Co to jest czyrak w pachwinie? Na czym polega jego leczenie?

Fot. yoh4nn / Getty Images

Czyrak w pachwinie to ropne zapalenie okołomieszkowe z wytworzeniem się czopa martwiczego. Początkowo ma postać guzka, a następnie guzka z krostą. Spowodowane jest zakażeniem gronkowcowym. Leczy się go, usuwając czop martwiczy i stosując miejscowo antyseptyki.

Czyrak w pachwinie jest szczególnie bolesnym, zapalnym obrzmieniem mieszka włosowego, przekształcającym się w ropień. Jego typowymi objawami są zaczerwienienie, obrzęk i ból. W przypadku czyraka zlokalizowanego w pachwinie antybiotykoterapia nie zawsze jest wskazana. W łagodzeniu dolegliwości pomocne okazują się być domowe sposoby.

Czym jest czyrak w pachwinie?

Czyrak w pachwinie to powierzchowne zakażenie tkanek miękkich o stosunkowo łagodnym przebiegu, które nie powoduje zagrożenia życia. Specjaliści donoszą o etiologii gronkowcowej tego schorzenia. Znacznie rzadziej odpowiada za nie zakażenie paciorkowcem. We wnętrzu czyraka znajduje się ropa bądź ropa połączona z krwią, które tworzą tzw. czop, czyli narośl wypełnioną płynem surowiczym. Ich pojawienie się poprzedza swędzenie i opuchlizna. Czyrak zlokalizowany w pachwinie to dość powszechne zjawisko, które przez niektórych specjalistów określane jest wyłącznie jako problem kosmetyczny. Jego powstawaniu sprzyja wysoka potliwość i ciepło w okolicy pachwin.

Zdarzają się przypadki, że czyrak na pachwinie stanowi element wchodzący w skład tzw. czyraczności (furunculosis), czyli obecności licznych czyraków w różnych okolicach ciała. Stan ten często pojawia się u osób z niedoborami immunologicznymi oraz chorych na cukrzycę, choroby nerek i o ogólnym wyniszczeniu organizmu, narażonych na przebywanie w złych warunkach higienicznych.

Jak leczyć czyraka w pachwinie?

Zastosowanie w leczeniu czyraka w pachwinie mają zwłaszcza działania specjalistyczne, ale w łagodzeniu dolegliwości pomocne okazują się być domowe rozwiązania. Należy mieć na uwadze, że naturalne sposoby mogą jedynie wspomagać leczenie specjalistyczne. O metodzie terapeutycznej powinien zadecydować dermatolog lub lekarz pierwszego kontaktu.

W leczeniu czyraka w pachwinie stosuje się kompresy ichtiolowe. Maść ichtiolowa wskazana jest nie tylko w przypadku czyraczności, ale i innych problemów skórnych, np. trądziku. Jest to środek bakteriostatyczny i ułatwiający odchodzenie ropy. Ponadto wykazuje właściwości ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwobrzękowe i rozgrzewające. Zmienione chorobowo miejsca należy smarować 1–2 razy dziennie, po czym zaklejać plastrem. 20-gramowe opakowanie maści ichtiolowej kosztuje około 3 zł. Produkt zawiera substancję czynną zwaną sulfobituminianem amonu, którego stężenie wynosi 10%, czyli w 100 g maści znajduje się 10 g substancji. Zdaniem wielu specjalistów taka forma leczenia miejscowego w czyrakach jest najbardziej wskazana. Zamiast maści ichtiolowej można stosować maść Betadine.

Polecamy: Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne, jak powstają zmiany i w jaki sposób się je leczy?

W bardzo zaawansowanej postaci czyraka niekiedy konieczne bywa chirurgiczne nacięcie zmiany po wytworzeniu się czopa martwiczego. Działanie to określa się mianem mechanicznego. Innym sposobem pozbycia się czyracznego guzka jest drenaż ropnia. Takie formy usuwania zmiany należy wykonywać wyłącznie w sterylnych warunkach. Czyraków nie można samodzielnie nacinać ani wyciskać. Ich usuwanie na własną rękę może się zakończyć większym zakażeniem i tworzeniem się nowych zmian.

W przypadku czyraczności wdraża się w większości przypadków celowaną antybiotykoterapię i stosuje się środki ogólnie wzmacniające. Lekiem pierwszego rzutu w czyraczności jest klindamycyna. Przed zastosowaniem kuracji antybiotykowej wskazane jest wykonanie badania bakteriologicznego treści z czyraka i włączenie terapii celowanej.

Czyrak w pachwinie udowej – leczenie domowe

Podczas zmagania się z czyrakiem w pachwinie udowej należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie należytej higieny osobistej. Zachowanie czystości znacznie redukuje ryzyko rozprzestrzenienia się chorobotwórczych bakterii na inne obszary ciała. Należy pamiętać, aby za każdym razem po dotknięciu miejsca, w którym znajduje się czyrak, umyć ręce. Trzeba także dbać o czystość przedmiotów, odzieży, pościeli i ręczników, z których się korzysta. Należy je często zmieniać i prać w gorącej wodzie.

Zaleca się stosowanie spirytusu salicylowego do przemywania zmian chorobowych. W tym celu można wykorzystać płyn Acnosan, który działa antybakteryjnie i złuszczająco.

W zwalczaniu czyraka zastosowanie mają naturalne metody, takie jak: okłady z soku z cytryny lub cebuli, kompresy z aloesu drzewiastego i przemywanie naparem z kocimiętki, liści miodli indyjskiej, liści babki lekarskiej (zioła te wykazują działanie przeciwzapalne i przyspieszają gojenie się ran) czy propolisu (o działaniu antybakteryjnym). Wśród domowych sposobów wymienia się też miksturę z kurkumy i wody lub mleka. Można ją pić i przykładać do czyraka w postaci okładów. Pomaga zmniejszyć ilość ropy i opuchliznę. Czyraka można przemywać też olejkiem z drzewa herbacianego lub przykładać do niego rozgnieciony liść białej kapusty, która ma działanie odkażające.

Maść cebulowa na czyraki

Dużą popularnością w leczeniu czyraków cieszy się maść cebulowa. Jej przyrządzenie wygląda następująco: należy obrać i zetrzeć na tarce na małych oczkach dużą cebulę, następnie dodaje się do niej 1 łyżeczkę mąki pszennej, 1 łyżkę miodu i pół opakowania maści Tormentiol. Miesza się wszystkie składniki do momentu uzyskania gęstej i jednolitej papki, którą nakłada się na czyraki kilka razy dziennie.

Zobaczcie co jeść, aby mieć zdrową i piękną skórę:

Zobacz film: Co jeść, aby mieść zdrową i piękną skórę? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1. Stasiak M., Lasek J., Witkowski Z., Marks W., Gołąbek K., Zakażenia skóry i tkanek miękkich — złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2012, 6(4), s. 191–200.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 25.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej