Co to jest lipofilling? Jakie są efekty i skutki uboczne przeszczepu tłuszczu?

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Lipofilling znalazł zastosowanie w wypełnianiu zmarszczek, powiększaniu ust i pośladków (brazylijski lifting), modelowaniu biustu i poprawie proporcji sylwetki. Pierwszym etapem zabiegu jest odsysanie tłuszczu – liposukcja, a drugim przeniesienie otrzymanego preparatu do rejonów biorczych.

Tkanka tłuszczowa uważana jest za najlepszy i najbezpieczniejszy naturalny wypełniacz. Lipofilling, czyli przeszczep własnego tłuszczu z jednej partii ciała w drugą, daje szerokie możliwości. Zabieg stosowany może być zarówno na twarz, jak i inne części ciała, a zwłaszcza pośladki i biust. Ostateczny rezultat zabiegu widoczny jest po około 2 miesiącach. Pierwsze koncepcje dotyczące tej techniki pojawiły się już pod koniec XIX wieku.

Co to jest lipofilling? Na czym polega transfer tłuszczowy?

Lipofilling alternatywnie określany jest jako lipotransfer, przeszczep tłuszczu lub transfer tłuszczowy. Polega na korygowaniu defektów estetycznych przy wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej. Żeby go przeprowadzić konieczne jest pobranie tłuszczu z innego obszaru ciała. Stąd też pierwszym etapem zabiegu jest liposukcja. Najczęściej tkankę tłuszczową pozyskuje się z ud, bioder, pośladków i okolicy nadłonowej. Jednorazowo pobiera się 20–30 ml tłuszczu. Nie może być on przeszczepiony od razu, a poddaje się go odpowiednim obróbkom, m.in. odwirowywaniu, żeby usunąć wodę i obumarłe komórki. Niestety ulega on częściowej biodegradacji i uszkodzeniu. W związku z tym wzbogaca się go czynnikami wzrostu znajdującymi się w płytkach krwi, czyli osoczem bogatopłytkowym, który przyspiesza procesy gojenia i podnosi przeżywalność adipocytów. Innym rozwiązaniem jest podanie komórek macierzystych, które zwiększają przeżywalność komórek tłuszczowych nawet do 90%.

Przeszczep tkanki tłuszczowej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pobraną tkankę wprowadza się do nowego miejsca na drodze iniekcji, przy użyciu kaniuli niewielkich rozmiarów. Zabieg trwa około godziny, nie ma konieczność pozostawania w szpitalu. Rekonwalescencja po lipofillingu twarzy zajmuje kilka dni.

Wówczas należy ograniczyć wysiłek fizyczny, ekspozycję na działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Warto też zrezygnować na kilka dni z gorących kąpieli. Niekiedy lekarz zaleca noszenie opatrunku uciskowego.

W jakim celu stosuje się lipofilling?

Przeszczep własnego tłuszczu posiada szerokie zastosowanie. Najczęstszymi obszarami wstrzyknięć tłuszczu są piersi, pośladki, łydki i dłonie. Jednak można tego dokonać na praktycznie każdym obszarze ciała w celu modelowania lub korygowania niedoskonałości. Zabieg pozwala osiągnąć odpowiednie proporcje czy kształt poszczególnych części, które stają się bardziej jędrne i elastyczne.

Lipofilling twarzy

Lipofilling twarzy służy głównie wypełnianiu bruzd nosowo-wargowych i zmarszczek, łagodzeniu asymetrii twarzy oraz spłycaniu blizn potrądzikowych i pourazowych. Ponadto usuwa problem wiotkości skóry i zapewnia bezoperacyjny lifting twarzy. Podawanie wyizolowanych komórek macierzystych gwarantuje rewitalizację, poprawę kondycji skóry i uwodnienie tkanek w obrębie twarzy. Przeszczep tkanki tłuszczowej na twarz pozwala na wypełnianie ubytków (najczęściej w obrębie policzków, doliny łez, skroni, bródki) i odtwarzanie właściwych kształtów twarzy. Przeszczep tłuszczu do twarzy zapewnia młodszy i zdrowszy wygląd skóry dzięki poprawie jej napięcia i nawilżeniu.

Lipofilling biustu

Powiększenie piersi znajduje się w czołówce najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Nie trzeba w tym celu zawsze używać implantów. Lipofilling biustu, nazywany też lipomodelingiem piersi, ma swoje początki w latach 80. ubiegłego stulecia.

Zabieg wykonuje się zarówno ze wskazań zdrowotnych, jak i kosmetycznych. Przeszczep tłuszczu do biustu przeprowadzany jest u chorych po amputacjach piersi lub częściowych wycięciach tkanki piersiowej. Efektem lipofillingu biustu jest ujędrnienie i powiększenie piersi (zazwyczaj o jeden rozmiar).

Powikłania po przeszczepie tkanki tłuszczowej

Powikłania po przeszczepie tkanki tłuszczowej występują bardzo rzadko. Po zabiegu występuje niewielki obrzęk i zaczerwienienie skóry. Dolegliwości te znikają samoistnie w ciągu kilku dni. Sporadycznie skutkami ubocznymi bywają: nasilone krwawienia, zakażenie, uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych, bliznowacenie skóry, krwiak, zaropienie rany, przejściowa nierówność operowanych obszarów, zatory naczyniowe i tłuszczowe oraz zanik tkanki tłuszczowej w miejscu biorczym.

Godne podkreślenia jest, że zabieg nie wiąże się z ryzykiem powstania reakcji alergicznej, na którą narażone są osoby korzystające ze sztucznych wypełniaczy. Autologiczne tkanki, w odróżnieniu do syntetycznych, są lepiej tolerowane przez organizm, dlatego ryzyko odrzucenia przeszczepu jest znikome.

Przeciwwskazania do lipoliftingu

Mimo iż lipolifting uważany jest za bezpieczny zabieg, to istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Wśród nich wymienia się m.in.: choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, zaburzania pracy wątroby, nerek i czynności tarczycy, przewlekłe infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi (wynikające z zażywania leków o działaniu przeciwkrzepliwym czy hemofilii), schorzenia przewlekłe o nieunormowanym przebiegu (choroba wieńcowa serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze), stosowanie leków immunosupresyjnych i cytotoksycznych. Zabieg nie może być przeprowadzony u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią. Ponadto przeszczepu tkanki tłuszczowej nie wykonuje się u osób wyjątkowo szczupłych.

Lipofilling – cena

Cena lipofillingu kształtuje się w zależności od miejsca, w którym wykonuje się zabieg i liczby wypełnianych miejsc. Jest to koszt około 2500–8000 zł.

Bibliografia:

1. Kasem A., Wazir U., Headon H., Mokbel K., Breast Lipofilling: a review of current practice, “Archives of Plastic Surgery”, 2015, 42(2), s. 126-130.

2. Debald M., Pech T., Kaiser C. i wsp., Lipofilling effects after breast cancer surgery in post-radiation patients: an analysis of results and algorithm proposal, “European Journal of Plastic Surgery”, 2017, 40(5), s. 447-454.

Czy operacje plastyczne są bezpieczne? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czy operacje plastyczne są bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 07.09.2018,
Opublikowano: 07.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej