wygląd. W zależności od metody cięcia blizna pooperacyjna może być skierowana od brodawki pionowo w dół lub skośnie w dół i na zewnątrz. Niektóre linie nacięć ukryte są w naturalnym zarysie piersi.

Jakie mogą być powikłania po mastopeksji?

Mastopeksja wiąże się nie tylko z pozostawieniem blizn, ale także z ryzykiem skutków ubocznych. Możliwymi powikłaniami są m.in.: asymetria piersi, nierówności na powierzchni skóry (zagłębienia, pofałdowanie, zmarszczenie), zaburzenia czucia brodawki lub skóry na piersiach, nadmierne stwardnienie piersi, krwawienie pooperacyjne, infekcja, martwica tkanki tłuszczowej, zakrzepica żył głębokich, powikłania kardiologiczne i płucne. Bezpośrednio po zabiegu podniesienia biustu przez kilka dni utrzymują się: zasinienie skóry, obrzęk, tkliwość i ból o różnym nasileniu, które znikają samoistnie.

Przeciwwskazania do zabiegu podniesienia biustu

Przeciwwskazaniami do wykonania liftingu piersi są m.in.: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia wytwarzania tkanki łącznej, zakażenia w obrębie piersi, ogólny zły stan zdrowia, wcześniejsze komplikacje zdrowotne związane z podaniem znieczulenia, ciąża, nieuregulowana cukrzyca, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia pracy wątroby i nerek oraz zmiany wykryte w USG piersi.

Bibliografia:

1. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, Warszawa, PZWL, 2017.

2. Pfenninger J.L., Flower G.C., Kaszuba A., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, Wrocław, Urban & Partner, 2012.

3. Rubin J.P., Khachi G., Mastopexy after massive weight loss: dermal suspension and selective auto-augmentation, “Clinics in Plastic Surgery”, 2008, 35(1), s. 123-129.

4. Qureshi A.A., Myckatyn T.M., Tenenbaum M.M., Mastopexy and Mastopexy- Augmentation, „Aesthetic Surgery Journal”, 2018, 38(4), s. 374-384.

Chcesz powiększyć piersi? Sprawdź, z których metod lepiej nie korzystać

Zobacz film: Myślisz o powiększeniu piersi? Te metody są bardzo niebezpieczne. Źródło: Stylowy Magazyn.





Opublikowano: 01.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej