Co przyczynia się do opadania powieki? Kiedy warto poddać się zabiegowi?

Fot. Robert Przybysz / stock.adobe.com

Opadająca powieka, przysłoniwszy źrenicę, może utrudniać widzenie. Czasami zdarza się u dzieci, u których może powodować zaburzenia w rozwoju. Może być również objawem niektórych chorób.

Opadająca powieka, zwana również ptozą, może być objawem dysfunkcji mięśnia dźwigacza powieki lub problemów neurologicznych. Zdarza się, że występuje obustronnie, jednak w większości przypadków (75%) obejmuje tylko jedno oko. Opadająca powieka objawia się obniżeniem górnej powieki, powodującym zmniejszenie wysokości szpary powiekowej (przestrzeni między dwoma powiekami) – średnia norma to 9 mm.

Opadająca powieka, czyli ptoza

Opadającej powiece może towarzyszyć podwójne widzenie, powoduje też niedowidzenie gałki ocznej. W związku z tym schorzenie to może utrudniać codzienne funkcjonowanie chorego. Szczególnie groźna jest ptoza oka u dziecka, powodująca przeszkodę w rozwoju zmysłu wzroku. Można ją zauważyć, gdy pociecha odchyla głowę lub unosi brwi, żeby móc coś zobaczyć.

Przyczyny opadania powieki

Opadająca powieka może mieć następujące przyczyny:

  • zaburzenia rozwoju lub funkcji mięśnia dźwigającego powiekę;
  • zaburzenia funkcji lub struktury rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki, obciążenie powieki przez guz, obrzęk bądź blizny;
  • uszkodzenie mięśnia dźwigającego powiekę, rozcięgna lub jego unerwienia;
  • nieprawidłowe unerwienie mięśnia okoruchowego, np. w wyniku porażenia;
  • nieprawidłowa iniekcja toksyny botulinowej (botoksu);
  • zespół Hornera;
  • urazy.

Zobacz nasz film i poznaj ćwiczenia, dzięki którym unikniesz opadania powiek:

Zobacz film: Ćwiczenia na opadające powieki. Źródło: Klinika urody.

    Opadająca powieka może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W tym pierwszym przypadku ptozę najczęściej powoduje nieprawidłowy rozwój dźwigacza powieki. Ptozę nabytą natomiast może wywoływać zanik rozcięgna, zerwanie jego przyczepu, nadmierne pocieranie oczu lub noszenie twardych soczewek. Może też być ona powikłaniem po zabiegach. Jeżeli opadanie dotyczy obu powiek, to przyczyną może być wiek. Wiąże się to z pojawianiem się zmarszczek i naciągnięciem mięśnia dźwigającego powiekę. Inną przyczyną ptozy może być odkładający się pod skórą powieki tłuszcz.

    Powodem opadania powieki bywa też uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Wówczas konkretną przyczyną może być guz, stwardnienie rozsiane, udar mózgu, tętniak lub miastenia. Opadająca powieka może też być objawem dystrofii mięśniowej, dystrofii oczno-gardłowej, oftalmoplegii lub chorób autoimmunologicznych (choroby, w których organizm niszczy własne komórki).

    Zobaczcie, kiedy konieczna jest operacja w przypadku opadających powiek:

    Zobacz film: Problem opadających powiek - kiedy należy operować? Źródło: Klinika urody

    Opadająca powieka – diagnoza

    Stawiając diagnozę, lekarz stara się wykryć przyczynę opadania powieki, stąd potrzebne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu. Wykonuje też badanie fizykalne, podczas którego ocenia m.in. funkcjonowanie mięśnia dźwigającego powiekę, wysokość szpary powiekowej i stopień opadnięcia powieki.

    Leczeniem ptozy zajmują się lekarze neurolodzy, okuliści, a także chirurdzy szczękowo – twarzowi.

    Opadająca powieka – zabieg

    Operację wykonuje się, jeżeli ptoza jest wrodzona, powstała w wyniku urazu lub jest to przypadek starczego opadania powieki.

    Przy ptozie, która jest wynikiem starzenia się, przeprowadza się korekcję powiek. Zabieg ten zaliczany jest do chirurgii plastycznej. Usuwa się podczas niego nadmiar skóry i tłuszczu z okolic górnych i dolnych powiek. Korektę wykonuje się po podaniu znieczulenia miejscowego lub dożylnego. Są jednak sytuacje, w których zabieg nie jest wskazany. W szczególności nie przeprowadza się go, jeżeli pacjent ma niewyrównane problemy zdrowotne:

    Opadająca powieka – makijaż i ćwiczenia

    Kobiety, które z opadającą powieką czują się szczególnie niekomfortowo, mogą ją zamaskować odpowiednim makijażem. Pożądany efekt można uzyskać, rysując eyelinerem kreskę zwaną „jaskółką”. Maluje się ją tak, by była węższa w wewnętrznym kąciku oka i rozszerzała się na zewnątrz. Tak wykonana kreska optycznie podnosi powiekę. Przy nakładaniu cienia, powiekę należy pokryć jaśniejszym odcieniem. Ciemniejszy powinno się nakładać tylko przy zewnętrznym kąciku oka. Przy opadającej powiece nie należy obrysowywać całego oka ciemną kredką ani pokrywać powieki ciemnym cieniem.

    Proponowane niekiedy ćwiczenia na opadającą powiekę przy zmianach chorobowych nie są skuteczne.

    Opadające powieki - ile potrzeba zabiegów? Jakie są koszty takich operacji? Dowiecie się tego z filmu:

    Zobacz film: Opadające powieki - ile potrzeba zabiegów? Koszty operacji. Źródło: Dzień Dobry TVN


    Data aktualizacji: 28.02.2019,
    Opublikowano: 27.01.2018 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

    Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

    Czytaj więcej
    Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

    Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

    Czytaj więcej
    Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

    Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

    Czytaj więcej
    Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

    Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

    Czytaj więcej
    Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

    Czytaj więcej
    Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

    Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

    Czytaj więcej
    Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

    Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

    Czytaj więcej
    Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

    Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

    Czytaj więcej
    O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

    Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

    Czytaj więcej
    Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

    Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

    Czytaj więcej