Co to jest bliznowiec? Leczenie, leczenie domowe i usuwanie chirurgiczne

Fot: weerajata / stock.adobe.com

Bliznowiec często powstaje po operacji, ale może wystąpić także w miejscach urazów, ukąszeń czy po trądziku. Choć nie jest niebezpieczny, to często stanowi poważny problem estetyczny, szczególnie gdy pojawi się w dobrze widocznym miejscu – na przykład na twarzy.

Ze względu na to, że leczenie bliznowca bywa kłopotliwe, warto zwrócić uwagę na metody, dzięki którym można zapobiec jego powstawaniu. Sposobów na usuwanie takich zmian skórnych jest bardzo wiele, większość z nich jednak przynosi słabe efekty lub sprzyja nawrotom

Co to jest bliznowiec?

Bliznowiec, czyli keloid, to przerośnięta blizna, która może być twarda i guzowata. Powstaje w miejscach po operacji, zabiegach i urazach, ale zdarza się też, że na skutek ropni czy trądziku. Przyczyny powstawania bliznowców są nie do końca jasne, chociaż zauważono rodzinne tendencje do ich tworzenia się i częstsze występowanie tej dolegliwości u osób z ras czarnej i żółtej.

Po jakim rodzaju operacji może wystąpić bliznowiec?

Bliznowiec często pojawia się po operacjach, w wyniku których rany ciężko się goją lub trudno je w pełni unieruchomić. Dlatego często pojawiają się po cesarskim cięciu czy po wycięciu tarczycy. Paradoksalnie bliznowce mogą wystąpić też po usunięciu pieprzyka czy tłuszczaka, które są drobnymi zmianami skórnymi. Wynika to z tego, że naruszają one również sporo miejsca w obrębie skóry właściwej przez co proces gojenia jest o wiele trudniejszy. Bliznowce najczęściej goją się w obrębie skóry klatki piersiowej, brzucha, pleców i ramion oraz na twarzy.

Jak poznać, że tworzy się bliznowiec – objawy

Zwykła blizna tworzy się natychmiast po zagojeniu rany i potem może stopniowo się zmniejszać, nawet do zupełnego wchłonięcia. Bliznowiec natomiast się rozrasta i może pojawić się nawet w kilka miesięcy po zagojeniu się rany. Dodatkowo przekracza on obszar pierwotnej blizny i jego rozmiary zdecydowaniem nie przystają do wielkości urazu. Tworzeniu się bliznowca rzadko towarzyszą przykurcze, nie powinien on też być bolesny, choć może powodować świąd.

Bliznowiec – usuwanie chirurgiczne

Tradycyjną metodą usuwania bliznowców jest leczenie chirurgiczne, jednak sposób ten nie gwarantuje powodzenia – w większości przypadków bliznowce odrastają, a czasem robią się jeszcze większe.

Bliznowiec – leczenie

Współczesnymi sposobami leczenia bliznowców są:

  • sterydoterapia – podskórne wstrzyknięcie sterydów lub stosowanie opatrunków nimi nasączonych,
  • żele silikonowe – noszone w postaci nasączonej płytki są bezbolesną, mało inwazyjną i skuteczną metodą usuwania bliznowców,
  • presoterapia – noszenie przez kilka miesięcy ubrań uciskających bliznowiec,
  • radioterapia – rzadko stosowana, ze względu na niską skuteczność i skutki uboczne,
  • laseroterapia – szczególnie dobre efekty daje w połączeniu z kortykosteroidami,
  • krioterapia – wymrażanie bliznowca; metoda skuteczna, ale wywołuje efekty uboczne,
  • maści na blizny,
  • wstrzykiwanie interferonu i leków antyrakowych w bliznowca – metody eksperymentalne o dobrych rokowaniach.

Leczenie bliznowców najczęściej rozpoczyna się od metod nieinwazyjnych, takich jak stosowanie maści i żeli silikonowych. U wielu pacjentów taki sposób postępowania przynosi doskonałe efekty. Po inne środki sięga się dopiero, gdy te pierwsze nie pomagają, a bliznowiec staje się uciążliwy dla pacjenta.

Warto pamiętać, że bliznowce mają tendencję do nawracania, szczególnie jeśli usuwa się je w sposób mechaniczny, i że nie pojawiają się one na skutek błędów w sztuce lekarskiej.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Bliznowiec – leczenie domowe

Domowe sposoby leczenia bliznowca często okazują się bardziej skuteczne od zabiegów chirurgicznych. Aby jednak miały szansę zadziałać, konieczne jest regularne i zdyscyplinowane stosowanie ich przez wiele miesięcy.

Bliznowiec należy pocierać kilka razy dziennie wacikiem nasączonym w occie. Jeżeli wywołuje to nieprzyjemne reakcje (szczypanie bądź pieczenie), należy rozcieńczyć ocet w wodzie.

  • Sok z cytryny

Leczy bliznowce dzięki dużej zawartości witaminy C i ma działanie wybielające. Może jednak podrażniać skórę, dlatego należy nakładać sok tylko na 15 minut.

  • Soda oczyszczona

Na 20 minut nakłada się na bliznowca pastę wykonaną z sody oczyszczonej i paru kropli wody utlenionej. Czynność należy powtarzać 3–4 razy dziennie.

  • Czosnek

Hamuje rozrost bliznowców, jednak nie doprowadzi do ich zniknięcia. Poleca się stosowanie olejku czosnkowego.

  • Olejek lawendowy

Należy smarować nim zmienione chorobowo miejsca parę razy dziennie. Już po kilku tygodniach metoda powinna przynieść efekty.

  • Cebula

Jest jednym z tradycyjnych domowych środków na usuwanie bliznowca. Powinno się smarować go sokiem z cebuli lub robić okłady z tartych na papkę liści spichrzowych.

Bliznowiec – leczenie naturalne

Bardzo dobre efekty w leczeniu bliznowca osiąga się przy użyciu tłustego oleju różanego, szczególnie jeżeli zmiesza się z go z innymi, synergistycznie działającymi substancjami, na przykład alantoiną, wyciągami z cebuli, traganka, nagietka czy arniki lub olejami cedrowym i rokitnikowym. Bliznowce można również leczyć papką ze świeżych liści winorośli wymieszanych z olejem lnianym.

Bibliografia:

http://www.lineacorporis.pl/wspolczesne-metody-leczenia-bliznowcow

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej