Co oznacza kłucie w sercu? Jakie ma przyczyny?

Fot. DjelicS /Getty Images

Kłucie w sercu jest zawsze niepokojącym objawem wymagającym diagnostyki różnicowej. Nie zawsze oznacza zawał, lecz może być objawem wielu chorób niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka. Często towarzyszy chorobom serca i nerwicy.

Kłucie w sercu jest zawsze niepokojącym objawem – szczególnie, jeśli towarzyszy mu drętwienie lewej ręki. Co oznacza kłucie w sercu? Może mieć związek z nerwicą, stresem, a nawet zawałem mięśnia sercowego. Objaw ten zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Kłucie w sercu a zawał mięśnia sercowego

Kłucie w sercu może mieć różne przyczyny. Nagłe kłucie w sercu może być związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego, czyli zawałem serca. Jest to wtedy silne kłucie w okolicy serca pojawiające się nagle i nieustępujące w spoczynku. Czasami chorzy opisują to jako tępy, zaciskający, duszący ból w klatce piersiowej. Szczególnie z zawałem mięśnia serca należy wiązać kłucie w klatce piersiowej i drętwienie lewej ręki lub żuchwy. Pojawiają się również zimne poty i bladość skóry. Kłucie w sercu może mieć związek z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca. Wtedy kłucie w sercu ma charakter napadowy, gdy zwiększa się zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, a zwężone tętnice wieńcowe nie są w stanie sprostać tym wymaganiom i wywołują objaw odczuwany właśnie jako kłucie. Taki stan ma miejsce przede wszystkim przy wysiłku fizycznym i silnym stresie.

Kłucie w sercu przy głębokim wdechu i przy oddychaniu

Kłucie w sercu przy oddychaniu, a szczególnie przy głębokim wdechu nosi nazwę zespołu Tritze’a. Wynika ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, w wyniku których nasila się kłucie w klatce piersiowej i ból promieniujący wzdłuż klatki piersiowej. W takim przypadku stosuje się leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także odpowiednią rehabilitację i ćwiczenia.

Nerwica a kłucie w klatce piersiowej

Bardzo często kłucie w klatce piersiowej ma podłoże nerwicowe. Pojawia się przede wszystkim u osób młodych, przejętych pracą, ambitnych, żyjących w ciągłym stresie. Najczęściej nerwica dotyczy kobiet. Sam stres powoduje nie tylko uzewnętrznione emocje. Permanentny stres odbija się istotnie na ogólnym zdrowiu człowieka, wywołując ostrzegawcze objawy somatyczne. Stres powoduje poważne zmiany hormonalne, neurologiczne, wpływa na przyspieszenie akcji serca, wzrost napięcia mięśni, pojawienia się niewyjaśnionych dolegliwości bólowych, nadciśnienia i nadpotliwości. Efektem stresu jest również kłucie w sercu. Inne objawy to m.in. ścisk w gardle, niepokój wewnętrzny, drżenie rąk, problemy żołądkowo-jelitowe, duszność. Mimo podejrzenia, iż kłucie w sercu może być wynikiem nerwicy, zawsze konieczne jest wykluczenie zawałowego tła tego objawu. Częste kłucie w sercu wymaga również diagnostyki różnicowej, a w przypadku potwierdzenia nerwicy konieczne jest leczenie w postaci psychoterapii.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Kłucie w sercu – inne przyczyny

Kłucie w okolicy serca może towarzyszyć wielu innym stanom i może występować nie tylko u osób w starszym wieku, ale również u osób młodych, u dzieci a nawet u nastolatków. Nie zawsze objaw odczuwany jako kłucie w sercu jest faktycznie związany z sercem – w klatce piersiowej poza sercem znajdują się również części innych układów. Jedną z częstych przyczyn kłucia w klatce piersiowej są problemy dotyczące przewodu pokarmowego – np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy czy przepuklina rozworu przełykowego. Czasami kłucie w sercu może pojawić się również przy ostrym zapaleniu trzustki. Najczęściej w przypadku schorzeń przewodu pokarmowego obserwuje się również inne objawy, takie jak kwaśny posmak w ustach czy zaburzenia wypróżniania. Badaniem koniecznym w diagnostyce jest gastroskopia, czyli badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, które potwierdzi bądź wykluczy przyczynę z przewodu pokarmowego.

Kłucie w sercu i ból pleców to często współistniejące objawy w przypadku problemów z kręgosłupem, szczególnie w odcinku szyjnym i piersiowym. Patologiczny ucisk na korzenie nerwowe powoduje ból promieniujący do klatki piersiowej.

Potrafisz rozpoznać pierwsze objawy zawału?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Kłucie w klatce piersiowej może wynikać również z innych zaburzeń. Kłucie w sercu u dzieci czy nastolatków może pojawić się np. w wyniku przetrenowania, czyli nadwyrężenia mięśni, które może dotyczyć mięśni międzyżebrowych. Czasami kłucie w klatce piersiowej wynika z grypy, chorób układu oddechowego, urazów, zaburzeń elektrolitowych lub tętniaka aorty piersiowej.

Czy samo kłucie w sercu jest niebezpieczne?

Kłucie w sercu zawsze wymaga diagnostyki i ewentualnego leczenia. Szczególnie konieczne jest wykluczenie stanów zagrażających życiu. Jeśli kłucie w sercu nie upośledza codziennego funkcjonowania, nawraca, nie towarzyszy mu żadna duszność ani inne objawy kliniczne, zanim wysunie się rozpoznanie nerwicy, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej.

Data aktualizacji: 25.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej