Co to jest kolposkopia? Opis badania, interpretacja wyników, zalecenia po zabiegu

Fot.: rh2010 / stock.adobe.com

Badanie kolposkopowe przeprowadza się w celu dokonania oceny szyjki macicy, pochwy oraz sromu. Kolposkopia szyjki macicy jest nieinwazyjna, trwa do kilkunastu minut. Wyniki mogą wskazywać na zmiany przedrakowe. Podczas kolposkopii można pobrać wycinek do badań histopatologicznych.

Szyjka macicy, część narządu rodnego, łączy pochwę z jamą macicy. U zdrowej kobiety szyjka nie powoduje żadnego dyskomfortu i nie daje niepokojących objawów. Zmiany w jej położeniu czy konsystencji śluzu są naturalnym zjawiskiem związanym z działaniem hormonów w cyklu miesięcznym. Czasem jednak z szyjką macicy mogą być związane pewne nieprawidłowości. Jednym z badań stosowanych do oceny stanu szyjki macicy jest kolposkopia.

Co to jest kolposkopia?

Kolposkopia to wizualne badanie szyjki macicy i górnej części pochwy wykonywane za pomocą specjalnego optycznego przyrządu powiększającego, nazywanego kolposkopem. Dzięki badaniu kolposkopowemu można obejrzeć powierzchnię szyjki macicy, dolną część jej kanału oraz pochwy i sromu. Podczas badania do pochwy wprowadza się wziernik (podobnie jak przy pobieraniu wymazu z szyjki macicy), po czym zbliża się szkło powiększające (kolposkop). Lekarz przeprowadzający badanie przemywa szyjkę macicy (najczęściej trzyprocentowym kwasem octowym oraz jodkiem potasu) w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zmian chorobowych. Kolposkopia jest bezbolesna i nieinwazyjna, może jedynie powodować pewien dyskomfort. Trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Badanie kolposkopowe wykonuje się w celu:

  • oceny zmian chorobowych w obrębie szyjki macicy wskazujących na dysplazję (zmianę przedrakową),
  • wykrycia przedklinicznych postaci raka szyjki macicy,
  • pobrania próbki komórek do badania histopatologicznego,
  • rozpoznania miejsc, w których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworu,
  • określenia zakresu zabiegów przed planowaną operacją chirurgiczną,
  • oceny, czy po zabiegu/operacji zmiana chorobowa została usunięta w całości.

Kolposkopia – wyniki

Wynik badania kolposkopowego uzyskuje się od razu (w formie opisu, ewentualnie z rysunkami bądź zdjęciami).

Prawidłowy obraz kolposkopowy stwierdza się, gdy:

  • próba z użyciem kwasu octowego i jodku potasu nie wykazuje zmian chorobowych,
  • w badaniu nie zostały zaobserwowane zmiany w budowie nabłonka (rak szyjki macicy rozwija się z nabłonka pokrywającego szyjkę macicy).

Nieprawidłowy obraz kolposkopowy stwierdza się, gdy:

  • zostały rozpoznane zmiany w budowie/architekturze nabłonka,
  • próba z użyciem kwasu octowego i jodku potasu wskazuje na zmiany chorobowe.

Wykryte zmiany klasyfikowane są w następujący sposób:

  • grupa 1 – prawidłowy obraz kolposkopowy,
  • grupa 2 – nieprawidłowy obraz kolposkopowy,
  • grupa 3 – niejasny obraz kolposkopowy,
  • grupa 4 – inny obraz kolposkopowy.

Dalszą diagnostykę przeprowadza się zwykle w przypadku grup 2 i 3.

Wynik kolposkopii zawiera zalecenia dotyczące dalszego postępowania. W przypadku nieprawidłowego obrazu kolposkopowego wskazaniem może być konsultacja w poradni ginekologicznej. Interpretację wyników kolposkopii najlepiej zostawić lekarzowi.

Uwaga! Badanie kolposkopowe nie pozwala w 100% potwierdzić raka szyjki macicy – dokładność diagnostyczną szacuje się na około 80–97%. Jeśli zmiany przedrakowe zostaną potwierdzone (np. na podstawie kolposkopii z weryfikacją histopatologiczną), zwykle usuwa się nieprawidłową część szyjki macicy. Leczenie nowotworu zależne jest od jego stadium. W przypadku wykrycia przedklinicznych postaci raka szyjki macicy w badaniu kolposkopowym wyleczalność choroby wynosi 100%.

Kolposkopia – zalecenia po zabiegu

Nie ma żadnych szczególnych zaleceń – po kolposkopii można od razu wrócić do pełnej aktywności. W przypadku wystąpienia krwawienia, szczególnie obfitego, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli podczas kolposkopii zostały pobrane wycinki do badań, współżyć można po około miesiącu, chyba że lekarz pozwoli skrócić ten czas.

Przygotowanie do kolposkopii

Na kilka dni przed badaniem kolposkopowym należy:

  • powstrzymać się od współżycia,
  • nie wykonywać irygacji pochwy,
  • nie poddawać się badaniu ginekologicznemu,
  • nie stosować antykoncepcyjnych globulek dopochwowych.

W dniu badania należy: 

  • przyjąć wszystkie stosowane na co dzień leki (oprócz leków dopochwowych),
  • poinformować lekarza o ewentualnym uczuleniu na jod.

Kolposkopii nie wykonuje się podczas miesiączki. Optymalny czas, w którym warto przeprowadzić badanie, to okres pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu. Na badanie należy zabrać ze sobą wynik ostatniej cytologii (dzięki kolposkopii można zweryfikować nieprawidłowy wynik cytologiczny). Przed badaniem kolposkopowym powinno się wyleczyć ewentualne stany zapalne pochwy.

Kolposkopia może być wykonywana w ciąży, jest bezpieczna dla rozwijającego się dziecka.

Badanie kolposkopowe nie jest przeprowadzane w każdym gabinecie ginekologicznym. Lekarz wykonujący kolposkopię musi mieć stosowne uprawnienia oraz dysponować kolposkopem.

Zobacz film: Na czym polega badanie cytologiczne? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 27.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej