Co najlepiej pić w ciąży? Napoje wskazane kobietom ciężarnym

Fot. M_a_y_a / Getty Images

W ciąży zaleca się pić nie tylko wodę, ale również herbatki ziołowe regulujące trawienie i zapobiegające dolegliwościom ciążowym, takim jak zgaga czy poranna mdłości. Zalecane są napary z rumianku, melisy i mięty. Kobiety ciężarne zamiast wody mogą pić także świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne oraz domową lemoniadę. 

W ciąży niezwykle ważną rolę odgrywa optymalne nawodnienie organizmu, które ma wpływ zarówno na samopoczucie i zdrowie przyszłej matki, jak też dziecka. W okresie tym należy jednak zrezygnować z niektórych rodzajów napojów, takich jak mocna herbata czy czarna kawa i zastąpić je innymi trunkami.

Co można pić w ciąży - woda i jaką wybrać

Podstawowym napojem zalecanym przez specjalistów w okresie ciąży jest woda mineralna, najlepiej nisko lub średniozmineralizowana. Powinna dostarczać jonów wapnia, magnezu i jodu oraz cechować się niską zawartością sodu. Woda w każdym organizmie odgrywa wiele ważnych funkcji. Uczestniczy m.in. w procesie oddychania, trawienia, metabolizmu oraz w usuwaniu z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto woda stanowi podstawowy składnik ludzkiego organizmu. Kobiety ciężarne mają zwiększone zapotrzebowanie na wodę niż inni dorośli ludzie. Instytut Matki i Dziecka zaleca, by przyszłe mamy przyjmowały od 2 do 2.5 litra płynów na dobę. W ciąży wskazane jest picie wody niegazowanej, gdyż dwutlenek węgla może przyczyniać się do wystąpienia wzdęć oraz podrażnienia delikatnej błony śluzowej żołądka i jelit. Alternatywą dla wody mineralnej jest przegotowana i ostudzona woda z kranu lub filtrowana w specjalnych dzbankach, które są łatwo dostępne w sklepach z akcesoriami kuchennymi.

Zobaczcie, jakie są zalety codziennego picia melisy:

Zobacz film: Zalety codziennego picia melisy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co można pić w ciąży zamiast wody?

Kobieta ciężarna zamiast wody może sięgać po wiele innych napojów. Jednymi z zalecanych trunków są soki warzywne i owocowe. Mimo szerokiej dostępności tych produktów w sklepach warto je przygotować samodzielnie w domu. W ten sposób ma się całkowitą kontrolę nad rodzajem, jakością i ilością dodawanych składników oraz unika się szkodliwych i zbędnych substancji wzbogacających smak czy kolor napoju. Szczególnie zalecane są soki z marchwi, pomidorów, buraków, selera, natki pietruszki, szpinaku, jarmużu, pomarańczy i jabłek. Napoje te są dobrym źródłem witamin, minerałów oraz związków antyoksydacyjnych, które zapewniają przyszłej mamie dobre samopoczucie. Doskonałą propozycją dla kobiet ciężarnych są również smoothie, czyli koktajle owocowo-warzywne. Przygotuje się je na bazie dowolnych świeżych warzyw i owoców oraz mleka lub wody. Dodatkiem do smoothie może być siemię lniane, które ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i reguluje procesy trawienne, zapobiegając wzdęciom i zaparciom w ciąży. Przyszłe mamy zamiast wody mogą również pić mleko i napoje mleczne, takie jak naturalne jogurty, kefiry czy maślanki, które są cennym źródłem białka i wapnia. Alternatywą dla wody w ciąży jest także domowa lemoniada. Do jej przygotowania potrzeba jedynie kilku podstawowych składników: świeżych cytryn, wody oraz substancji słodzącej. Zamiennikiem tradycyjnego cukru jest cukier brązowy, miód lub syrop z agawy. Do lemoniady warto dodać kilka listków mięty, które nadadzą napojowi aromatu oraz sprawią, że stanie się on bardziej orzeźwiający. Domową lemoniadę można przyrządzić również na bazie innych owoców niż cytryny, np. wykorzystując truskawki, grejpfruty, tropikalnego ananasa czy soczystego arbuza. Zamiast wody kobiety ciężarne mogą sięgać po mrożone herbaty owocowe lub ziołowe z dodatkiem plasterka cytryny. Taki napój nie tylko gasi pragnienie, ale również zapobiega porannym mdłościom.

Co pić w ciąży zamiast herbaty?

W ciąży niewskazane jest picie czarnej, mocnej herbaty oraz naturalnej kawy ze względu na dużą zawartość kofeiny, która działa pobudzająco nie tylko na organizm przyszłej matki, ale także jej dziecka. Alternatywą dla tradycyjnej herbaty w ciąży są herbatki ziołowe, które nawadniają organizm oraz łagodzą dolegliwości towarzyszące przyszłym mamom, takie jak mdłości, nagłe spadki energii i uczucie zmęczenia oraz uderzenia gorąca. Szczególnie zalecane są napary z melisy, mięty, rumianku oraz kwiatu czarnego bzu. Tego rodzaju herbaty regulują trawienie zapobiegając uciążliwym zaparciom oraz zmniejszają zgagę, która często występuje u kobiet ciężarnych. Przyszłym mamom zalecana jest także herbata rooibos z afrykańskiego czerwonokrzewu, która poprawia samopoczucie, działa przeciwdepresyjnie i pomaga zwalczyć bezsenność. Dostarcza również cennych minerałów, takich jak potas i żelazo. Zamiennikiem dla tradycyjnej herbaty i kawy w ciąży jest zielona herbata, która wykazuje delikatne działanie pobudzające. Ponadto wzmacnia odporność organizmu zapobiegając infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Zielona herbata w ciąży przyczynia się do poprawy kondycji naczyń krwionośnych oraz usprawnia przepływ krwi. Dzięki temu reguluje ciśnienie przeciwdziałając niedociśnieniu i nadciśnieniu oraz poprawia ukrwienie łożyska, co ma wpływ na odżywienie i rozwój płodu. Zielona herbata obniża poziom glukozy we krwi chroniąc przed cukrzycą. W ciąży należy jednak pamiętać o piciu zielonej herbaty z umiarem. Zalecane są maksymalnie 3-4 filiżanki tego napoju w ciągu doby. Nadmiar zielonej herbaty w diecie może zaburzać wchłanianie kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju mózgu oraz zapobiega wadom cewy nerwowej, np. rozszczepowi kręgosłupa czy bezmózgowiu. W ciąży zamiast zwykłej herbaty można pić herbaty owocowe, zwłaszcza malinową lub z żurawiny. Podobnie jak z herbatą zieloną należy zachować umiar. W przypadku wystąpienia silnych skurczów po wypiciu herbaty należy zmniejszyć ilość wypijanego napoju lub całkowicie z niego zrezygnować.

Data aktualizacji: 12.11.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej