Co to jest kinezyterapia? Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas rehabilitacji?

Fot: satyrenko / stock.adobe.com

Kinezyterapia to rehabilitacja ruchowa. Wykorzystuje ruch jako środek terapeutyczny, zwłaszcza w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego i mięśniowego. Ze względu na zakres oddziaływania ćwiczeń wyróżnia się kinezyterapię miejscową i ogólną.

Kinezyterapia zaliczana jest do metod fizjoterapeutycznych. Jej zadaniem jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej. Leczenie ruchem ma zastosowanie w terapii schorzeń i dysfunkcji narządu ruchu, po zabiegach operacyjnych, w zespołach bólowych kręgosłupa, w okresie ciąży i jako przygotowanie do porodu.

Co to jest kinezyterapia?

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, określana jest też jako gimnastyka lecznicza i polega na wykonywaniu ćwiczeń usprawniających o charakterze wzmacniającym, rozciągającym i rozluźniającym. Głównym celem przyświecającym kinezyterapii jest przywrócenie choremu całkowitej lub możliwie największej sprawności psychofizycznej lub jej utrzymanie. Pozostałe cele gimnastyki leczniczej to:

  • poprawa funkcji układu nerwowego,
  • przywrócenie ruchomości w stawach,
  • przywrócenie siły i wytrzymałości mięśni,
  • korygowanie wad postawy i patologicznych nawyków ruchowych,
  • poprawa wydolności narządowej, szczególnie w obrębie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego,
  • przystosowanie do życia z niepełnosprawnością.

Kinezyterapia w praktyce fizjoterapeuty

Kinezyterapia przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Ćwiczenia odbywają się w specjalnie przygotowanej sali wyposażonej w przyrządy gimnastyczne, jak dmuchane piłki, ciężarki, drabinki, huśtawki, taśmy, tory i schody do nauki chodzenia.

Do najczęściej stosowanych metod kinezyterapeutycznych zalicza się:

  • McKenzie MDT (Mechanical Diagnosis and Therapy) – leczenie i diagnozowanie przyczyny bólu kręgosłupa przy wykorzystaniu indywidualnie dobranego zestawu ćwiczeń i terapii manualnej; wykorzystanie metody popularyzuje Międzynarodowy Instytut McKenziego, który posiada swoją filię w Polsce (Instytut McKenziego Polska) i na którego stronie internetowej można znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących metody;
  • PNF (Prioproceptive Neuromuscular Facilitation) – odtwarzanie prawidłowej funkcji, która uległa zaburzeniu w przebiegu chorób neurologicznych i ortopedycznych;
  • Kaltenborn-Evjenth – usuwanie dysfunkcji stawów, które powstały w przebiegu chorób ortopedycznych; wykorzystuje specyficzne ruchy bierne i terapię tkanek okołostawowych;
  • NDT – Bobath i Vojty – rehabilitacja dzieci i dorosłych ze schorzeniami neurologicznymi.

Kinezyterapia – zastosowanie

Kinezyterapia znajduje zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji osób ze schorzeniami i dysfunkcjami narządów ruchu, wadami postawy, bólami mięśni, stawów, krzyża i kręgosłupa. Ćwiczenia zapewniają pełen zakres ruchu w stawach, a jeśli jest ograniczony, zwiększają go. Gimnastyka lecznicza zwiększa sprężystość i elastyczność więzadeł i torebek stawowych. Determinuje proces uwapnienia kości. Zwiększa siłę, masę i przywraca czynność mięśni.

Kinezyterapię wykorzystuje się w leczeniu chorób układu nerwowego, w celu pobudzenia działania układu, rozwijania pamięci ruchowej i szybkości reagowania na bodźce ruchowe. Wskazana jest dla osób z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym lub ataksją.

Ćwiczenia ruchowe zwiększają wydolność i sprawność układu krążenia. Stosowane są przy udarze mózgu, zawale serca, chorobie wieńcowej, dławicy piersiowej, nadciśnieniu tętniczym i zakrzepowo-zarostowym zapaleniu naczyń.

W zakresie układu oddechowego następuje nauka prawidłowego sposobu oddychania, zwiększenie pojemności płuc i wzrost utlenienia krwi. Pod względem układu trawiennego i moczowo-płciowego mają miejsce: usprawnienie żołądka i jelit, poprawa wydolności wątroby i nerek, redukcja zaparć, usuwanie zalegającego w drogach moczowych moczu i zapobieganie tworzeniu się kamieni moczowych.

Kinezyterapia stanowi ważny element rehabilitacji pourazowej u pacjentów po zabiegach operacyjnych jamy brzusznej, mastektomii, udarze mózgu i zawale serca. Ma zastosowanie podczas przygotowania do porodu.

Kinezyterapia – ćwiczenia

Wybór techniki kinezyterapii powinien być indywidualny i wynikać z oceny stanu funkcjonalnego chorego i umiejscowienia procesu patologicznego, choroby czy urazu. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do kinezyterapii są:

  • stany gorączkowe,
  • ostry stan zapalny mięśni, stawów i kości,
  • niewydolność krążenia i oddechowa,
  • ostry okres chorób układu krążenia i oddechowego,
  • ciężki ogólny stan chorego.

Ze względu na zakres oddziaływania ćwiczeń wyróżnia się kinezyterapię miejscową i ogólną. Ta pierwsza opiera się na bezpośrednim oddziaływaniu wyłącznie na zmieniony chorobowo narząd. W ramach tej terapii realizuje się m.in.:

ćwiczenia bierne – wykonywane przez kinezyterapeutę albo aparat CPM (ang. continuous passive motion – ciągły bierny ruch), bez czynnego udziału chorego; terapię stosuje się zwykle u osób długo unieruchomionych, z porażeniem lub niedowładem mięśni;

  • ćwiczenia czynno-bierne – ruch wykonywany jest biernie, natomiast chory czynnie rozluźnia mięśnie;
  • ćwiczenia w odciążeniu – wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę gimnastykowanego odcinka ciała;
  • ćwiczenia samowspomagane – chory siłą mięśni zdrowej kończyny wspomaga pracę chorej;
  • ćwiczenia izometryczne – czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości;
  • ćwiczenia czynne – polegają na samodzielnym wykonywaniu ruchów przez chorego;
  • inne ćwiczenia (z oporem, prowadzone, oddechowe, relaksacyjne, synergistyczne);
  • redresje (usuwanie przykurczów stawowych);
  • wyciągi;
  • pionizację;
  • naukę chodzenia.

Z kolei kinezyterapia uogólniona dotyczy nieobjętych chorobą części ciała. W tym przypadku przeprowadza się ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastykę poranną, sport inwalidów czy ćwiczenia w wodzie.

Zobacz film: Z jakimi dolegliwościami udać się do ortopedy? Źródło: 36,6

Bibliografia:

  • Chydziński W., Techniki kinezyterapeutyczne stosowane w rehabilitacji, w: Kiwerski J. (red.), Rehabilitacja medyczna, Warszawa, Wydawnictwo PZWL, 2007, 70–93.
  • Pisarek J., Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych, Radom, Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, 2007.
  • Rottermund J., Knapik A., Saulicz M., Saulicz E., Kinezyterapia w leczeniu osteoporozy, Dravotnicke studie Vedecko-Odbrny Casopis Fakulty Zdravotnictva Katolickiej Univerzity v Rożomberku, 2014, 7(1), 28–34.
  • Zembaty A., Kinezyterapia, Kraków, Wydawnictwo Kasper, 2003.
  • http://www.mckenzie.pl/
Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej