Co można jeść po wyrwaniu zęba?

nicoletaionescu/getty images

Jedzenie po wyrwaniu zęba jest możliwe dopiero po kilku godzinach od zakończenia zabiegu. Dzięki temu ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych powikłań zostaje zredukowane do minimum. Warto także wiedzieć, co można jeść po wyrwaniu zęba, aby uniknąć dodatkowego podrażnienia tkanek.

Po każdym zabiegu stomatologicznym pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Te, które określają, kiedy i co można jeść po wyrwaniu zęba, są bardzo istotne, ponieważ pozwalają uniknąć groźnych i nieprzyjemnych powikłań. Najczęstszym z nich jest tzw. suchy zębodół będący przyczyną problemów z gojeniem się rany, silnego bólu i wydłużenia czasu leczenia. Po każdej wizycie warto zapytać swojego stomatologa, ile nie można jeść po wyrwaniu zęba i innych zabiegach dentystycznych.

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba?

Jedzenie po wyrwaniu zęba jest możliwe dopiero 2 godziny po wykonaniu zabiegu. Należy powstrzymać się także od picia. Przestrzeganie tego zalecenia ma bardzo szczególne znaczenie w profilaktyce powikłań po ekstrakcji zęba. Resztki jedzenia mogą podrażnić przerwane tkanki, co powoduje pojawienie się lub nasilenie dolegliwości bólowych.

Jedzenie po wyrwaniu zęba jest ponadto jednym z głównych czynników predysponujących do wystąpienia poekstrakcyjnego zapalenia zębodołu (określanego potocznie suchym zębodołem). Schorzenie charakteryzuje się tym, że w wyniku działania czynników zewnętrznych dochodzi do utraty skrzepu, a tym samym zaburzenia procesu gojenia się rany. Pierwsze objawy suchego zębodołu pojawiają się po kilku dniach od zabiegu ekstrakcji. Są to przede wszystkim silny ból, nieprzyjemny zapach z ust oraz widoczna martwa tkanka odkładająca się w zębodole. Powikłania zawsze utrudniają i wydłużają proces leczenia. Dlatego zawsze warto zapytać swojego lekarza, kiedy można jeść po wyrwaniu zęba.

Istotna jest także kwestia spożywania posiłków po wyrwaniu ósemek. Ekstrakcja trzecich zębów trzonowych jest popularnym zabiegiem, jednak nieco bardziej skomplikowanym. Należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez 2 godziny, a następnie unikać niektórych rodzajów pokarmów przez około 2–3 dni (w przypadku skomplikowanego zabiegu nawet 7 dni).

Co jeść po wyrwaniu zęba?

Wielu pacjentów zastanawia się, co jeść po wyrwaniu zęba, aby nie podrażnić gojących się tkanek. Stomatolodzy zalecają stosowanie przez kilka dni po zabiegu diety płynnej lub półpłynnej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że resztki jedzenia uszkodzą dziąsło lub będą zalegały między zębami. W dniu zabiegu i dzień po można jeść:

  • zmiksowane zupy warzywne,
  • owsiankę,
  • kaszkę na mleku,
  • puree warzywne lub ziemniaczane,
  • jogurty,
  • galaretkę lub kisiel owocowy,
  • jajecznicę.

Wszystkie posiłki powinny być chłodne lub mieć temperaturę pokojową. Dobrze, aby nie miały zbyt intensywnego smaku – zwłaszcza kwaśnego lub pikantnego. Dieta po wyrwaniu zęba może być rozszerzona po 2 dniach od zabiegu (w zależności od tego, jak goi się rana). Można wówczas spożywać tzw. miękkie posiłki, czyli takie, które nie wymagają intensywnego żucia i gryzienia, np. rozgotowany makaron, warzywa ugotowane na miękko, kleik ryżowy, sery i twarogi, jajka na miękko, rozdrobnione mięso z sosem.

Należy także pamiętać, że jedzenie po usunięciu zęba nie powinno odbywać się tą stroną, po której wykonano zabieg. Po każdym posiłku konieczne jest także ostrożne szczotkowanie zębów i wyczyszczenie ich nicią dentystyczną.

Co jeść po wyrwaniu ósemki?

Dieta po ekstrakcji ósemki wygląda podobnie, jak w przypadku usunięcia innego zęba. Wskazane jest spożywanie pokarmów płynnych. Rozszerzanie jadłospisu powinno zależeć od samopoczucia. W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych stosowanie specjalnej diety należy wydłużyć. Jeżeli objawy są bardzo dokuczliwe, trzeba także skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Czego nie można jeść po ekstrakcji zęba?

Po wyrwaniu zęba nie można jeść produktów, które powodują duże ryzyko podrażnienia rany i wystąpienia powikłań. Pacjenci powinni zrezygnować z potraw ciepłych i gorących, a także kwaśnych i mocno przyprawionych. Nie jest wskazane spożywanie produktów twardych, kruchych oraz wymagających intensywnego żucia lub gryzienia. Po ekstrakcji zęba warto powstrzymać się więc od jedzenia pieczywa, świeżych warzyw i owoców, różnego rodzaju ciastek i krakersów, orzechów, cukierków, nierozdrobnionego mięsa.

Czy po wyrwaniu zęba można pić?

Picie po wyrwaniu zęba jest zabronione przez pierwsze 2 godziny po zabiegu. Napój może spowodować wypłukanie tworzącego się skrzepu. Potem bezpieczne są chłodne napoje: niegazowana woda, soki owocowe lub koktajle. Nie zaleca się picia przez słomkę, ponieważ ciśnienie, które się wówczas wytwarza w jamie ustnej, może powodować uszkodzenie rany.

Bibliografia:

1. P. Szubert i wsp., Analiza czynników predysponujących do powikłań po chirurgicznym usunięciu zębów mądrości w żuchwie, [w:] „Dental Forum”, 2015, 1, s. 45–50.

Zobacz film: Jak wygląda leczenie kanałowe?

źródło: Klinika Urody

Data aktualizacji: 31.07.2020,
Opublikowano: 02.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Basia 17.01.2021r.

Ja i tak tylko płynne jadłam, nie mogłam zacisnąć zębów po policzek tak spuchł na którym był szew że zębami bym szorowała po ranie... Zimne okłady, lody i mycie zębów + smarowanie maścią. Taki cykl przez parę dni, najgorzej. Dobrze jest się zaopatrzyć w jakieś małe szczoteczki, sama mam TrueLife soniczną i to fajnie działało, jak próbowałam manaulanie nią ruszać to było dużo trudniej i tak...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej