Co powinna zawierać najlepsza dieta dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią?

Fot: Kaspars Grinvalds / fotolia.com

Dieta kobiet karmiących piersią i ciężarnych powinna zawierać duże ilości węglowodanów, będących źródłem energii, a także białka – budulca tkanek. W codziennym jadłospisie kobiet w ciąży nie może zabraknąć owoców, warzyw, zdrowych tłuszczy oraz produktów mlecznych.

W organizmie ciężarnej kobiety zachodzą zmiany, jak: powiększająca się macica, piersi czy objętość krwi. Mają one wpływ na stopniowy wzrost masy ciała. Zdrowa dieta w ciąży, oprócz dostarczania cennych substancji odżywczych, ma również na celu kontrolowanie wagi, aby nie była za wysoka czy za niska.

Dieta dla kobiet w ciąży – co powinna zawierać?

Dieta dla kobiety ciężarnej i karmiącej piersią powinna być urozmaicona. W czasie ciąży zwiększa się bowiem zapotrzebowanie organizmu na białko, węglowodany dające energię, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy. Sposób odżywiania kobiety ciężarnej ma znaczący wpływ na rozwój dziecka, zarówno w okresie płodu, jak i w jego późniejszym życiu. W ciąży najlepiej jeść 5 posiłków dziennie. Regularne jedzenie sprzyja właściwemu wydzielaniu insuliny, zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu w ciele, a także rozwojowi otyłości. W czasie ciąży organizm kobiety gromadzi rezerwy składników, jak: białko, tłuszcz, glikogen i składniki mineralne, które potem są wykorzystywane w procesie wydzielania mleka, czyli laktacji.

  • Węglowodany

Węglowodany znajdują się przede wszystkim w produktach zbożowych. Oprócz dostarczania energii, zawierają w sobie witaminę B, cynk, magnez, a także błonnik, który wspomaga trawienie, dzięki czemu przeciwdziała zaparciom w ciąży. Dieta kobiety ciężarnej powinna zawierać takie produkty, jak: kaszę gryczaną lub jęczmienną, ryż pełnoziarnisty, mąkę orkiszową, płatki owsiane, makarony pszenne, ciemne pieczywo czy ziemniaki.

  • Warzywa i owoce

Świeże warzywa i owoce to nieodłączny element każdej diety ciężarnej. Mają one niewielką wartość kaloryczną, a duże ilości witamin, błonnika pokarmowego i kwasu foliowego (warzywa liściaste i strączkowe). Jarmuż, groszek, fasola szparagowa i szpinak to dobre źródło magnezu, z kolei pomidory i seler – potasu. W ciąży istotną rolę odgrywa dostarczanie organizmowi witaminy C, która zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu czy infekcji. Dużym źródłem kwasu askorbinowego jest: kiszona kapusta i ogórki, natka pietruszki oraz papryka. Witamina A znajduje się w marchwi, brokułach oraz dyni.

  • Mleko i produkty mleczne

Produkty mleczne są dobrym źródłem witamin z grupy B, białka a także wapnia, dlatego powinny być dostarczane do organizmu codziennie. Wapń jest budulcem kości dziecka, zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia w ciąży a także osteoporozy w dorosłym życiu. W codziennej diecie kobiety w ciąży nie powinno zabraknąć takich produktów, jak: zsiadłe mleko, kefir, maślanka, jogurt naturalny i biały ser.

  • Dieta wysokobiałkowa w ciąży

Białko w ciąży odgrywa ważną rolę ponieważ jest ono budulcem narządów oraz tkanek rozwijającego się w brzuchu dziecka. Wysokobiałkowe produkty to np. produkty mleczne, rośliny strączkowe, jajka, a także ryby. W czasie ciąży zaleca się jedzenie ryb morskich nie częściej niż 2 razy w tygodniu, ze względu na zawartość w nich szkodliwych metali ciężkich. Najbardziej narażonymi na obecność rtęci są gatunki, takie jak: tuńczyk, miecznik, marlin oraz rekin. Rybie mięso zawiera w sobie wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jod, witaminę D, magnez, potas, a także fosfor. Źródłem białka jest również mięso zwierzęce: wołowe, cielęce, drobiowe, indycze, królicze. To także źródło witamin z grupy B, żelaza oraz cynku. Raz w tygodniu ciężarna kobieta obiad mięsny może zastąpić nasionami roślin strączkowych, np. bobem, grochem, soczewicą, fasolą.

  • Zdrowe tłuszcze

W czasie ciąży zapotrzebowanie organizmu kobiety na nienasycone kwasy tłuszczowe wzrasta o połowę. Tłuszcze zwierzęce podwyższają poziom cholesterolu, dlatego zaleca się zastępowanie ich olejami roślinnymi, np.: rzepakowym, słonecznikowym, kukurydzianym, sojowym czy oliwą z oliwek.

  • Płyny

W diecie ciężarnych bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Kobieta powinna dziennie wypijać około 2 -2,5 litra płynów dziennie, głównie wody źródlanej, mineralnej lub niskozmineralizowanej. W ciąży można pić także soki i koktajle ze świeżych warzyw lub owoców, bez dodatku cukru.

Dieta dla kobiet w ciąży – czego należy unikać?

Produkty, których są niezalecane w czasie ciąży to np.: alkohol, gazowane i kolorowe napoje, energetyki, sushi, parówki, niedogotowane mięso, surowe jaja, pasztety, parówki, sery pleśniowe, dróżdżówki i słodkie rogaliki. W codziennej diecie kobiety ciężarne powinny ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z soli, kawy oraz herbaty. W ciąży zabronione jest także jedzenie będące źródłem niezdrowych tłuszczy, zwiększających poziom cholesterolu, co prowadzi do miażdżycy. Do takich produktów należą, np.: zupy w proszku, fast foody, chipsy, margaryna, smalec. Słodycze można zastąpić owocami świeżymi lub suszonymi, galaretką lub kisielem bez dodatku cukru i sztucznych barwników.

Dieta mamy karmiącej – czego unikać?

Dieta kobiety karmiącej jest bardzo podobna do jedzenia w czasie ciąży. Karmiąc piersią, należy jednak uważać na produkty wysoko przetworzone, owoce cytrusowe, alkohol, ostre przyprawy, mocną kawę i herbatę, sól oraz cukier. Czosnek, kalafior lub kapusta mogą wpłynąć na smak mleka. Z kolei takie warzywa, jak cebula czy groch, mogą być powodem kolki dziecięcej.

Suplementy diety dla kobiet w ciąży

W trakcie ciąży niezbędna jest odpowiednia suplementacja, w szczególności kwasem foliowym. Witamina B odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Niedobór kwasy foliowego może sprzyjać powstawaniu wad układu nerwowego u płodu. Deficyt witaminy D3 może prowadzić do osłabienia układu szkieletowego dziecka. Kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na prawidłowy rozwój mózgu i oczu. Ich niedobór prowadzi do niskiej masy urodzeniowej dziecka, a u matki może wywołać depresję poporodową.

Zobacz film: Alergia a ciąża i karmienie piersią. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej