Co to jest adenozyna i jakie ma zastosowanie w kosmetologii?

Fot: Valerie Potapova / stock.adobe.com

Adenozyna stymuluje syntezę białek takich jak kolagen i elastyna oraz zapewnia ich równomierne rozłożenie. Będąc składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, powoduje spłycenie zmarszczek i wygładzenie cery. W widoczny sposób napina skórę i odżywia ją.

Adenozyna stanowi popularny składnik kremów odmładzających, gdyż wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Redukuje zwłaszcza zmarszczki mimiczne, czyli powstałe pod wpływem skurczów skóry związanych z mimiką twarzy. Spowalnia proces starzenia skóry, a pobudza procesy regeneracyjne i ujędrnia skórę. Jest składnikiem bezpiecznym dla ciężarnych kobiet. Można ją znaleźć zwłaszcza w kremach i serach przeciwzmarszczkowych, środkach przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej czy w postaci wcierki do włosów.

Co to jest adenozyna?

Adenozyna to organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy nukleozydów. Zbudowana jest z adeniny połączonej z pierwszym węglem pierścienia rybozy. Składnik ten można znaleźć m.in. w cebuli, głogu i czosnku. Ponadto występuje naturalnie w ciele człowieka jako jeden z elementów budujących DNA. Adenozyna jako endogenny nukleozyd purynowy odgrywa ważną rolę w wielu procesach biochemicznych organizmu. Działa na wiele układów, takich jak sercowo-naczyniowy, moczowo-płciowy, immunologiczny, nerwowy czy oddechowy.

Warto przeczytać: Oczyszczanie twarzy w salonie kosmetycznym i w domu – sposoby na nieskazitelną cerę

Adenozyna posiada także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zyskała na znaczeniu po badaniach nad jej działaniem przeciwzmarszczkowym przeprowadzonych przez uczelnię Massachusetts Medical School. Ponadto jest szeroko popularyzowana przez Koreański Instytut Badań ds. Żywienia i Lecznictwa (Korean FDA Administration).

Adenozyna jest składnikiem wielu kosmetyków, szczególnie produktów serii anti-age, które wnikają w głębokie warstwy skóry, dzięki czemu dokładnie ją regenerują i odżywiają. Adenozyna wskazana jest do stosowania ponadto w przypadku skóry szorstkiej, wysuszonej, wymagającej silnego nawilżenia, o ziemistym odcieniu i nierównym kolorycie, a w przypadku włosów, gdy są osłabione i wykazują skłonność do nadmiernego wypadania oraz we wspomaganiu terapii łysienia androgenowego. Ponadto znajduje zastosowanie w preparatach wyszczuplających i antycellulitowych.

Adenozyna w kosmetyce

Powszechnie znane jest zastosowanie adenozyny jako składnika leków stosowanych w napadowym częstoskurczu nadkomorowym i częstoskurczu z wąskimi zespołami QRS (największy zespół załamków EKG), przy zachowanej miarowości rytmu serca. Wykazuje ona działanie rozszerzające na naczynia krwionośne. Adenozynę można znaleźć także w kosmetykach. Pełni ona funkcję:

  • kondycjonującą,
  • nawilżającą,
  • wygładzającą,
  • przeciwłupieżową,
  • przeciwzmarszczkową,
  • wzmacniającą cebulki i stymulującą porost włosów,
  • przeciwutleniającą,
  • rozjaśniającą, wybielającą,
  • redukcji tkanki tłuszczowej.

Zobacz film: Czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym? Źródło: Bez skazy

Właściwości kosmetyczne adenozyny

Adenozyna zmniejsza i reguluje skurcze włókien mięśniowych twarzy, dzięki czemu hamuje powstawanie zmarszczek mimicznych (spłyca tzw. kurze łapki i lwią bruzdę). Substancja ta wykazuje działanie silnie liftingujące. Utrzymuje kształt włókien kolagenowych, blokuje ich rozpad, wykazuje wysoką skuteczność we wzmacnianiu tych struktur oraz jest zaangażowana w proces tworzenia nowych. W konsekwencji pomaga cerze utrzymać elastyczność i wyraźnie ją odmładza. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających adenozynę sprawi, że skóra stanie się gładsza i zrelaksowana. Adenozyna regeneruje rany i reperuje uszkodzenia, przyspiesza odnowę komórkową oraz redukcję syntezy melaniny. Pobudza namnażanie fibroblastów i mikrokrążenie skóry. Wówczas skóra odzyskuje zdrowy koloryt i zostaje lepiej dotleniona. Adenozyna przyspiesza rozjaśnianie czy niwelowanie przebarwień i zmian związanych z działaniem promieniowania słonecznego. Ma zdolność do drenowania skóry, przez co staje się ona delikatna i wypełniona w dotyku.

Zobacz też: Cera mieszana jest tłusta w strefie T i sucha na policzkach. Jej pielęgnacja potrafi dać się we znaki, dlatego warto dowiedzieć się, jak poprawnie o nią dbać.

Adenozyna w pielęgnacji włosów

Adenozyna posiada także zastosowanie w pielęgnacji włosów. Jej skuteczność została przedstawiona po raz pierwszy podczas 11. dorocznego spotkania Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów w 2003 r. Z kolei pod koniec 2004 r. Japońskie Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło wysoką skuteczność adenozyny w preparatach przeciwko wypadaniu włosów.

Adenozyna stanowi składnik preparatów wykorzystywanych do zwalczania łysienia typu męskiego. Według licznych badań naukowych pobudza ona porost włosów i sprawia, że stają się grubsze. Ponadto wspomaga produkcję czynnika wzrostowego włosa FGF-7. Zauważono, że adenozyna wydłuża i zachowuje w idealnych proporcjach czasowych fazę anagenu, dzięki czemu zapobiega miniaturyzacji nowego włókna włosowego (mieszków włosowych). Zapewnia idealne środowisko do rozwoju komórek włosa i wzmacnia jego korzeń poprzez odpowiednie krążenie krwi.

Adenozyna – dawkowanie

Zaleca się, aby adenozyna dawkowana była w stężeniu wynoszącym 0,75 do 3%. Często występujące połączenie składników, takich jak adenozyna, glukonian magnezu oraz peptydy, to znany i uznany przez wielu specjalistów element kosmetyków. Nie powinna być łączona z aminofiliną, teofiliną i kofeiną, gdyż mogą osłabić jej działanie. Można ją stosować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy bez osłabionego działania.

Bibliografia:

1. Samsel M., Dzierzbicka K., Trzonkowski P., Adenozyna, jej analogi i koniugaty, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2013, 67, s. 1189–1203.

2. Moliszewska E.B., Substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach – znaczenie w przeciwdziałaniu starzenia skóry, W: Zhuk O., Dzieńdziora I. (red.), Aspekty starzenia się organizmu. Cz. I, Opole, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, 2014, s. 171–186.

3. Urbala M., Kremy dla różnych grup wiekowych konsumentów, W: Schroeder G. (red.), Kosmetyki – chemia dla ciała, Kostrzyn, Cursiva, 2011, s. 9–36.

4. Głowacka I.E., Zdzienicka A., Nukleozydy 8-azapurynowe – synteza i aktywność biologiczna, „Wiadomości chemiczne”, 2017, 3–4(71), s. 147–175.


Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 10.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej