Co pyli w marcu? Jakie rośliny powodują alergię wziewną na początku wiosny?

Fot. luna4 / Getty Images

W marcowe dni w powietrzu unoszą się wyłącznie pyłki drzew. Objawy alergii odczuwają osoby uczulone zwłaszcza na leszczynę, olchę, wierzbę. Od drugiej połowy miesiąca zaczynają pylić jesion i brzoza, będąca jednym z najcięższych alergenów w kraju.

Pylenie w marcu jest bardzo zbliżone do tego występującego w lutym. W powietrzu nie unoszą się jeszcze najpowszechniej uczulające pyłki traw dzikich i uprawnych oraz chwastów. Alergie wywołują pyłki drzew, które powodują powstanie objawów, takich jak: częste kichanie, wodnisty katar, przekrwienie i łzawienie oczu, ogólne złe samopoczucie, senność. W leczeniu stosowane są głównie leki antyhistaminowe.

Co pyli w marcu?

W marcu pylą tylko drzewa, a wśród nich zwłaszcza leszczyna, olcha, wierzba, topola oraz w nieco mniejszym stopniu jesion, cis i brzoza. Topola rozpoczyna pylenie w drugiej połowie marca. Przez pierwsze dni pyli w niewielkim stopniu, lecz pod koniec marca jej stężenie osiąga już średnie wartości. Pylące kwiatostany topoli mają postać zwieszających się bazi. Topola ze względu na kolumnowy pokrój, który nadaje jej atrakcyjnego wyglądu, pełni często rolę drzewa ozdobnego. Topole spotka się przeważnie w środowisku wilgotnym. Stanowi główny składnik lasów łęgowych, czyli lasów występujących nad rzekami i potokami, gdzie występuje żyzny muł.

Co pyli w marcu i kwietniu?

Na przełomie marca i kwietnia zaczyna się okres pylenia brzozy, której alergeny są główną przyczyną alergicznego nieżytu nosa i spojówek wiosną. Okres pylenia brzozy trwa od końca marca do pierwszej połowy czerwca. Kwiaty brzozy to kotki. Objawy alergii na pyłek brzozy pojawiają się już przy stężeniu wynoszącym 80 ziaren na 1m3 powietrza. W porównaniu do topoli brzoza nie ma wysokich wymagań, jeśli chodzi o żyzność gleby. Występuje zazwyczaj na piaszczystych terenach i w północnej granicy lasu. Brzozę wykorzystuje się jako tzw. przedplon przy zalesianiu lasu, w meblarstwie oraz w przemyśle papierniczym. Ze zbieranego wiosną soku brzozy produkuje się wodę brzozową, stosowaną w kosmetyce. Zawarte w liściach brzozy składniki wykazują działanie przeciwreumatyczne, moczopędne, napotne, odtruwające układ krwionośny.

Marzec to także początek pylenia wierzby, której pyłek jest znacznie cięższy i większych rozmiarów od innych drzew, dzięki czemu nie stanowi częstej przyczyny alergii. Jednakże alergeny wierzby mogą wchodzić w krzyżowe reakcje alergiczne z pyłkiem topoli. Największe stężenie pyłku wierzby stwierdza się w kwietniu. Pyłek pochodzi z kotek o żółtym kolorze, które pojawiają się na bezlistnych wierzbowych gałęziach.

O tym, dlaczego coraz więcej dzieci choruje na alergię dowiecie się z filmu :

Zobacz film:  Dlaczego coraz więcej dzieci choruje na alergię? Źródło: Stylowy Magazyn

Pylenie w marcu leszczyny

Orzech laskowy rozpoczyna swe pylenie na przełomie stycznia i lutego. Na początku marca występuje średnie, a od połowy miesiąca niskie stężenie pyłków leszczyny, które utrzymywać się może nawet do pierwszej połowy kwietnia. Wyjątek stanowią obszary gęstych lasów, Suwalszczyzna, tereny górskie, gdzie w marcu leszczyna pyli dość intensywnie. Leszczyna to drzewo, którego pylenie stwierdza się jako pierwsze w kalendarzu pylenia. Ma podłużne, o żółtym kolorze kwiatostany. Pyłki tego drzewa powodują u osób uczulonych katar sienny i pieczenie oczu. Najwcześniej dolegliwości te odczuwają mieszkańcy południowo-zachodniej i centralnej części Polski. Alergeny orzecha laskowego wykazują krzyżowe reakcje alergiczne z pyłkami brzozy, buku, dębu i olchy, ale i z alergenami pokarmowymi – orzechy laskowe. Leszczyna jest drzewem występującym w Polsce powszechnie i dość często zasadza się ją w parkach i skwerach miejskich.

Polecamy: Jak walczyć z alergią na pyłki? Przyczyny i objawy alergii pyłkowej

Marzec – pylenie olchy i cisu

Alergicy w marcu bardzo silnie odczuwają objawy pylenia olchy, której stężenie jest wówczas największe i zaczyna słabnąć dopiero pod koniec miesiąca. Olcha pyli od pierwszej połowy lutego do początku kwietnia. Alergeny olchy mogą wchodzić w krzyżowe reakcje alergiczne z pyłkiem brzozy czy buku. Olcha, zwana też olszą, jest kolejnym po leszczynie drzewem pylącym na początku roku. Olcha najintensywniej pyli na terenach podmiejskich, w podmokłych lasach i okolicach cieków wodnych.

Niekiedy na początku marca mogą być odczuwane objawy alergii na cis, którym zasadza się parki ze względu na ładny, wiecznie zielony wygląd. Pyłki cisu unoszą się w powietrzu przez 10–30 dni i zawierają alkaloid. To toksyna podrażniająca mocno błony śluzowe nosa i gardła. Najmocniej alergię na cis odczuwają osoby przebywające w Borach Tucholskich. Igły cisu wykorzystywane są w lecznictwie. Odwar z nich sporządzany ma właściwości przeciwnowotworowe i reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Polecamy: Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu

W jaki sposób mierzy się pylenie w marcu oraz w pozostałych miesiącach?

Pomiarem stężenia pyłków roślinnych zajmuje się Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Na podstawie zbieranych przez niego informacji tworzy się kalendarz pylenia, który stanowi dla alergika cenne źródło informacji. Przede wszystkim można się z niego dowiedzieć, kiedy zaczynają pylić poszczególne rośliny, jak długo i z jakim nasileniem pylą. Dzięki temu alergik może znacznie ograniczyć ekspozycję na działanie alergenów w okresach ich najintensywniejszego pylenia.

Każdego roku kalendarz pylenia jest aktualizowany w oparciu o badania, które wykonuje się przy użyciu aparatów bębnowych zasysających do wnętrza powietrze. W środku aparatu umieszczona jest taśma wyłapująca z powietrza pyłki. Kolejnym krokiem jest liczenie pyłków, których ostateczną liczbę podaje się jako ilość ziaren przypadającą na 1 m3 powietrza.

Data aktualizacji: 08.07.2019,
Opublikowano: 18.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej