Co pyli w lutym? Jakie alergeny uczulają zimą?

Fot. MarcelC / Getty Images

Pylenie w lutym jest zdecydowanie mniej nasilone w porównaniu z tym występującym w okresie wiosenno–letnim. Zimą pylą drzewa, takie jak leszczyna, cis czy olcha. Na szczęście w powietrzu nie unoszą się alergeny najpowszechniej uczulających roślin w Polsce, czyli traw i brzozy. Objawy zimowej alergii łatwo można pomylić z grypą czy przeziębieniem.

Wiosna to nie jedyny czas, kiedy alergicy mogą odczuwać negatywne konsekwencje pylenia roślin, gdyż pewne gatunki pylą nawet zimą. Skoro zima nie stanowi dużego wytchnienia dla alergików, warto odpowiedzieć na pytanie, co pyli w lutym. Alergicy powinni już od początku roku zacząć analizować kalendarz pylenia, żeby zawczasu móc ograniczyć ekspozycję na pyłki olchy, leszczyny czy cisu. Drzewa te dość intensywnie pylą w lutym, a ich pyłki utrzymywać się mogą aż do nadejścia wiosny.

Co pyli w lutym? Alergia a grypa

Alergicy dzięki informacjom zawartym w kalendarzu pylenia mogą z łatwością sprawdzić, co pyli w lutym, gdyż mimo iż jest to miesiąc zimowy, a na drzewach nie ma jeszcze liści, to mogą być odczuwane pierwsze objawy uczulenia. Na szczęście stopień ich występowania jest znacznie ograniczony na skutek stosunkowo krótkiego czasu przebywania na dworze w zimie. Jednakże część osób nieświadoma swojej alergii ze względu na panujące na dworze warunki pogodowe może tłumaczyć objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek powszechnie występującymi wówczas przeziębieniem czy grypą. Objawy alergii na pyłki roślinne zimą występują głównie w słoneczne dni, a niemalże całkowicie ustępują podczas opadów deszczu i śniegu.

W przypadku alergii wydobywająca się z nosa wydzielina jest wodnista i przezroczysta, występuje swędzenie i łzawienie oczu, nie ma gorączki. Dolegliwości te mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Z kolei w grypie wydzielina z nosa jest najczęściej zabarwiona, występują gorączka, dreszcze i bóle mięśni. Objawy grypy doskwierają zazwyczaj do tygodnia.

Alergię wywołują wyłącznie pyłki drzew takich, jak olcha, leszczyna, cis, wierzba. W lutym nie pylą traw dzikie czy uprawne oraz chwasty. Nie stwierdza się także obecności w powietrzu zarodników grzybów pleśniowych z gatunku Cladosporium i Alternaria. Największe stężenie pyłków roślin występuje od kwietnia do sierpnia.

Jak zmniejszyć objawy alergii na roztocza dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Alergia na roztocza: Źródło 36,6

Jakie drzewa pylą w lutym?

Dość intensywne pyli w lutym leszczyna, która nazywa się również orzechem laskowym. Na początku miesiąca pylą przeważnie drzewa rosnące w nasłonecznionych miejscach na wolnej przestrzeni, z kolei w drugiej połowie miesiąca dołączają do nich drzewa rosnące w zacienionych lasach. Przeważnie największe stężenie pyłków leszczyny stwierdza się w ogrodach i sadach. Okres pylenia leszczyny rozpoczyna się od stycznia i trwa nawet do połowy kwietnia. Największe stężenie pyłków odnotowuje się w marcu. Leszczyna ze względu na atrakcyjny wygląd może pełnić rolę rośliny ozdobnej, a z rosnących na niej orzechów wytwarza się olej. Pyłek leszczyny może wchodzić w reakcje krzyżowe z pyłkiem olchy i brzozy. Oznacza to, że uczuleni na orzech laskowy mogą doświadczać objawów alergii podczas pylenia tych dwóch drzew. Osoby uczulone na leszczynę występują w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju alergii pokarmowej na orzechy laskowe.

Luty to także czas, kiedy zaczyna pylić olcha. Średnie stężenie alergenów tego drzewa może utrzymywać się w powietrzu nawet przez cały marzec. Ponadto w sytuacji, gdy zima trwa dłużej, skutki pylenia olchy mogą być nawet odczuwane przez alergików przez pierwszą połowę kwietnia. Olcha jest drzewem znacznie intensywniej pylącym od leszczyny. Jej pyłek stanowi jedną z najczęstszych przyczyny alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek w okresie późnej zimy i wiosny. Wykazuje krzyżowe reakcje alergiczne z brzozą. Olcha wykorzystywana jest do produkcji sklejki. Z olchowego drewna budowane są także stępki łodzi czy jachtów. Drzewem tym zalesia się nieużytki rolne o niskiej zawartości azotu w glebie. Olcha występuje dość często na obrzeżach miast, w związku z tym konsekwencje uczulenia na olchę na tych obszarach będą odczuwana w największym stopniu.

Pylenie w lutym – alergia na pyłki drzew

Pylenie w lutym zaczynają cisy, które nie należą do najpopularniejszych drzew w kraju. W związku z tym alergicy nie są wystawieni w dużym stopniu na działanie ich pyłku. Problem pojawić się może u osób zamieszkujących w bliskim sąsiedztwie parków i skwerów, na których cisy mogą pełnić funkcję ozdobną, ponieważ zaliczane są do gatunku wiecznie zielonych iglastych drzew. Cis to także doskonały surowiec drzewny, gdyż jego drewno jest twarde i trwałe. Dość często wykorzystuje się je w meblarstwie i rzemiośle artystycznym. Z igieł cisu przygotowuje się też odwar o działaniu przeciwnowotworowym. Stosowany jest on również przy niedociśnieniu krwi.

Co pyli w lutym i marcu?

Druga połowa lutego i marzec to czas występowania w powietrzu niskiego stężenia alergenów wierzby. Największą ilość wierzbowych pyłków odnotowuje się w kwietniu. Alergia na wierzbę nieco mocniej odczuwana jest przez mieszkańców miast niż wsi, za co odpowiada bliskie sąsiedztwo parków i skwerów miejskich porośniętych wierzbami z budynkami mieszkalnymi. Na terenach wiejskich wierzba rośnie w większości przypadków z dala od domów. Najpopularniejszym gatunkiem w Polsce jest wierzba biała. Wierzbą zasadza się nieużytki, co zapobiega erozji (niszczeniu) gleby. Wykorzystywana jest jako opał, a jej pędy w wikliniarstwie. Wierzba znalazła zastosowanie w lecznictwie. Jej kora stanowi źródło kwasu salicylowego. Wierzba to także roślina miododajna.

Data aktualizacji: 02.09.2024,
Opublikowano: 01.02.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej