Co się dzieje z ciałem człowieka podczas wypadku komunikacyjnego?

Zobacz film: Co się dzieje z ciałem człowieka podczas wypadku komunikacyjnego? Źródło: 36,6.

Do uszkodzenia kręgosłupa najczęściej dochodzi podczas wypadków komunikacyjnych. Zazwyczaj gubi nas brawura, rozproszenie czy niewłaściwa ocena własnych umiejętności. Jakie mogą być konsekwencje takieg wypadku? Co się wtedy dzieje z ciałem człowieka i jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu?

Podczas wypadku samochodowego przy prędkości 5O kg/h na odcinek szyjny kręgosłupa działa siła ok. 15 Newtonów, czyli ok. 15 kilogramów. Jeśli poszkodowana osoba nie miała zapiętych pasów, należy podejrzewać, że doszło do całkowitego przerwania rdzenia kręgowego.

Przy skoku do wody z pięciu metrów ciało człowieka rozpędza się do 18 km/h. Jeśli skakał mężczyzna o wadze ok. 75 kg w chwili uderzenia jego masa wzrasta do 300, a nawet 500 kg. Takie zderzenie może doprowadzić do złamania szyjnego odcinka kręgosłupa i przerwania rdzenia kręgowego.

Równie niebezpieczny może być wypadek na kładzie. Co się wtedy dzieje z ludzkim ciałem i jakie uszkodzenia mogą się pojawić? To wyjaśnił ekspert programu 36,6 °C.

Aby skala uszkodzeń była jak najmniejsza, konieczne jest jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Od czego należy zacząć? Przede wszystkim od oceny sytuacji. Zanim zaczniemy pomagać, musimy mieć pewność, że sami jesteśmy bezpieczni i nic nam nie zagraża. Następnie trzeba sprawdzić, czy oddycha. Jeśli nie, czasem, aby przywrócić oddech wystarczy delikatna zmiana ułożenia głowy.

Musi pamiętać, że nie możemy zmienić pozycji ciała, w której leży poszkodowany. Osoby, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych bardzo często mają urazy kręgosłupa. Próba przesunięcia czy zmiany ułożenia może sprawić, że dojdzie do pogłębienia urazu lub spowodujemy inne uszkodzenie. O czym jeszcze należy pamiętać?

Zobacz film: Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z urazem kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Chwyt Rauteka - co to jest i jak prawidłowo go wykonać?

Ten mniej znany chwyt pomaga wydostać poszkodowanego np. z uszkodzonego samochodu. Można go zastosować także w sytuacji, gdy chcemy kogoś nieprzytomnego przenieść w bardziej bezpieczne miejsce. Od czego trzeba zacząć? W pierwszej kolejności należy wyciągnąć kluczyki ze stacyjki. Co robić dalej? Jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany chwyt Rauteka? Szczegółową instrukcje znajdziesz w filmie poniżej:

Zobacz film: Jak wyciągnąć poszkodowanego z samochodu? Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 30.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej