Adenozyna stanowi popularny składnik kremów odmładzających, gdyż wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Redukuje zwłaszcza zmarszczki mimiczne, czyli powstałe pod wpływem skurczów skóry związanych z mimiką twarzy. Spowalnia proces starzenia skóry, a pobudza procesy regeneracyjne i ujędrnia skórę. Jest składnikiem bezpiecznym dla ciężarnych kobiet. Można ją znaleźć zwłaszcza w kremach i serach przeciwzmarszczkowych, środkach przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej czy w postaci wcierki do włosów.
Co to jest adenozyna?
Adenozyna to organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy nukleozydów. Zbudowana jest z adeniny połączonej z pierwszym węglem pierścienia rybozy. Składnik ten można znaleźć m.in. w cebuli, głogu i czosnku. Ponadto występuje naturalnie w ciele człowieka jako jeden z elementów budujących DNA. Adenozyna jako endogenny nukleozyd purynowy odgrywa ważną rolę w wielu procesach biochemicznych organizmu. Działa na wiele układów, takich jak sercowo-naczyniowy, moczowo-płciowy, immunologiczny, nerwowy czy oddechowy.
Warto przeczytać: Oczyszczanie twarzy w salonie kosmetycznym i w domu – sposoby na nieskazitelną cerę
Adenozyna posiada także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zyskała na znaczeniu po badaniach nad jej działaniem przeciwzmarszczkowym przeprowadzonych przez uczelnię Massachusetts Medical School. Ponadto jest szeroko popularyzowana przez Koreański Instytut Badań ds. Żywienia i Lecznictwa (Korean FDA Administration).
Adenozyna jest składnikiem wielu kosmetyków, szczególnie produktów serii anti-age, które wnikają w głębokie warstwy skóry, dzięki czemu dokładnie ją regenerują i odżywiają. Adenozyna wskazana jest do stosowania ponadto w przypadku skóry szorstkiej, wysuszonej, wymagającej silnego nawilżenia, o ziemistym odcieniu i nierównym kolorycie, a w przypadku włosów, gdy są osłabione i wykazują skłonność do nadmiernego wypadania oraz we wspomaganiu terapii łysienia androgenowego. Ponadto znajduje zastosowanie w preparatach wyszczuplających i antycellulitowych.
Adenozyna w kosmetyce
Powszechnie znane jest zastosowanie adenozyny jako składnika leków stosowanych w napadowym częstoskurczu nadkomorowym i częstoskurczu z wąskimi zespołami QRS (największy zespół załamków EKG), przy zachowanej miarowości rytmu serca. Wykazuje ona działanie rozszerzające na naczynia krwionośne. Adenozynę można znaleźć także w kosmetykach. Pełni ona funkcję:
- kondycjonującą,
- nawilżającą,
- wygładzającą,
- przeciwłupieżową,
- przeciwzmarszczkową,
- wzmacniającą cebulki i stymulującą porost włosów,
- przeciwutleniającą,
- rozjaśniającą, wybielającą,
- redukcji tkanki tłuszczowej.
Właściwości kosmetyczne adenozyny
Adenozyna zmniejsza i reguluje skurcze włókien mięśniowych twarzy, dzięki czemu hamuje powstawanie zmarszczek mimicznych (spłyca tzw. kurze łapki i lwią bruzdę). Substancja ta wykazuje działanie silnie liftingujące. Utrzymuje kształt włókien kolagenowych, blokuje ich rozpad, wykazuje wysoką skuteczność we wzmacnianiu tych struktur oraz jest zaangażowana w proces tworzenia nowych. W konsekwencji pomaga cerze utrzymać elastyczność i wyraźnie ją odmładza. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających adenozynę sprawi, że skóra stanie się gładsza i zrelaksowana. Adenozyna regeneruje rany i reperuje uszkodzenia, przyspiesza odnowę komórkową oraz redukcję syntezy melaniny. Pobudza namnażanie fibroblastów i mikrokrążenie skóry. Wówczas skóra odzyskuje zdrowy koloryt i zostaje lepiej dotleniona. Adenozyna przyspiesza rozjaśnianie czy niwelowanie przebarwień i zmian związanych z działaniem promieniowania słonecznego. Ma zdolność do drenowania skóry, przez co staje się ona delikatna i wypełniona w dotyku.
Adenozyna w pielęgnacji włosów
Adenozyna posiada także zastosowanie w pielęgnacji włosów. Jej skuteczność została przedstawiona po raz pierwszy podczas 11. dorocznego spotkania Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów w 2003 r. Z kolei pod koniec 2004 r. Japońskie Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło wysoką skuteczność adenozyny w preparatach przeciwko wypadaniu włosów.
Adenozyna stanowi składnik preparatów wykorzystywanych do zwalczania łysienia typu męskiego. Według licznych badań naukowych pobudza ona porost włosów i sprawia, że stają się grubsze. Ponadto wspomaga produkcję czynnika wzrostowego włosa FGF-7. Zauważono, że adenozyna wydłuża i zachowuje w idealnych proporcjach czasowych fazę anagenu, dzięki czemu zapobiega miniaturyzacji nowego włókna włosowego (mieszków włosowych). Zapewnia idealne środowisko do rozwoju komórek włosa i wzmacnia jego korzeń poprzez odpowiednie krążenie krwi.
Adenozyna – dawkowanie
Zaleca się, aby adenozyna dawkowana była w stężeniu wynoszącym 0,75 do 3%. Często występujące połączenie składników, takich jak adenozyna, glukonian magnezu oraz peptydy, to znany i uznany przez wielu specjalistów element kosmetyków. Nie powinna być łączona z aminofiliną, teofiliną i kofeiną, gdyż mogą osłabić jej działanie. Można ją stosować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy bez osłabionego działania.
Bibliografia:
1. Samsel M., Dzierzbicka K., Trzonkowski P., Adenozyna, jej analogi i koniugaty, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2013, 67, s. 1189–1203.
2. Moliszewska E.B., Substancje przeciwstarzeniowe w kosmetykach – znaczenie w przeciwdziałaniu starzenia skóry, W: Zhuk O., Dzieńdziora I. (red.), Aspekty starzenia się organizmu. Cz. I, Opole, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, 2014, s. 171–186.
3. Urbala M., Kremy dla różnych grup wiekowych konsumentów, W: Schroeder G. (red.), Kosmetyki – chemia dla ciała, Kostrzyn, Cursiva, 2011, s. 9–36.
4. Głowacka I.E., Zdzienicka A., Nukleozydy 8-azapurynowe – synteza i aktywność biologiczna, „Wiadomości chemiczne”, 2017, 3–4(71), s. 147–175.